Uprawy wertykalne – jakie korzyści przyniesie „rolnictwo przyszłości”?

Rolnictwo jest nam znane od zarania dziejów, a od pewnego czasu widzimy, jak zmienia się, podlega modernizacjom i ulepszeniom. Dlatego spodziewamy się dalszego rozwoju tej gałęzi, co zresztą już następuje i przejawia się w popularyzacji upraw wertykalnych. Czym jest rolnictwo wertykalne? I dlaczego uchodzi za rozwiązanie przyszłościowe? Wyjaśniamy!

Uprawa wertykalna – wykorzystanie nietypowych przestrzeni w rolnictwie

Już nie wielohektarowe połacie pól, a uprawy wertykalne prowadzone w nietypowych wcześniej miejscach, zajmują nas i fascynują. Zamiast kapryśnej pogody, nieurodzajnej gleby – kontrolowane warunki, zintegrowane systemy nawadniania i oświetlania roślin. I to na obszarach, które są znacznie bardziej kompaktowe, łatwiej dostępne. Wewnątrz budynku? Pod ziemią? A może na dachu? Uprawy wertykalne z powodzeniem mogą być prowadzone w miejscach, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia.

Dlaczego wertykalna uprawa roślin się udaje?

Wertykalna uprawa roślin od początku do końca odbywa się w kontrolowanych warunkach, czyli pozwala na bardzo precyzyjne dopasowanie środowiska do wymogów konkretnych odmian roślin. Niemal całkowita automatyzacja w obszarze oświetlenia, nawodnienia, wilgotności, temperatury, natężenia gazów w powietrzu, monitorowania oraz recyrkulacji dozowanej pożywki pozwala ściśle kontrolować warunki panujące na farmie. Nawet samo ułożenie roślin w odpowiednich konfiguracjach daje im maksymalnie najlepszy dostęp do światła – naturalnego i sztucznego.

Przyszłość należy do rolnictwa wertykalnego

Uprawy wertykalne to przyszłość rolnictwa, bo rozwiązują wiele problemów, z którymi borykamy się obecnie, a które jeszcze pogłębią się w przyszłości. Zakłada wykorzystanie różnych systemów, takich jak aeroponika, akwaponika czy hydroponika. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Czym są uprawy hydroponiczne i jak wpływają na rozwój rolnictwa? Wertykalna uprawa roślin to realne korzyści w postaci mniejszego zużycia wody, poprawienia produktywności czy mniejszego zużycia nawozów.

Jakie zalety ma rolnictwo wertykalne?

Rolnictwo wertykalne to zdecydowanie rozwiązanie przyszłości, pozwalająca na zmaksymalizowanie plonów, ograniczenie wysiłków, jakie wcześniej musieli podejmować rolnicy i uniezależnienie się od warunków atmosferycznych. Brzmi niezwykle obiecująco i dzisiaj staje się faktem. Uprawy wertykalne można bowiem prowadzić zarówno na własny użytek, jak i komercyjne w celach zarobkowych. Niemal każda lokalizacja okaże się dobra, a wertykalna uprawa roślin przyniesie plony, na jakich Ci zależy. Obecnie najpopularniejsze są kontenery uprawowe i specjalnie zaprojektowane farmy wertykalne.

Wertykalne rolnictwo to ogromna szansa i nadzieja dla rolników z całego świata. W dłuższej perspektywie jest nawet ochrona ludzkości przed klęską głodu i zwalczenie wielu problemów, z którymi obecnie się borykamy, w tym z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego.