Dziś w siedzibie Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie swoją działalność zainaugurował pierwszy w Polsce Zespół Terenowego Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ. To kolejny krok w walce o ochronę środowiska. W wydarzeniu wzięli udział p.o. główny inspektor ochrony środowiska Magda Gosk, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz przedstawiciele służb współpracujących na co dzień z Inspekcjami Środowiska w Małopolsce.

Uroczystość otwarcia pierwszego Zespołu Terenowego DZPŚ przypadła w udziale Małopolsce. Decyzją kierownictwa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Kraków stał się pierwszym takim miejscem. Jak podkreślano na konferencji prasowej, tworzenie ogólnopolskich struktur ma być wsparciem dla wojewódzkich inspekcji w jeszcze skuteczniejszej walce o lepsze środowisko.

– Dajemy mocny i stanowczy sygnał przestępcom, że nie ma naszej zgody na zanieczyszczanie środowiska. Od dzisiaj jesteśmy obecni również w Krakowie. Rozwój wydziałów w wojewódzkich inspekcjach oraz zespołów terenowych GIOŚ to priorytet w chronieniu naszego dobra, jakim jest bez wątpienia środowisko – mówi p.o. główny inspektor ochrony środowiska Magda Gosk.

– Powołany właśnie pierwszy w Polsce Zespół Terenowego Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w Krakowie będzie stał na straży ochrony środowiska. Kontrole miejsc, gdzie mogą być porzucane niebezpieczne opady, szeroka współpraca z wojewódzkimi inspekcjami w zakresie przeciwdziałania i wykrywania przestępstw oraz wykroczeń przeciwko środowisku – to zadania, które będzie realizował nowy zespół. W ten sposób administracja łączy i wzmacnia siły, aby jeszcze skuteczniej dbać o środowisko – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jak podają statystyki zaprezentowane na konferencji, w latach 2021-2022 wykonano 238 analiz, natomiast wniosków o interwencję było 2782. Podane liczby dotyczą zgłoszeń przy użyciu elektronicznego formularza oraz aplikacji mObywatel.

Warto zauważyć, że potwierdzonych wniosków było aż 947. Ujawnienie takich miejsc było możliwe między innymi dzięki nowoczesnemu sprzętowi, jakim dysponuje obecnie DZPŚ. Podstawę w zadaniach prewencyjnych stanowią m.in. drony. Począwszy od 2021 roku zostały użyte 141 razy. Są one wyposażone w kamerę termowizyjną, która pozwala wykonać nagrania jednocześnie w podczerwieni i standardowo. Kamera jest wyposażona również w dalmierz. To w znacznym stopniu pozwala na dokładne określanie lokalizacji czy odległości wytypowanych miejsc podczas działań inspektorów.

W przypadku zakopania pod ziemią komunalnych odpadów w niedozwolonych miejscach, w wyniku zachodzących chemicznych procesów i wydzielanego ciepła, kamery będące na wyposażeniu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska są w stanie odnaleźć takie miejsca. Wzrost ujawnionych miejsc był jednym z powodów powołania Zespołu Terenowego. Zespół poza pracą w województwie małopolskim będzie wspierał również Inspekcję w województwach ościennych.

Przypomnijmy, że wiceminister Jacek Ozdoba mocno postawił na walkę z przestępcami środowiskowymi. Powstanie Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej to jego priorytet, tak jak zaostrzenie kar czy wprowadzenie formularza zgłoszeniowego w aplikacji mObywtael z funkcją geolokalizacji.

W wojewódzkich Inspekcjach działa już 7 utworzonych Wydziałów Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. Powstały one w Poznaniu, Gdańsku, Zielonej Górze, Wrocławiu, Kielcach, Opolu i Katowicach. Kraków jest pierwszym zespołem terenowym DZPŚ GIOŚ, który pojawi się na mapie Polski. 

20221216 Inspekcja ochrony środowiska 20221216 Inspekcja ochrony środowiska 20221216 Inspekcja ochrony środowiska 20221216 Inspekcja ochrony środowiska 20221216 Inspekcja ochrony środowiska 20221216 Inspekcja ochrony środowiska 20221216 Inspekcja ochrony środowiska 20221216 Inspekcja ochrony środowiska 20221216 Inspekcja ochrony środowiska