Leczenie trądziku różowatego w Krakowie - czy laseroterapia to najlepsza metoda?

Osoby dojrzałe narażone są na wiele odmian schorzeń skórnych, w tym trądzik różowaty. Jest to przewlekła i bardziej dotkliwa dolegliwość niż młodzieńczy trądzik, na który wystarczą zwykle specyfiki z apteki. Pojawia się między 30 a 50 rokiem życia, a same kremy i specjalistyczne maści często nie wystarczą do powstrzymania nawrotów choroby. Jednakże postęp w medycynie estetycznej i dermatologii, a także rozwój w technologii umożliwia skuteczniejsze leczenie trądziku różowatego metodą laserową.

Kto jest najbardziej narażony na trądzik różowaty?

Schorzenia skóry w dzisiejszych czasach to nie jest rzadka sprawa, a trądzik różowaty dotyka aż 10% dorosłej populacji. Pojawia się niezależnie od płci w wieku dojrzałym i związany jest z kilkoma kluczowymi czynnikami, do których należą:

  • nadmierne działanie promieniowania UV;
  • źle dobrane kosmetyki z alkoholem lub acetonem;
  • stosowanie maści kortykosteroidowych;
  • zaburzenia hormonalne;
  • zła dieta.

To zaledwie kilka z wielu czynników wpływających na rozwój schorzeń skórnych. U kobiet może pojawić się w okresie przekwitania, przy stosowaniu terapii hormonalnej lub stosowaniu niewłaściwych leków antykoncepcyjnych. Na pojawienie się tego typu schorzenia podatni są najczęściej mężczyźni, u których pojawia się silny stres, zaburzenia układu pokarmowego oraz nieprawidłowa gospodarka hormonalna.

Pierwsze objawy trądziku różowatego, czyli kiedy udać się do specjalisty?

Trądzik różowaty (czytaj więcej) to choroba dotykająca zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jednakże u obu płci przebiega podobnie. Narażone na pojawienie się objawów są głównie górne partie ciała, czyli twarz, dekolt i ramiona, rzadziej ręce, czy nogi. Skóra miejscowo staje się bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Pojawiają się silne zaczerwienione placki na skórze, a w późniejszych stadiach choroby wyróżnić można trwałe zmiany rumieniowe, krostki i grudki.

Wizyta u dermatologa już przy pierwszych niepokojących oznakach może zagwarantować skuteczne leczenie trądziku różowatego z długofalowymi efektami dzięki wdrożeniu laseroterapii.

Jak wygląda leczenie trądziku różowatego w późniejszych stadiach choroby?

Nie wszyscy pacjenci zgłaszają się do specjalisty przy pierwszych objawach. W następstwie pojawiają się coraz częściej stany zapalne, ropiejące krosty. Interwencja dermatologa staje się niezbędna. Lekarz w takiej sytuacji, najpierw zaczyna leczyć stan zapalny antybiotykami, a nawet sterydami, przy ciężkim przebiegu choroby. Dopiero gdy objawy zapalenia ustąpią całkowicie, kieruje pacjenta na zabieg laserowego leczenia trądziku różowatego.

Laserowe leczenie trądziku różowatego – dlaczego jest tak popularne?

Wśród wielu metod leczenia schorzeń skórnych coraz większą popularnością cieszy się laseroterapia. Zabiegi te ordynowane są przez lekarza lub specjalistę kosmetologa, po uprzednim zdiagnozowaniu choroby i określeniu, czy nie ma przeciwwskazań do użycia lasera.

Usuwanie trądziku różowatego laserem uznane jest, jako jedno z najskuteczniejszych działań o długofalowych efektach. Promień lasera dociera do wewnętrznych warstw skóry, na które działa energia świetlna i cieplna. To powoduje zahamowanie wydzielania sebum przez gruczoły łojowe i powstrzymanie powstawania procesów zapalnych. Warto przy tym pamiętać, że najlepsze efekty leczenia uzyskać można przy jednoczesnym leczeniu przyczyn choroby.

Dlaczego leczenie trądziku różowatego jest tak ważne?

Każda choroba, jeśli nie jest leczona, prowadzi do powikłań. Tak jest również wówczas, kiedy zaniedbamy trądzik różowaty. Łagodzenie objawów lekami, maściami i kremami, bez konsultacji specjalistycznej może prowadzić do ich nasilenia się i pogorszenia stanu zdrowia.

Brak leczenia trądziku różowatego prowadzi do powstawania coraz gorszych zmian na skórze, w tym blizn potrądzikowych. Skóra staje się nieatrakcyjna, coraz częściej nienaturalnie zaczerwieniona i krostowata. A ponieważ trądzik różowaty jest ściśle powiązany z funkcjonowaniem gruczołów wewnątrz ciała, to pogorszenie stanu zdrowia ogólnego jest w tej sytuacji pewne.

Sprawdź zabiegi jakie oferuje Klinika Medycyny Estetycznej z miasta Kraków na: https://leaclinic.pl/