Pierwsze zabawki dla noworodka

Dziecko w pierwszych dniach po urodzeniu zazwyczaj większość swojego czasu przesypia. Dopiero po pewnym czasie pojawia się ciekawość świata i chęć zabawy. Maluch chętnie wchodzi w interakcję z rodzicami i szuka okazji, aby badać otaczający go świat. Jakie pierwsze zabawki będą dla niego odpowiednie? Podpowiadamy.

Zabawki Szumisie

Misie Szumisie to niezwykłe zabawki, które wykonane są z miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału. Ich niezwykłą cechą jest to, że z ich wnętrza wydobywa się bardzo kojący i przyjemny dźwięk kojarzący się z różnego rodzaju szumem. Może to być na przykład padający deszcz, niewielki hałas morskich fal albo płynący strumień. Misie mogą także generować tak zwane różowe szumy o niskich częstotliwościach. Działają one kojąco na umysł dziecka, pozwalają mu spokojnie zasypiać i zwiększają u niego uczucie bezpieczeństwa. Zaletą tej zabawki jest także to, że może ona działać jak mała lampka nocna, dając światło w co najmniej kilku odcieniach barw.

Miękkie przytulanki

Warto także zwrócić uwagę na przyjemne w dotyku przytulanki wykonane w kształcie zwierzątek. W porównaniu do klasycznego, grubego misia, cechują się prostotą budowy, przypominają niewielkie przykrycie. Dziecko może używać takiej przytulanki zarówno w formie zabawki, jak i kocyka, do którego przytula się i zasypia. Ogromną jej zaletą jest to, że w razie jakichkolwiek zabrudzeń można ją szybko wyprać w pralce. Materiał, z którego jest wykonana, jest zarówno miękki, jak i odporny na uszkodzenia.

O czym pamiętać kupując pierwsze zabawki dla noworodka?

Wybierając konkretne zabawki dla noworodka, należy zwracać uwagę przede wszystkim na te wykonane w wyrazistych oraz jasnych kolorach. Ważne jest także to, aby występowały one w podstawowych barwach. Doskonałym wyborem będą więc zabawki żółte, czerwone oraz niebieskie. Wszystko dlatego, że noworodek przed pierwszym miesiącem swojego życia nie rozpoznaje prawidłowo wszystkich barw w swoim otoczeniu. Może więc nie zwracać uwagi na wyjątkową zabawkę w ciemnej barwie lub wykonaną z dodatkiem różowego odcienia.

Wybierając konkretne zabawki, należy także zwrócić uwagę na to, aby były przyjemne w dotyku, wytrzymałe na przypadkowe uszkodzenia oraz zbudowane w spójnej, całościowej formie, bez zbędnych, wystających elementów. Powinny być także wykonane z łatwych do czyszczenia materiałów. Warto także pamiętać, że zabawki przeznaczone dla noworodków nie uwzględniają podziału ze względu na płeć dziecka. Dopiero po pierwszym roku życia znajdziemy te dedykowane chłopcom lub dziewczynkom.