Jak wybrać odpowiedniego robota koszącego

Zapewne każdy z nas marzy o zadbanym trawniku. Niestety duże powierzchnie ogrodu wiążą się z jego częstym koszeniem, przez co nie każdy ma czas na tą czynność. Świetnym rozwiązaniem na ten problem są roboty koszące, które samodzielnie wykonują naszą pracę. Pozostaje więc wybór odpowiedniego urządzenia, który wcale nie jest takim prostym zadaniem.

W ofertach znaleźć możemy wiele różnych modeli automatycznych kosiarek, dlatego zakup odpowiedniego urządzenia może być problematyczny. Każdemu z nas zależy na tym, żeby taki robot pracował cicho, ekologicznie oraz ekonomicznie. Niestety nie znajdziemy uniwersalnego urządzenia, który nadaje się do każdego ogrodu.

Trawniki różnią się od siebie kształtem, powierzchnią oraz różnymi przeszkodami. Decydując się na robota koszącego nie możemy kierować się tylko ceną. Tańsze urządzenia mogą sobie nie poradzić z bardziej wymagającymi ogrodami. Właśnie dlatego automatyczną kosiarkę należy dopasować do indywidualnych oczekiwań. Z racji tego, że roboty koszące są bezobsługowe i samodzielne, konieczne jest dostosowanie ich do specyfiki terenu w naszym ogrodzie.

Przewód ograniczający a funkcja mapowania

Na rynku istnieją modele, które poruszają się po trawniku dzięki przewodowi ograniczającemu lub dzięki funkcji mapowania. To pierwsze rozwiązanie wydaje się być bardziej uniwersalne. Wystarczy rozmieścić przewody wokół trawnika i na wszelkich przeszkodach na nim. W ten sposób kosiarka wyczuje przewód i zawróci w drugą stronę. Poprawne ulokowanie przewodów pozwoli na niezawodność oraz wydajność urządzenia.

Mapowanie przyda się np. w przypadku małych powierzchni. Możemy również zdecydować się na tą funkcję, gdy chcemy umieścić urządzenie na dachu lub na tarasie. Dzięki temu nie będziemy musieli podłączać przewodów do prądu.

Ukształtowanie terenu działki

Jest to kolejna ważna kwestia przy wyborze odpowiedniego robota koszącego. Nie wszystkie trawniki mają proste kształty. Często przez ogrody przebiegają różne ścieżki. Im więcej przeszkód posiadamy na naszej działce, tym powinniśmy mieć większe wymagania wobec robota koszącego. Bardzo ważne są tutaj właściwości jezdne automatycznej kosiarki. Należy więc zwrócić uwagę na konstrukcję kół oraz układu jezdnego.

Dodatkowe funkcje

Dzięki temu, że rynek robotów koszących rozwija się dość szybko, możemy liczyć na dodatkowe funkcje w naszym urządzeniu. Ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem jest łączność przez Bluetooth, dzięki któremu mamy pełną kontrolę nad kosiarką. Taka funkcja znacznie ułatwia obsługę urządzenia czy jego sterowanie. Tu znajdziesz dobrej jakości montaż robotów koszących.

Często przydatnym udogodnieniem jest GPS, który umożliwia ustalenie pozycji urządzenia. Potrafi ono zbudować mapę ogrodu oraz zapamiętać wszelkie przeszkody, które pojawiają się na drodze robota koszącego. Niektóre modele posiadają także ochronę przed zwierzętami czy dziećmi. Ostatnią wartą uwagi funkcją jest czujnik deszczu. Dzięki niej robot koszący przed deszczem powraca do stacji dokującej.