Na Co Zwrócić Uwagę w Wyposażeniu Kampera

Jeżeli planujesz wynajem kampera, aby wyruszyć nim w podróż, zapewne wiesz, albo powinieneś wiedzieć, jak ważnym elementem jest odpowiednie wyposażenie tego pojazdu. Decydując się na wynajem musisz wiedzieć co będzie znajdowało się w kamperze, co najlepiej zabrać ze sobą oraz na co się przygotować. Najlepiej jest wszystko w tej kwestii zorganizować i zaplanować wcześniej, aby niepotrzebnie nie tracić czasu na dodatkowe postoje w celu zaopatrzenia się itp. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyposażenia kampera i przyczepy kempingowej, przeczytaj ten poradnik już teraz!

Na co zwrócić uwagę w wyposażeniu kampera i przyczepy kempingowej

Oczywiście jest kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę i nie wolno ich pomijać. Poniżej przeczytasz konkretnie, o co chodzi.

Wyposażenie

Można powiedzieć, że do wyposażenia kempingowego zaliczają się wszystkie artykuły, które pozwolą lub pomogą zbudować nam swoje własne "obozowisko". Na pierwszy rzut warto wymienić markizę, która jest bardzo przydatnym elementem podczas postojów. Nie tylko chroni ona przed słońcem, lecz także pełni rolę swego rodzaju altanki.

Jeżeli markiza, to warto również rozważyć posiadanie podłogi pod tę właśnie markizę, dzięki niej poruszanie się będzie wygodniejsze i żaden brud nie będzie wnosił się do środka pojazdu lub przyczepy kempingowej. Podłogi tego typu często występują w formie specjalnych plandek.

Meble kempingowe również się przydają. Chodzi konkretnie o krzesła i stół, które można używać na zewnątrz. Oczywiście nie można pominąć np. hamaku, który być może również się przyda podczas odpoczynku. Grill może nie należy do mebli, lecz również dobrze jest mieć go ze sobą.

Ważne jest to, że wyżej opisane wyposażenie często jest standardem podczas wynajmu kamperów co zdecydowanie warto zaliczyć na plus. Niekiedy jednak wymaga ono opłaty do kilkuset złotych.

Instalacje

Te kwestie najlepiej sprawdzić jeszcze zanim dokonamy wynajmu. Chodzi o elementy stałe pojazdu takie jak ogrzewanie, instalacja wodna oraz elektryczność, domyślnie znajdują się one w pojeździe, lecz mogą być różne. Zanim dokonamy wynajmu, dobrze jest wiedzieć, w jaką podróż się wybieramy i na podstawie tego dopasować je pod tę właśnie wyprawę.

Dla przykładu, jeżeli planujemy kemping w miejscu odosobnionym, tzw. odludziu, warto, jest wybrać pojazd wyposażony w panele fotowoltaiczne, dzięki którym będziemy niezależni w kwestii energii elektrycznej.

Innym przykładem może być zimowy wyjazd np. na narty. Wtedy zaś warto zwrócić uwagę na izolację pojazdu i ogólny system ogrzewania - ważne aby był wydajny.

Łóżko i akcesoria

Jeżeli chodzi o samo łóżko, nie trzeba się martwić, bo jest ono na wyposażeniu każdej przyczepy kempingowej i kampera. Nie do końca ta kwestia ma się podobnie odnośnie wyposażenia w pościel i poduszki. Niekiedy podczas wynajmu nie otrzymamy ich w pojeździe, zatem warto się o to doinformować przed wynajmem, aby nie mieć niemiłej niespodzianki i w porę móc się zaopatrzyć w wymagane artykuły.

Dobrze jest również zabrać ze sobą śpiwory, jeżeli jedziemy w chłodniejsze miejsca, lub być może planujemy spanie pod gołym niebem.

Kuchnia

Oczywiste jest, że kamper powinien być wyposażony w akcesoria kuchenne. W innym wypadku kuchnia znajdująca się na pokładzie nie miałaby sensu. Dobrze jest mieć na uwadze to, że im mniejszy pojazd tym jego przestrzeń wewnątrz jest ograniczona, zatem znajdziemy na miejscu mniej wyposażenia kuchennego. Jednak zawsze na pokładzie kampera powinien się znaleźć garnek, patelnia, sztućce, czy deska do krojenia, czyli zupełne podstawy.

Jeżeli planujemy jakieś większe gotowanie, bądź potrzebujemy specjalnych artykułów, warto, jest dowiedzieć się przed wynajmem czy jest możliwość ich dobrania, lub czy musimy je zabrać sami z domu.

Bagażnik rowerowy

Wyjazd na kemping bez rowerów dla niektórych osób będzie zupełnie niekompletnym wyjazdem. Jednak problem pojawia się wtedy, kiedy trzeba zabrać rowery ze sobą. Wtedy zdecydowanie powinniśmy spojrzeć w kierunku bagażnika rowerowego. Na szczęście w bardzo wielu przypadkach jest on dodatkiem nieodpłatnym podczas wynajmu, co zdecydowanie zaliczamy na plus.

Zazwyczaj bagażnik rowerowy, który będzie znajdował się przy kamperze zmieści kilka jednośladów, nie oznacza to jednak, że tyle ich musimy na nim przewozić, oczywiście możemy zabrać np. jeden rower. Bagażnik ten posiada również funkcję demontażu w razie potrzeby.

Akumulator

Poświęcimy tej kwestii osobny punkt w poradniku, gdyż akumulator jest niezwykle ważnym elementem na pokładzie kampera. W odróżnieniu od samochodów osobowych kampery posiadają na wyposażeniu dwa akumulatory, jeden z nich to rozruchowy, który służy do rozruchu silnika, a także dostarczania energii do wyposażenia pojazdu i urządzeń znajdujących się w kabinie kierowcy. Drugi akumulator to użytkowy, który ma za zadanie zasilanie urządzeń znajdujących się w części mieszkalnej.

Zanim wybierzemy się w podróż, warto dokładnie sprawdzić stan obydwu baterii. Można to zrobić, kontrolując napięcie za pomocą woltomierza. Pamiętajmy, że jeżeli wartość któregoś z nich zbliża się do około 12,4 V, oznacza to jego rozładowanie, wtedy należy zareagować. Aby podładować akumulator można użyć prostownika, który również jest elementem, wartym zabrania ze sobą, tym bardziej jeżeli wybieramy się w dłuższą trasę.

Sprawę również mogą poprawić panele fotowoltaiczne, które opisane zostały powyżej.

Wyposażenie Kampera

Co jeszcze warto ze sobą zabrać w podróż kamperem lub przyczepą kempingową

Teoretycznie możemy zabrać dokładnie to, co potrzebujemy, lubimy, do czego jesteśmy przywiązani. Pamiętajmy jednak, że kamper jak i przyczepa kempingowa posiada ograniczone miejsce, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę mniejsze ich wersje. Wtedy warto zastanowić się, czy potrzebne są nam niektóre rzeczy i dodatkowo zbędny balast.

Aktualnie wynajmując kampera większość niezbędnego asortymentu znajdziemy w standardzie lub w ofercie firm wynajmujących, gdzie możemy je dokupić jako opcję dodatkową do wynajmowanego pojazdu.

Do takich opcji dodatkowych można zaliczyć np.:

  • dodatkową butlę z gazem (jedna zawsze powinna być wliczona w cenę),
  • ekspres do kawy,
  • fotelik dla dziecka,
  • podwyższenie dla dziecka,
  • zestaw plażowy (leżaki, parasol),
  • meble kempingowe w wersji premium,
  • grill gazowy,

i inne. Oczywiście ceny wyżej wymienionych opcji dodatkowych są różne w zależności od firm wynajmujących. To samo dotyczy możliwości ich dobrania do pojazdu.

Ubezpieczenie

Często dodatkową opcją oferowaną przez firmy wynajmujące jest możliwość dokupienia ubezpieczenia dodatkowego nazywanego turystycznym. Ubezpieczenie takie naliczane jest indywidualnie i obejmuje ono m.in. zgubienie, utratę lub uszkodzenia bagażu, leczenie za granicami kraju, pokrycie innych szkód i inne.

Serwis

Jest to kolejna opcja dodatkowa, którą można dokupić. Oczywiście zgodnie z regulaminem kamper należy zwrócić czysty zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, oraz toaleta ma być opróżniona. Jeżeli jednak nie chcemy tego robić, możemy wybrać opcję dodatkowego serwisu, która obejmuje m.in. sprzątanie kampera po zakończeniu jego użytkowania, mycie go z zewnątrz, opróżnienie toalety itp. Usługa taka kosztuje kilkaset złotych (cena i oferta nieregularna, zależna od firm wynajmujących).

Podsumowanie

Jeżeli w najbliższej okazji wybierasz się w podróż kamperem nie zapomnij o kilku kwestiach, które są opisane powyżej. Warto jest mieć na uwadze np. to czy kamper posiada ogrzewanie postojowe, meble kempingowe, czy chociażby markizę. Wyposażenie kampera oczywiście można urozmaicić we własne artykuły, lecz dobierajmy je z głową.

Jeżeli wszystkie kwestie związane z wyposażeniem w kamperze i tym na co zwrócić uwagę odnośnie ich są jasne, nie pozostało nic innego jak zacząć planować wymarzoną podróż i ruszać w drogę!