Jak wybrać odpowiednie kosmetyki naturalne do pielęgnacji?

W ostatnich czasach można zauważyć dużą popularność i modę na wszystko, co naturalne. Artykuły spożywcze i kosmetyki cały czas są ulepszane, by spełniały wymagania użytkowników, ale nie wszyscy wiedzą, czego w zasadzie szukać w naturalnych preparatach. Z naszego artykułu dowiesz się, na co zwracać uwagę kupując naturalne kosmetyki.

Kosmetyki naturalne a organiczne – jaka jest różnica?

W potocznym języku kosmetyki organiczne i naturalne oznaczają zazwyczaj to samo. Tak naprawdę między tymi dwoma typami istnieją różnice. Produkt naturalny to taki, który w 100% został wykonany z produktów naturalnie występujących w przyrodzie. Mogą to być produkty odzwierzęce, takie jak jedwab, mleko czy miód oraz te roślinne, czyli na przykład masło shea, olejek arganowy bądź ekstrakt z kiełków pszenicy. Produkty organiczne, znane tez jako bio składają się w przynajmniej 90% ze składników naturalnych. Reszta może zaś stanowić syntetycznie produkowane surowce.

Jakich składników kosmetyków powinno się unikać?

W kosmetykach naturalnych nie mogą występować żadne sztuczne barwniki czy aromaty. Oprócz tego są one wolne od ropy i ich pochodnych, czyli na przykład wazeliny. W składzie nie znajdziesz również laurylosiarczanu sodu, znanego szerzej jako SLS. Ten detergent może być odpowiedzialny za podrażnienia skóry i oczu, więc należy go unikać. Oprócz tego unikane są szkodliwe ftalany i parabeny, czyli związki chemiczne o udowodnionym naukowo szkodliwym działaniu na organizm. W składzie naturalnych preparatów nie znajdziesz również silikonu.

Jakie certyfikaty powinny mieć kosmetyki naturalne?

Większość certyfikatów nadawanych kosmetykom stwierdza, że są one organiczne. Wyjątkiem mogą być klasyfikacje VEGAN oraz ICEA, które stwierdzają nie tylko 100% produktów naturalnych, lecz także wegańskość kosmetyków. Warto zwracać tez uwagę na obecność znaków ECOCERT, COSMEBIO i najbardziej znanego COSMOS. Określa on 5 ważnych kategorii, czyli brak GMO w składzie, obróbkę zgodnie z zasadami zielonej chemii, wodę spełniającą normy sanitarne i higieniczne, składniki pochodzenia mineralnego oraz ograniczenie listy środków konserwujących. Obecność któregoś z wymienionych certyfikatów jest gwarantem dobrego składu kosmetyku.

Jak wybrać kosmetyk naturalny dla alergików?

Wiele osób jest zdania, że naturalne preparaty rzadziej wywołują alergię od tych, które są produkowane z wykorzystaniem sztucznych dodatków. W wielu przypadkach roślinne ekstrakty rzeczywiście działają korzystniej i nie powodują alergii, jednak nie jest to żadną regułą. Każda osoba ma inną tolerancję i inny organizm, dlatego uczulają nas najróżniejsze rzeczy. Fakt braku produktów wytworzonych w laboratorium nie musi oznaczać, że roślinny olejek nie wywoła alergii.

Kosmetyki naturalne są zdecydowanie warte uwagi, jednak należy uważać na to, by nie dać się naciągnąć. Przed zakupem sprawdzaj zatem skład i obecność ważnych certyfikatów, które najlepiej świadczą o jakości kosmetyków.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://www.phlov.com/