Czym zajmują się firmy oferujące usługi pogrzebowe?

Pogrzeb to bardzo ciężki okres dla każdego członka rodziny. Żałoba po stracie bliskie osoby wiąże się niestety z wieloma obowiązkami. Część czynności trzeba wykonać samemu, ale w innych warto wspomóc się firmą zajmującą się usługami pogrzebowymi. Są one niezwykle pomocne zarówno przed pogrzebem, w jego trakcie, jak i po całym wydarzeniu. Co wchodzi w zakres jej usług? 

Usługi przed pogrzebem

Usługi pogrzebowe przydają się od razu po śmierci członka rodziny. Firmy odbierają ciało zmarłego i transportują je do zakładu. Rodziny mają dwie opcje pochowku, gdzie może nastąpić tradycyjny pogrzeb albo kremacja. Ta druga opcja polega na spopieleniu ciała zmarłego w piecu kremacyjnym, w którym temperatura osiąga 800°C. Całość procesu trwa około 2 godziny, a po wszystkim szczątki są przechowywane w komorze. Po ostudzeniu prochy zmarłego umieszcza się w urnie, która wybierana jest przez członków rodziny.

Firmy oferują również możliwość skorzystania z chłodni, gdzie przechowuje się ciało aż do pogrzebu. Usługi pogrzebowe umożliwiają przygotowanie zmarłego na uroczystość, gdzie stosuje się zabiegi kosmetyczne, golenie, czesanie i mycie. To także odpowiedni ubiór i układnie różańca w ręku. Przygotować należy również trumnę lub urnę, które trzeba przetransportować na miejsce uroczystości. Do wyboru rodziny pozostaje rodzaj drewna, z którego wykonana jest trumna. Może być ona dębowa, lipowa albo sosnowa. Urny z kolei mogą być zarówno świeckie, jak i wyznaniowe.

Asortyment związany z pogrzebem

Usługi pogrzebowe Warszawa skupiają się również na pomocy w trakcie pogrzebu. Pomagają zorganizować nagłośnienie, przygotować kwiaty i ozdobić kościół. Firmy pomagają przygotować również wiązanki i wieńce pogrzebowe. Dzięki windzie pogrzebowej można łatwiej transportować trumnę. W zakres usług może podchodzić również przewożenie rodziny zmarłego.

Dzięki firmie ma się pewność, że trumna trafi od zakładu, poprzez kościół, aż do miejsca na cmentarzu. Można w niej wypożyczyć asortyment pogrzebowy, zorganizować księgę kondolencyjną lub nekrolog. Wspomnieć zmarłego da się dzięki obrazkom pamiątkowym. Firmy posiadają nawet własne kaplice pogrzebowe, gdzie można zorganizować skromniejszą uroczystość. To alternatywa dla osób świeckich, które nie chcą organizować pogrzebu w kościele.

Usługi po pogrzebie

Zakopanie trumny po cmentarzu to nie koniec obowiązków związanych ze śmiercią zmarłego. Usługi pogrzebowe to również przygotowanie grobu, który będzie zgodny z wytycznymi rodziny. Do wyboru są różne rodzaje skał, napisów oraz zdobień. Firmy mogą również utrzymywać groby pod nieobecność rodziny. Zdarza się, że wyjeżdżają one z różnych powodów za granicę. Nie chcą jednak zaniedbać grobu byłego członka rodziny.

Można wtedy ustalić z firmą pogrzebową częstotliwość odwiedzin, gdzie dokonuje się mycia, likwidowania chwastów, wymiany kwiatów albo regularnego zapalania zniczy. Wiele zakładów pogrzebowych pomaga po pogrzebie załatwić wszelkie formalności prawne. Dotyczy to przeróżnych spraw administracyjnych, związanych np. z ZUSem. Dzięki takim usługom pogrzebowym rodzina ma znacznie mniej zmartwień i może w spokoju pożegnać zmarłego.