Egzotyczny świat orientalnej kuchni

Kuchnia japońska jest znana na całym świecie. Również w naszym kraju ma swoich gorących zwolenników. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż jest ona uznawana za bardzo zdrową i pożywną. Niektóre dania z kraju kwitnącej wiśni są od razu rozpoznawalne. Tak jest na przykład z sushi. Inne natomiast są mniej znane, ale z nimi warto się także zaprzyjaźnić, gdyż stanowią nieodłączny element kunsztu kulinarnego japońskich kucharzy. Czym charakteryzują się dania orientalne? Co warto zamówić w restauracji, która je serwuje?

Składniki najczęściej wykorzystywane w kuchni japońskiej

Kuchnia japońska odznacza się przede wszystkim świeżymi składnikami i naturalnym smakiem. Jeśli chodzi o przyprawy, to oczywiście używa się ich, ale w niewielkich ilościach. Chodzi w tym o to, by na talerzu królował rzeczywisty smak, który zadowoli nawet najdelikatniejsze podniebienie. Duża ilość dodatków mogłaby go stłumić, co odbiłoby się niekorzystnie na całej potrawie. Do podstawowych produktów japońskich dań należy zaliczyć tofu, soję, ryż, owoce, glony, świeże ryby oraz grzyby shiitake. Mieszkańcy Japonii, mimo że cenią sobie smaki naturalne, to jednak używają w małych ilościach przypraw. Na ich stołach można spotkać wino ryżowe, ocet ryżowy, sos sojowy, olej sezamowy, a także wasabi, czyli ostry chrzan. Z ryb najczęściej spożywana jest makrela, tuńczyk, węgorz oraz langusta. Japończycy przepadają za owocami morza. Chętnie delektują się ośmiornicami, kalmarami, oraz krewetkami. Te smakowite dania posiadają wiele cennych wartości odżywczych.

Popularne dania japońskiej gastronomii

Kuchnia japońska odznacza się bogactwem aminokwasów, żelaza oraz białka. Co prawda można w niej spotkać pewne ilości niezdrowego tłuszczu i cholesterolu, ale są one naprawdę niewielkie. Dlatego też mieszkańcy tego kraju są znani ze zdrowia i długowieczności. Podczas przygotowywania posiłków produkty poddaje się gotowaniu, smażeniu, grillowaniu lub fermentacji. Najpopularniejszym daniem jest wspomniane wcześniej sushi. Można tę potrawę przygotować samodzielnie w domu, ale chyba korzystniej będzie zamówić ją w restauracji, gdzie zajmą się tym osoby, które są doskonale do tego przysposobione. Sushi, to nic innego jak ryba, do której dodaje się warzywa i ryż, a na koniec wszystko to owija się wodorostami. Kolejnym daniem, które warto spróbować, jest zupa miso. W jej skład wchodzą ziemniaki. Do nich dodaje się kapustę, marchewkę, groszek strączkowy i cebulę. Warto też dorzucić grzyby shiitake, glony i owoce morza. W jadłospisie potraw japońskich nie może zabraknąć pasty miso, która powstaje zazwyczaj z soi. Poza tym coraz częściej na naszych stołach gości ramen, czyli słynna japońska zupa z makaronem. Oprócz samego makaronu w jej skład wchodzą inne dodatki, które różnią się od siebie w zależności od indywidualnych upodobań. Można tu spotkać ryby, mięso, grzyby, pastę sojową oraz sos z soi. Zupę tę najczęściej przygotowuje się na bazie kostnego bulionu, ale też można przygotować wersję wegetariańską. Ciekawa rzecz – w Japonii uznaje się ten produkt gastronomiczny za fast food. Popularne dania znajdziesz w restauracji - więcej szczegółów na stronie https://goldsushi.pl/sushi-bielany/ - zobacz więcej.

Jak widać z tego krótkiego opisu, kuchnia japońska jest warta naszej uwagi. Odznacza się świeżością, naturalnym smakiem i łatwym sposobem przyrządzania. Wszelkie produkty, jakie wchodzą w skład dań orientalnych, można nabyć w naszych sklepach. Pozostaje nam tylko podjąć wyzwanie i zająć się tym we własnym zakresie lub odwiedzić najbliższą restaurację i skorzystać z produktów, które przygotuje szef kuchni obyty w smakach tego odległego kraju.