Sesja wizerunkowa – charakterystyka

Zapotrzebowanie na profesjonalne sesje wizerunkowe wzrasta, dlatego wielu fotografów oferuje nam tego typu usługi. Z sesji wizerunkowych korzystają małe, średnie i duże firmy, a także osoby prywatne (na przykład artyści, czy dziennikarze). Dobry fotograf biznesowy jest na wagę złota, gdyż jest on w stanie pomóc nam wykreować wizerunek eksperta w swojej dziedzinie (a tym samym pozyskać nowych klientów i zwiększyć swoje zarobki). O czym powinniśmy wiedzieć zanim umówimy się na sesję wizerunkową?

Zdjęcie: Jakub Tyczkowski fotograf biznesowy Krzysztof-Zaleski

Sesja wizerunkowa – co ją wyróżnia?

Profesjonalne sesje wizerunkowe różnią się od innych sesji zdjęciowych. Celem zwykłej sesji zdjęciowej jest zazwyczaj zrobienie nam zdjęć, na których będziemy wyglądać atrakcyjnie. Od sesji wizerunkowej oczekujemy czegoś więcej niż tylko oddania naszej powierzchowności. Sesja wizerunkowa jest procesem twórczym – celem fotografa jest przedstawienie nas jako ekspertów w swojej dziedzinie. Z tego względu wykonanie sesji wizerunkowej jest znacznie trudniejsze niż zrobienie zwykłych zdjęć.

Podczas sesji wizerunkowej należy uwzględnić wiele drobnych (ale znaczących) elementów. Ważny jest odpowiedni ubiór, postawa, wyraz twarzy, makijaż, fryzura, drobne akcesoria, otoczenie, itp. Wszystkie te elementy muszą tworzyć spójną całość. W przeciwnym razie odbiorca zdjęć uzna nas za osoby niewiarygodne.

Pamiętajmy, że nie ma jednej wzorcowej sesji wizerunkowej. Zdjęcia dla klientów z różnych branż mogą się bardzo różnić. Zupełnie inaczej będzie wyglądała sesja wizerunkowa dla weterynarza, inaczej dla osoby zajmującej się organizacją wesel.

Złożoność sesji wizerunkowej sprawia, że wykonać ją może jedynie doświadczony i uzdolniony fotograf. Zanim więc zdecydujemy się na podjęcie współpracy z taką osobą, koniecznie zapoznajmy się z jej portfolio. Jeżeli zdjęcia w nim zamieszczone będą budziły nasze zastrzeżenia – poszukajmy kogoś innego. Źle przeprowadzona sesja wizerunkowa może nam bowiem bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Sesja wizerunkowa – jak się do niej przygotować?

Wszystkie szczegóły dotyczące sesji wizerunkowej omówimy na spotkaniu z fotografem. Bardzo ważne jest uzgodnienie ile osób ma być fotografowanych (są firmy, które decydują się na fotografowanie wszystkich pracowników), gdzie mają odbywać się zdjęcia (nie ma idealnego miejsca na sesję – może być to park, studio fotograficzne lub siedziba naszej firmy).

Wielu fotografów współpracuje z wizażystami i fryzjerami – jeżeli chcemy skorzystać z ich usług, powinniśmy przyjść na spotkanie odpowiednio wcześnie.

Pamiętajmy, żeby przed sesją wizerunkową dobrze się wyspać, a także zjeść lekki posiłek (unikajmy potraw powodujących wzdęcia). Fotografowie przypominają o konieczności dokładnego wyprasowania ubrań, gdyż wszelkie zagniecenia na zdjęciach są dobrze widoczne. W żadnym wypadku nie powinniśmy zakładać prześwitujących ubrań. Niewskazane są również stroje w jaskrawych kolorach (jaskrawe kolory rozpraszają uwagę odbiorcy, a dodatkowo stwarzają problemy podczas obróbki graficznej zdjęć).

Na zdjęciach wizerunkowych bardzo ważne są nasze oczy. Jeżeli chcemy, możemy pozować w okularach. Nie zaleca się jednak robienia zdjęć w soczewkach kontaktowych (sprawiają one, że oczy wydają się nienaturalne, czego chcemy za wszelką cenę uniknąć).

Gdy zależy nam, żeby zdjęcia były jak najbardziej różnorodne, zabierzmy na sesję wizerunkową co najmniej dwa zestawy ubrań.

Sesja wizerunkowa – gdzie ją zorganizować?

Nie ma jednego idealnego miejsca na sesję wizerunkową. Część osób decyduje się na sesję w plenerze i bardzo sobie chwali ten wybór, gdyż zdjęcia w ciekawym miejscu wyglądają świeżo i niebanalnie. Problemem w przypadku sesji plenerowych jest przede wszystkim to, że nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć jaka będzie pogoda. Może się więc okazać, że z powodu deszczu lub silnego wiatru zdjęcia się nie odbędą.

Gdy w sesji wizerunkowej ma uczestniczyć więcej osób (na przykład zespół pracowników), być może warto zorganizować ją w siedzibie firmy. Takie rozwiązanie eliminuje problem ewentualnych spóźnień i dojazdów do pracy. Co więcej pracownicy po zakończeniu zdjęć mogą natychmiast wrócić do pracy.

źródlo: http://krzysztofzaleski.com/fotografia-wizerunkowa-sesja-wizerunkowa/