MUW Kraków: Upamiętnienie pomordowanych Oficerów Katynia i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

2 min czytania

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita uczestniczył w uroczystości upamiętnienia pomordowanych Oficerów Katynia oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Przy pamiątkowych płaskorzeźbach: tablicy inskrypcyjnej Codziennie modlę się za tych, którzy zginęli w Katyniu” i Piecie Smoleńskiej” w kruchcie dolnej części Sanktuarium odbył się Apel Pamięci. Przed płaskorzeźbami stanęła ufundowana przez wojewodę Łukasza Kmitę flaga narodowa.

- Patrząc na Pietę Smoleńską, widzimy nie tylko Matkę, która straciła Syna. Widzimy też Polskę i Ofiary Katyńskie. Mimo upływu lat, nasza pamięć o nich nie zginie mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

WIOSNA 1940 KATYŃ

Z rozkazu władz sowieckich strzałem w tył głowy zostało zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Bykowni, Piatichatkach i w wielu innych miejscach na terenie ZSRR ponad 22 tysiące Polaków. Wybraną ofiarą zbrodniarzy z NKWD była Elita Narodu Polskiego, m.in. ponad połowa korpusu oficerskiego Wojska Polskiego, Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP), Straży Granicznej i Służby Więziennej, naukowcy, artyści, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, ziemianie.

WIOSNA 2010 SMOLEŃSK

10 kwietnia 2010 roku w wyniku katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem śmierć poniosło 96 Polaków, uczestników państwowej delegacji udającej się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zginęli urzędujący prezydent RP prof. Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, 9 generałów dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego, kapelani i przedstawiciele duchowieństwa, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, osoby towarzyszące, załoga samolotu.

Autor: krystian