Kraków na europejskiej scenie: jak dziedzictwo zabrzmiało w sercu Brukseli

Międzynarodowe Centrum Kultury pojawiło się na ważnym europejskim spotkaniu, gdzie rozmowy o kulturze zeszły z akademickich sal na polityczne agendy. W wydarzeniu organizowanym przez Europa Nostra Kraków miał swoje reprezentantki i reprezentantów, a dyskusje dotyczyły tego, co w kulturze naprawdę ma znaczenie dla wspólnoty. 🏛️
- European Cultural Heritage Summit 2025 Europa Nostra pokazał, że dziedzictwo to temat ponad granicami
- Międzynarodowe Centrum Kultury wzmacnia pozycję Krakowa i przemyślenia o dziedzictwie mają praktyczne konsekwencje
European Cultural Heritage Summit 2025 Europa Nostra pokazał, że dziedzictwo to temat ponad granicami
W dniach 12–15 października w Brukseli odbyła się edycja Szczytu oznaczona hasłem „Heritage Matters to Europe”, która zyskała dodatkowy ciężar gatunkowy — wydarzenie poprzedziło publikację pierwszego w historii UE dokumentu „Kompas kultury dla Europy”. Organizatorzy postawili na powiązanie dziedzictwa z wartościami publicznymi: pokojem, demokracją i solidarnością, a uczestnicy rozmawiali o jego politycznym, społecznym, ekonomicznym i środowiskowym wymiarze.
W ramach programu zaprezentowano dobre praktyki – w tym dokonania laureatów Nagród Dziedzictwa Kulturowego/Nagród Europa Nostra 2025. W gronie wyróżnionych znalazły się polskie inicjatywy: EC1 Łódź – Miasto Kultury oraz Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Gala wręczenia nagród odbyła się w kultowym budynku Flagey i poprowadzili ją m.in. Glenn Micallef, prof. dr Hermann Parzinger oraz Sneška Quaedvlieg‑Mihailović. Dla tych, którzy nie mogli przyjechać, wydarzenie było transmitowane na stronie europanostra.org. 🌍
Międzynarodowe Centrum Kultury wzmacnia pozycję Krakowa i przemyślenia o dziedzictwie mają praktyczne konsekwencje
MCK na Szczycie reprezentowali m.in. dyrektorka Agata Wąsowska‑Pawlik i prof. Jacek Purchla. Instytucja działa jako członek stowarzyszony Europa Nostra; Wąsowska‑Pawlik zasiada w Radzie i Zarządzie organizacji, a prof. Purchla pełni funkcję wiceprezydenta Europa Nostra i od 2024 roku przewodniczy Jury Nagród Dziedzictwa Kulturowego/Nagród Europa Nostra. Obecność krakowskich przedstawicieli to kontynuacja współpracy, którą MCK prowadziło wcześniej przy projektach takich jak „Cultural Heritage Counts for Europe” (2013–2015) oraz ILUCIDARE (2019–2021).
Podczas Szczytu odbyły się też bardziej merytoryczne sesje: Forum projektu European Heritage Hub zatytułowane „Dziedzictwo ma znaczenie dla miast i obywateli Europy” oraz sesja European Heritage Policy Agora „The Europeans: Shared Cultural Roots and Values”, które skupiały się na tym, jak nowe unijne instrumenty — w tym kolejna Wieloletnia Ramowa Perspektywa Finansowa UE na lata 2028–2034 — mogą wspierać dziedzictwo zakorzenione w lokalnych społecznościach i uczestnictwo demokratyczne.
Dla mieszkańca Krakowa to dobra wiadomość: miasto i jego instytucje są widoczne w europejskich sieciach, a to może oznaczać łatwiejszy dostęp do partnerstw, wiedzy i funduszy, które realnie wpływają na lokalne projekty związane z ochroną i promocją dziedzictwa. 🙂
na podstawie: MCK Kraków.
![]()
Ostatnie Artykuły

Po śmiertelnym wypadku na Solnej policja ujawnia wcześniejsze dane

100 tys. zł dla najlepszej gminy. Ruszył konkurs Turystyczne Skarby Małopolski

Koleje Małopolskie przy stole z władzami Kęt. Rozmowy o komunikacji

Dziewięć autobusów elektrycznych zastąpiło diesle w Oświęcimiu

Dwunastu nauczycieli z powiatu krakowskiego otrzymało awans po egzaminie

Na Piastowskiej wracają dwa kierunki, a rowerzyści zyskują pełną drogę

Wtargnął do domu 19-latka i dusił go. Zabrali 80 tysięcy złotych

Od Wawelu po Zakopane. 20 młodych Polaków poznaje Małopolskę

Ostatni weekend wakacji z lotnictwem, muzyką i teatrem w Małopolsce

Weekendowe wypady z Krakowa z dodatkowymi autobusami. Nie wszystkie linie wyjadą

Ponad 40 tysięcy kibiców w TAURON Arenie. Wielki siatkarski test w Krakowie

20 nowych autobusów dla Małopolski. Pojadą także z Krakowa

Dwie drogi wzdłuż zakopianki mają odciążyć trasę. Prace ruszą po 2030 roku

11 tysięcy odblasków dla policji. Trafią do dzieci i seniorów
Przydatne dane teleadresowe
- Krakowskie Biuro Festiwalowe - kontakt, bilety i dostępność
- Komisariat Policji VI w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie - kontakt, JRG, sprawy prewencyjne
- Parafia św. Wincentego w Krakowie - kontakt, kancelaria, msze
- Parafia św. Józefa w Krakowie Podgórzu - kontakt, sakramenty, sanktuarium
- Trasa Łagiewnicka w Krakowie - kontakt, zgłaszanie usterek, dostępność
