Jak podają statystyki zachorowań na koronawirusa, największągrupą ryzyka są osoby starsze, które zazwyczaj borykają się z innymi chorobami. Od samoego początku, od kiedy koronawirus dotarł do Polski, szczególną uwagę zwraca się właśnie na osoby starsze i samotne. Zaleca się, aby nie wychodziły z domów i całkowicie ograniczały kontakt nawet z rodziną. Konieczność izolacji oraz brak samodzielności daje się we znaki seniorom, którzy w samotności bombardowani są nadmiarem informacji o wirusie z Chin. W całej Polsce organizowane są wolontariaty, które mają wesprzeć ich pilne potrzeby jak zrobienie zakupów czy wykupienie recepty. Urząd Miasta we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim zwraca uwagę nie tylkno na potrzeby materialne, ale również duchowe. Seniorzy mogą skorzystać z możliwości codziennej, wspierającej rozmowy telefonicznej w ramach inicjatywy „TelefonUJ do Seniora”.

Jak wziąć udział w akcji? Jeśli jesteś starszą osobą i masz ochotę na taką rozmowę, podaj swoje imię i numer telefonu – możesz zadzwonić lub napisać wiadomość sms na numer: 797 905 860. Ten numer należy do Anny Okońskiej-Walkowicz, Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej, która pomaga studentom i pracownikom UJ realizować to przedsięwzięcie i ułatwia kontakt pomiędzy seniorami i studentami.

– Jesteśmy przekonani, że szczególnie w trudnych chwilach rozmowa z przyjaźnie nastawioną osobą może przynieść wiele satysfakcji. Pozwoli poczuć, że nie jesteśmy sami, doda otuchy i sprawi, że poczujemy się lepiej. Może też okazać się, że będzie to początek znajomości, która przetrwa czas pandemii. Łatwo przecież wyobrazić sobie, że Seniorzy staną się mentorami swoich telefonicznych opiekunów – mówi Anna Okońska-Walkowicz, która zaprasza do udziału w akcji.

Zachęcamy, by przekazywać seniorom informację o tej inicjatywie. Może znasz osoby, które chętnie skorzystałyby teraz z możliwości rozmowy z młodymi, otwartymi ludźmi? Powiedz im o akcji  „TelefonUJ do Seniora”.

 

źródło: Urząd Miasta Krakowa