Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Dbanie o zdrowie jest ważne w każdej sytuacji – zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym. W zależności od stanowiska i miejsca pracy mierzymy się z różnymi zagrożeniami – inna jest specyfika pracy biurowej, a inna osoby sprzątającej czy pracującej w szpitalu. Podpowiadamy, jak zadbać o zdrowe stopy w pracy i nie tylko.

Obuwie profilaktyczne: najważniejsze cechy

Czym właściwie jest obuwie profilaktyczne i czy jest tym samym, co ortopedyczne? Zastanawia się nad tym wiele osób. Tak naprawdę te dwa rodzaje butów nie są dokładnie tym samym, ponieważ buty profilaktyczne mają na celu eliminowanie zmęczenia i zapobieganie wadom układu ruchu, podczas gdy ortopedyczne mają raczej korygować już istniejące wady. Zdarza się jednak, że te dwie nazwy są stosowane naprzemiennie, i wtedy zazwyczaj odnoszą się do obuwia profilaktycznego.

Buty profilaktyczne to często zwyczajnie wyglądające obuwie, zaprojektowane z myślą o optymalnym dopasowaniu do kształtu podeszwy stopy. Wkładka jest więc odpowiednio wyprofilowana, podeszwa ma starannie dobraną grubość i amortyzację, a wierzch często jest wytworzony z oddychających materiałów. Wiele butów sportowych ma takie cechy, ale nie zawsze można je nosić w pracy. Poza tym obuwie profilaktyczne często jest tańsze od modnych butów znanych marek, a w niektórych zawodach stanowi wręcz element dress-code’u.

W jakich zawodach sprawdzą się buty profilaktyczne?

Trudno wyobrazić sobie bankiera czy dyrektorkę oddziału korporacji w typowych butach profilaktycznych, które często mają kształt i krój mało pasujący do stroju biznesowego. W niektórych zawodach, np. medycznych czy związanych z gastronomią prym wiodą jednak wygodne i zdrowe buty, takie jak np. dostępne tu: https://pantofelek-sklep.pl/pl/obuwie-profilaktyczne. Warto zauważyć, że często są to przy okazji stylowe modele, zapewniające zarówno komfort, jak i dobry wygląd. O zdrowe stopy warto zadbać w każdej pracy, w której dużo się chodzi czy stoi – niezależnie od stanowiska. Najlepszym wyborem są dobre buty profilaktyczne, jednak jeżeli z jakiegoś powodu ich noszenie nie wchodzi w grę, warto zadbać chociaż o odpowiednie wkładki .

Czy warto nosić buty profilaktyczne w pracy?