Implanty zębowe - czym się charakteryzują?
Implantologia to szybko rozwijająca się dziedzina stomatologii. Zainicjowana przez szwedzkiego stomatologa Per-Ingvara Branemarka implantologia poprawiła życie zarówno w wymiarze estetycznym, jak i funkcjonalnym życie milionów ludzi na całym świecie. Obecnie ze względu na postęp technologiczny maleją koszt założenia implantu przy równoczesnym wzroście ich jakości i bezpieczeństwa. Czym jest implant oraz czy warto się na niego zdecydować?
Należy mieć na uwadze, że implant jest jedynie częścią sztucznego zęba. Zastępuje on usunięty lub stracony korzeń zęba. Pierwsze implanty (stosowane również współcześnie) wykonane zostały z tytanu. Obecnie oprócz wersji tytanowych stosuje się również implanty cyrkonowe. Z założenia są one niewidoczną (lub niemalże niewidoczną) częścią zęba.
Z kolei zewnętrzna część imitująca naturalny ząb to tzw. korona, która zakładana jest na implant stomatologiczny. Korona jest dostosowana kolorystyką oraz teksturą do pozostałych zębów naturalnych. Tak samo, jak implant może być wykonana z różnych materiałów. Są to m.in. korony porcelanowe oraz korony pełnoceramiczne.
Założenie implantu odbywa się poprzez wkręcenie go w kość wyrostka zębowego. Co istotne implanty zastępować mogą zarówno pojedyncze utracone zęby, jak i rozległe łuki zębowe. To, na którą formę zabiegu powinniśmy się zdecydować, będzie zależne przede wszystkim od stanu uzębienia.
Jeżeli więc nie posiadamy części uzębienia lub nie ma możliwości wyleczenia korzenia zęba naturalnego, powinniśmy się zdecydować na implant zęba. Rzeszów podobnie, jak i inne większe miasta w Polsce to idealne miejsce, aby odnaleźć odpowiedniego specjalistę.
Wciąż najpopularniejszym w Polsce rozwiązaniem są implanty zębowe wykonane z tytanu. Chociaż od ich pierwszego zastosowania minęło już ponad 50 lat, to ze względu na szereg cech, którymi charakteryzują się implanty tytanowe, możemy przewidywać, że jeszcze długo będą one obecne w ofercie stomatologów.
Główną zaletą tego rodzaju materiału jest niezwykła trwałość. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz regularnie kontrolując stan uzębienia u stomatologa, możemy liczyć, że tytanowy implant może nam służyć nawet do 30 lat.
Implanty cyrkonowe określane również ceramicznymi są jednym z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych metod uzupełniania braków w uzębieniu. W przeciwieństwie do implantów wykonanych z tytanu modele cyrkonowe charakteryzują się kolorystką zbliżoną do naturalnej tkanki zębowej.
Dzięki temu nawet w przypadku odsłonięcia szyjek zębowych nie musimy obawiać się uwidocznienia założonego implantu zębowego. Ponadto zakładając implant wykonany z cyrkonu, minimalizujemy ryzyko jego odrzucenia, ze względu na zgodność biologiczną materiału z naturalną tkanką. Tego rodzaju implanty zębowe odznaczają się również wysokim poziomem odporności na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne takie jak ciepło lub zimno.
Proces wszczepiania implantu
Wbrew powszechnie przyjętej opinii wszczepienie implantu nie musi być bardzo bolesnym i inwazyjnym zabiegiem. Decydując się na implant, powinniśmy wybierać renomowane kliniki, które dadzą nam gwarancję na wykonaną usługą.
Po wszczepieniu implantu rozpoczyna się proces jego stabilizacji. Może on trwać nawet do 6 miesięcy. Do czasu pełnego przyjęcia implantu pacjent nosi jedynie koronę tymczasową, która zastępowana jest koroną właściwą po zakończonym leczeniu. Jeżeli więc posiadamy ubytki w uzębieniu w postaci braku pojedynczych zębów, luków lub pragniemy usunąć niewygodne ruchome protezy zębowe, powinniśmy zdecydować się na założenia implantu.
Autor: Materiał powstał przy współpracy z specjalistami Kliniki Mikołajczyk Stomatologia