Czujniki ruchu początkowo wykorzystywano w systemach alarmowych celem wykrywania ewentualnego intruza. Razem z rozwijającą się technologią i rosnącymi wymaganiami użytkowników czujki znajdują coraz więcej zastosowań. Czujnik ruchu zamontowany w lampie wykrywa naszą obecność i światło zapala się, dzięki czemu poprawie ulega bezpieczeństwo mieszkańców budynku nocą. Użycie czujników ruchu w zewnętrznym oświetleniu pozwala na znaczące obniżenie kosztów, a jeżeli do tego wybierzemy lampę funkcjonującą w oparciu o technologię LED, uzyskamy bardzo ekonomiczne oświetlenie i do tego ekologiczne. 

Lampa LED z czujnikiem ruchu - mikrofalowy czy PIR? 

Lampy LED mające czujnik ruchu można podzielić na PIR (pasywny czujnik podczerwieni), jak i z czujnikiem mikrofalowy. Lampa mająca czujnik ruchu PIR to taka, która funkcjonuje na podczerwień i reaguje, kiedy w jej zasięgu pojawi się obiekt emitujący cieplne promieniowanie, silniejsze aniżeli emitowane przez tło, te mające czujnik mikrofalowy wykryją z powodzeniem ruchu ,,martwych" obiektów i przejdą przez cienkie drzwi albo kartongips, dlatego sprawdzą się lepiej w toaletach publicznych, gdzie obecne są kabiny, gdyż wykryją ruchy osoby znajdującej się za ścianką - PIR niestety nie przenika. Nowoczesne lampy LED, mające czujnik mikrofalowy, jak i PIR posiadają możliwość regulowania czułości, zatem możliwa jest kalibracja ustawień tak, aby światło zapaliło się po wykryciu ruchu z wybranej odległości, ale i zostało podtrzymane na wybrany przez użytkownika czas. Wybierając oświetlenie zewnętrzne, warto brać pod uwagę kwestię, gdzie oprawy będą zakładane, czy chcemy wykryć ruch każdego obiektu czy wyłącznie ludzi i wybrać taką lampę, która spełnia nasze wybrane oczekiwania.

Lampa LED mająca czujnik ruchu poza możliwością regulowania czasu świecenia, czy też odległości wykrywania ruchu może posiadać także możliwość regulowania progu czułości w luxach (im niższa będzie wartość lx, tym czujnik zareaguje przy mniejszych ilościach światła, to znaczy po zmroku). W sklepach dostępne są lampy mające nowoczesne czujniki z dalekim zasięgiem i detekcją nawet do 12 m.

Jak wybrać lampę LED z czujnikiem ruchu?

Która lampa mająca czujnik ruchu będzie dla nas najlepsza? Najważniesze rodzaje lamp zewnętrznych 

Lampę zewnętrzną mającą czujkę ruchu trzeba wybrać przy uwzględnieniu jej zastosowania. Musimy zastanowić się nad kwestią barwy światła, mocy, estetyką oprawy, zasięgiem czujnika ruchu, ale i miejscem, w którym zamierzamy umieścić lampę z czujką ruchu. Inną oprawę oświetleniową powinniśmy zastosować w ogrodzie, a inną nad drzwiami prowadzącymi do klatki schodowej. W każdym wypadku można jednakże zastosować nowoczesną lampę LED z zamontowanym czujnikiem ruchu. 

Naświetlacz LED z czujnikiem ruchu  

Niezwykle uniwersalnym typem lampy zewnętrznej jest naświetlacz. Nowoczesny naświetlacz led z czujnikiem ruchu umożliwia dobre oświetlenie całej posesji. Dzięki temu, iż kąt padania światła jest odpowiednio skierowany, mamy szansę oświetlić wjazd do garażu wraz z całym podjazdem. 

Naświetlacze odznaczają się dyskretnym i prostym designem, dzięki temu idealnie wtapiają się w otoczenie i mogą pozostawać długo niezauważone. 

Można użyć ich w różnorodnych miejscach celem równomiernego oświetlenia ogrodu, okolic posesji, podjazdu, czy parkingu. 

Plafony natynkowe i kinkiety zewnętrzne 

Plafony natynkowe to proste i  konwencjonalne oprawy oświetleniowe, które idealnie dopasowują się w różnorodne style architektoniczne. Oprawy plafonów z czujką ruchu zwykle wykonane są z mlecznego, jednolitego szkła akrylowego, albo tworzywa sztucznego. 

Kinkiety zewnętrzne odróżniają się bardzo estetycznym wyglądem, jak i dają niezwykle atrakcyjny efekt oświetleniowy. Dzięki zastosowaniu kloszy zmiękczających światło pozwoli na oświetlenie tarasu czy werandy tak, aby podkreślić wszystkie walory architektoniczne wybranego budynku. Światła kinkietów są naturalne i delikatne, a równocześnie takiego rodzaju lampy LED z czujką ruchu dobrze spełniają swoją użytkową rolę. Zamontowane na ściankach budynków kinkiety rozświetlają nie tylko fasadę, ale też biegnącą od domu alejkę. Alternatywę dla zewnętrznych kinkietów mogą stanowić plafony, które doświetlą każdy przedsionek.