Schody to oczywiste rozwiązanie w domach piętrowych. Do wyboru mamy m.in. schody proste, łamane czy spiralne. Tak naprawdę ich wybór zależy już tylko od nas oraz od dostępnej przestrzeni do wykonania. Warto pamiętać, że same schody to nie wszystko, bowiem istotną kwestią jest również ich odpowiednie wykończenie. Jak wykończyć schody, by były bezpieczne w użytkowaniu, a jednocześnie wyglądały estetycznie?

Jaki materiał na schody?

Zanim przejdziemy do odpowiedniego wykończenia schodów, musimy zdecydować, z jakiego materiału będą wykonane. Dzięki temu będziemy mogli dopasować odpowiednie elementy wykończeniowe. Do wyboru mamy m.in. schody drewniane, schody stalowe, a także te wykonane z żelbetonu. I to właśnie te ostatnie przysparzają nam najwięcej problemów, bowiem dają najwięcej możliwości ich wykończenia. Schody betonowe możemy wykończyć kamieniem, płytkami ceramicznymi, drewnem czy wykładziną dywanową.

Pierwsze rozwiązanie polecane jest raczej dla osób, które nie szczędzą środków na wykończenie. Do wykończenia stopni możemy bowiem użyć granitu, marmuru, a nawet dolomitu z żyłami kryształów górskich. Choć takie schody będą naprawdę wytrzymałe, trzeba przyznać, że jest to rozwiązanie drogie.

Tańszym sposobem na wykończenie mogą być płytki ceramiczne. Tutaj mamy duże pole do popisu, ponieważ wzór możemy dobrać do wystroju i kolorystyki wnętrza oraz naszego gustu. Bardzo często na schody wybiera się płytki ryflowane, które mają właściwości antypoślizgowe. Podpowiemy jednak, co zrobić, gdy skorzystaliśmy ze standardowych płytek.

Drewno sprawdzi się w klasycznych wnętrzach. Warto jednak wybierać egzotyczne gatunki, które odporne są na ścieranie. To rozwiązanie może się jednak okazać drogie. 

Ostatnim sposobem na wykończenie jest wykładzina. Jest ciepła i bezpieczna, dlatego nada się do domów, w których są małe dzieci. Niestety jej odkurzanie może być problematyczne. 

Jak wykończyć schody?

Bardzo wiele osób korzysta z dość popularnego wykończenia schodów betonowych, czyli z płytek ceramicznych. Doskonale jednak wiemy, że trudno jest tak dociąć płytki, by były równe i bez żadnych ubytków. W związku z tym często mamy do czynienia z różnymi niedoskonałościami na narożnikach schodów, które nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale także są niebezpieczne dla domowników. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

Jeśli nie pomyśleliśmy wcześniej i nie zakupiliśmy ryflowanych stopnic schodowych, najlepszym rozwiązaniem będą odpowiednie listwy schodowe. Ich niewątpliwą zaletą jest oczywiście ochrona stopni przy krawędziach, czyli w miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto zapewniają one bezpieczeństwo użytkownikom schodów i estetycznie wykańczają przestrzeń. W ofercie firmy Pawotex znajdziemy dwa rodzaje listew schodowych - listwy schodowe z aluminium, a także listwy schodowe z wymienną nakładką z PCW. To drugie rozwiązanie polecane jest przede wszystkim wszędzie tam, gdzie ruch jest duży, a krawędź schodów szybko się wyciera. Wówczas wystarczy tylko wymienić nakładkę PCW, ponieważ same listwy aluminiowe przytwierdzone są na stałe. Nakładki dostępne są w kolorze beżowym, brązowym, czarnym i szarym, więc bez problemu dopasujemy je do płytek.

Sprawdź pełną ofertę na https://pawotex.com/listwy-schodowe/

Schody w domu - jak je wykończyć?