UM Kraków: Znamy już cały program Festiwalu Muzyki Filmowej!
Filmy i seriale, które kochamy; muzyka, która wzrusza, bawi, a czasem przeraża; a do tego znani na całym świecie kompozytorzy. 13. Festiwal Muzyki Filmowej, który rozpocznie się 26 maja w Krakowie, zapowiada się niezwykle widowiskowo.
Fot. Wojciech Wandzel, wandzelphoto.com / Krakowskie Biuro Festiwalowe
13. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie nie może się obejść bezJerzego Hoffmana reżysera nazywanego przez krytyków i dziennikarzy wielkim hetmanem polskiego kina”, twórcy legendarnych ekranizacji Trylogii” Henryka Sienkiewicza. 27 maja w ICE Kraków nie zabraknie oczywiście jednego z największych polskich przebojów filmowych Dumki na dwa serca” promującej adaptację Ogniem i mieczem”.
Kolejną odsłonę cyklu Scoring4Polish Directors ubarwią ponadto: muzyka z filmu Trędowata”, w tym wielokrotnie wykonywany w Krakowie Walc” Wojciecha Kilara, a także kompozycje Krzysztofa Komedy z Prawa i pięści”, Piotra Marczewskiego ze Znachora”, Andrzeja Markowskiego z Pana Wołodyjowskiego” i Kazimierza Serockiego z Potopu”. W drugiej części wieczoru usłyszymy utwory współczesnych polskich kompozytorów, m.in. Łukasza Targosza, Macieja Zielińskiego i Leszka Możdżera.
Zanim do tego dojdzie, we wtorek, 26 maja zaprosimy publiczność do kościoła św. Stanisława Kostki na Dębnikach. W ramach Cinema Chorale pianistaAleksander Dębicz zaprezentuje własne kompozycje inspirowane muzyką z filmów Blade Runner 2049”, Gdyby ulica Beale umiała mówić” i Interstellar”. Młodemu muzykowi towarzyszył będzie chór Pro Musica Mundi, a w czasie koncertu usłyszymy też utwory z takich produkcji jak: Władca Pierścieni: Dwie wieże” czy Edward Nożycoręki”.
Tegoroczny festiwal to także dwie niepowtarzalne imprezy taneczne. Najpierw Kyle Dixon i Michael Stein - kompozytorzy muzyki do serialu Stranger Things” - zabiorą publiczność FMF na taneczną imprezę w klimacie lat 80. Oldskulowe syntezatorowe dźwięki i show pulsujących w rytm muzyki świateł wypełnią wnętrza sali balowej brutalistycznego Hotelu Forum, które pamiętają imprezy z czasów schyłku komunizmu.
Dzień później przeniesiemy się naprawdę wysoko dach Galerii Kazimierz przeobrazi się w rozświetlony dyskotekowymi światłami parkiet wypełniony muzyką taneczną z lat 50., 60. i 70. XX wieku. Po świetnie odebranym przez fanów festiwalu koncercie muzyki z filmów Quentina Tarantino bohaterem tegorocznej odsłony cyklu Dance2Cinema będzie Martin Scorsese , który znany jest z tego, że w swojej twórczości sięga do ulubionych utworów z czasów młodości. Nasze emocje między dwoma tanecznymi koncertami ostudziDaniel Bloom w czwartek, 28 maja weźmiemy udział w nastrojowej, kameralnej i elektronicznej odsłonie cyklu Cinematic Piano w ICE Kraków.
30 maja po raz drugi w historii FMF zapraszamy na pełen emocji koncert muzyki do najpopularniejszych seriali. Podczas TV Series Gala w TAURON Arenie Kraków gwarantujemy chwile grozy z American Horror Story”, napięcia z Czarnobylem” czy zabawy ze Stranger Things”. Wśród kompozytorów, którzy przyjęli nasze zaproszenie, znaleźli się m.in. Martin Phipps, Trevor Morris, Hauschka i Mac Quayle.
Finałowy wieczór FMF 2020 będzie prawdziwą wisienką na festiwalowym torcie 31 maja w ICE Kraków usłyszymy długo wyczekiwany monograficzny koncertThe Music of John Powell. Na prośbę FMF kompozytor osobiście dobierze i przygotuje utwory ze swojego wyróżnianego m.in. nominacjami do Oscara, nagród Grammy i BAFTA dorobku.
Muzyków z Chóru Polskiego Radia i Orkiestry Akademii Beethovenowskiej poprowadzi zaprzyjaźniony z Powellem dyrygent znany już publiczności FMF z poprzednich edycji Gavin Greenaway, a na scenie pojawią się również goście specjalni. W programie wieczoru przewidzieliśmy m.in. muzykę z trzech części animacji Jak wytresować smoka”, space opery Han Solo: Gwiezdne wojny historie” czy komedii Dwa tygodnie na miłość”.
1 czerwca FMF 2020 zamknie tradycyjnie plenerowy pokaz filmu.
Szczegółowy program 13. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie na stronie internetowej fmf.fm.
Organizatorami 13. FMF są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic.
Autor: krystian