UM Kraków: Edward Hartwig w Muzeum Historii Fotografii
Muzeum Historii Fotografii zaprasza na wernisaż wystawy Fotografiki. Edward Hartwig”, który odbędzie się w piątek, 15 listopada o godz. 18.00 w budynku dawnej Strzelnicy Garnizonowej przy ul. królowej Jadwigi 220.
Fot. Muzeum Historii Fotografii w Krakowie/ materiały prasowe
Wystawa w Muzeum Fotografii w Krakowie nawiązuje do projektu wystawy Fotografika”, prezentowanej w warszawskiej Zachęcie w 1971 roku. Zaprezentowane zostaną zarówno najsłynniejsze prace Edwarda Hartwiga (m.in. Wiosna”, Wierzby”, Choreografika”, Balet”), jak również mniej znane zdjęcia. Ekspozycja została zaaranżowana tak, by widz miał możliwość skoncentrowania się zarówno na formie poszczególnych odbitek, jak i na całości zbudowanej z nich kompozycji.
Edward Hartwig (19092003) określany jest mianem najsłynniejszego polskiego fotografa”. Różnorodność tematów, które go interesowały i wielość formalnych stosowanych zabiegów jest imponująca. Rozwinięta przez niego koncepcja fotografiki skłaniała widza do tego, by oglądał zdjęcia traktując je jako autonomiczną formę plastyczną. U podstaw leżała potrzeba uwolnienia fotografii od obowiązku przekazywania określonych treści czy przesłania. Dogłębnie przemyślany program fotografiki formował się w okresie odwilży politycznej i kulturalnej 1956 roku, po okresie socrealizmu.
Praktyka Edwarda Hartwiga była zaprzeczeniem tego, co potocznie myśli się o fotografowaniu równie istotny, może nawet ważniejszy od samego gestu robienia zdjęcia, był proces późniejszej pracy, który fotograf odsłania przed widzem. Hartwig w sposób nowatorski rzucał wyzwanie przyzwyczajeniom. Próbował wyjść poza schematyczne fotografowanie, polegające na rzekomym odwzorowywaniu wizualnej rzeczywistości. Na swoich zdjęciach budował autonomiczne światy, posługując się wybranym medium z wielką precyzją i świadomością materii fotograficznej. Patrzył na zdjęcia jak na niezależne od niczego byty plastyczne. Zachęcał do tego, by nie oglądać ich jak pojedynczych odbitek, ale budować większe kompozycje.
Więcej informacji o wystawie na stronie Muzeum Historii Fotografii.
Autor: krystian