Ten październikowy weekend dostarczy mieszkańcom Krakowa wielu kulturalnych wrażeń. W końcu na finiszu jest Unsound Festival, gdzie na żywo usłyszymy m.in. soundtrack z serialu „Czarnobyl”. Poza tym piątek ubiegnie pod znakiem Nocy Poezji, a niedziela będzie Europejskim Dniem Kina Artystycznego. Nie zapominamy też o bogatym repertuarze teatrów, a także koncertach w małych i większych salach. Szczegóły znajdziecie w naszym kulturalnym przewodniku!

Kulturalny przewodnik weekendowy
Fot. materiały prasowe/Teatr Ludowy

Zaczynamy od Unsound Festivalu, który potrwa jeszcze do niedzieli. I tego dnia odbędą się dwa bardzo wyczekiwane koncerty. W opuszczonej Fabryce Telkom-Telos przy ul. Cieszyńskiej 9 usłyszymy niesamowity soundtrack z serialu „Czarnobyl” w wykonaniu jego kompozytorki Hildur Guðnadóttir. To muzyka, w której oprócz instrumentów słychać także nagrania terenowe z Ignaliny na Litwie, siostrzanej elektrowni Czarnobyla. Materiał zostanie zaprezentowany przy użyciu wielokanałowego systemu nagłośnieniowego. Początek o godz. 16. Z kolei w Teatrze im. Słowackiego o godz. 17:30 wystąpi duet Matmos, który tworzy muzykę abstrakcyjną i rozrywkową jednocześnie, posługując się dźwiękami pochodzącymi z niecodziennych źródeł. Wykonując materiał z płyty „Plastic Anniversary”, będą grać wyłącznie na przedmiotach z plastiku. Polecamy!

Już w piątek i sobotę odbędzie się 9. edycja Nocy Poezji! Myślą przewodnią wydarzenia będą słowa Edwarda Stachury „Dla wszystkich starczy miejsca. Pod wielkim dachem nieba”. W tym roku przygotowano ponad 60 wydarzeń, wśród nich znalazły się m.in.: spotkania autorskie i spotkania z książką, pojedynki poetyckie, warsztaty czy wykłady. W piątek o godz. 19:15 w Magistracie odbędzie się  spotkanie pt. „Kartki na wodzie”, poświęconym Leszkowi Aleksandrowi Moczulskiemu, które poprowadzi Bronisław Maj. W tym samym dniu odbędzie się mobilny konkurs-happening adresowany do mieszkańców Krakowa pod hasłem Poetycki Hyde Park – „Czyj to wiersz?”, który przygotowała Fundacja „Zawsze Warto” we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej (godz. 13-16). Cały program znajdziecie na stronie krakowskienoce.pl.

Październik w Teatrze Bagatela to miesiąc świętowania. Główne obchody stulecia Teatru odbędą się 25 października, czyli dokładnie sto lat od otwarcia, jednak przez cały czas Bagatela ma dla swoich widzów teatralne propozycje. Już w najbliższy weekend zaprasza na dramat autorstwa Tennessee Williamsa „Szklana menażeria” oraz błyskotliwą komedię „Testosteron”. Ta pierwsza to jedna z najwybitniejszych sztuk w historii teatru w nowym przekładzie Jacka Poniedziałka. Spektakl obejrzycie u stóp Kopca Kościuszki –  w Strefie K-805 przy al. Waszyngtona 1 od piątku do niedzieli o godz. 18. Z kolei „Testosteron” to błyskotliwa komedia o współczesnych mężczyznach. Ślub jednego z nich, a właściwie sakramentalne „nie” usłyszane od wybranki, jest pretekstem do męskich analiz własnej natury. Spektakl już w sobotę i niedzielę, dwa razy dziennie - o godz. 16 i 19:15.

Na spektakle zaprasza również Teatr KTO. W piątek o godz. 19 zobaczymy „Raport Panika” czy eksperymentalny monodram Artiego Grabowskiego. Spektakl został nagrodzony główną nagrodą Zygmunta Duczyńskiego na OFF Kontrapunkcie w 2018 roku. To hybryda: autorska i przede wszystkim osobista forma wypowiedzi z elementami stand-upu, performance’u i wideo artu. Podczas występu widz będzie miał okazję odczuć cały wachlarz emocji. Od radości, zrywania boków ze śmiechu, przez zamyślenie, po autentyczne obrzydzenie. Z kolei w sobotę również o godz. 19 zobaczymy wyjątkowy spektakl „Chór sierot” w reżyserii Jerzego Zonia. Aktorzy występujący w sztuce mają jednakowe stroje, ciężkie buty, sztywne tornistry i skromne fryzury, działają synchronicznie i z ogromnym wyczuciem. Jednak chór, który nie śpiewa, nie mówi i nawet się nie uśmiecha, robi przedziwne wrażenie.

Mary Komasa z nową płytą w ICE Kraków! Artystka wystąpi  w Krakowie w niedzielę z towarzyszeniem AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. Już ten piątek światło dzienne ujrzy jej nowy krążek „Disarm”, czyli następca świetnie przyjętego debiutu z 2015 roku. Mary Komasa od początku poszukiwała własnych, oryginalnych połączeń, śmiało korzystając ze swoich muzycznych korzeni, od klasyki awangardy, przez muzykę filmową, po alternatywną elektronikę. Jej wyraziste brzmienie oraz charakterystyczny głos zwróciły uwagę duetu młodych londyńskich producentów muzycznych, God Colony. Z kolei dla orkiestry Aukso łączenie klasyki z jazzem, muzyką alternatywną czy rockiem i poszukiwanie dla tych gatunków wspólnego mianownika nie jest niczym nowym: orkiestra współpracowała już m.in. z takimi osobowościami, jak Leszek Możdżer, Tomasz Stańko czy Urszula Dudziak. Początek o godz. 19:30.

Noc Waniliowych Myszy to cykl satyrycznych spektakli w Teatrze Barakah. W ten weekend Teatr zaprasza na MyszyFest - w ciągu trzech dni zobaczymy trzy odcinki tego popularnego cyklu! W sobotę Barakah pokaże „Black Szczyt”, czyli jedenasty odcinek „Nocy Waniliowych Myszy”, który przybiera formę komicznego horror show i w którym bardziej niż widzowie bać się będą bohaterowie. A w rolach głównych wystąpi sama śmietanka: Trump, Putin, Kim Dzong Un i inni nieświadomi zagrożenia, jakie na nich czyha, goście czarnego szczytu, który odbyć ma się na… Wawelu! Czy polskiemu rządowi uda się pogodzić zwaśnione mocarstwa? „Black Szczyt”, jak przystało na horror klasy C, zbiera żniwo tak srogie, że aż strach się bać!  Początek o godz. 21.

W niedzielę w Klubie Studio wystąpi Clock Machine! Zespół zaprasza na jesienną trasę koncertową promującą ich ostatni album „Prognozy”. Jest to płyta, która zadaje pytania i dogłębnie analizuje różne oblicza relacji międzyludzkich. Z piosenkami o próbach odnalezienia wspólnego języka z drugim człowiekiem. O słodkich sukcesach i gorzkich porażkach. Na wokalu usłyszymy Igora Walaszka, znanego już teraz szerokiemu grona z udziału w projekcie Męskie Granie 2019 oraz z zespołu Bass Astral i Igo. Jako support przed gwiazdą wieczoru zagra grupa Jan Serce. Część jej składu możecie znać już z lubianej w Krakowie Sekcji Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn. Początek o godz. 20:30.

Z kolei Teatr Ludowy zaprasza na „Zmowę milczenia”, czyli spektakl inspirowany motywami z „Opowieści podręcznej” Margaret Atwood. „Historia się wprawdzie nie powtarza, ale udziela lekcji” – mówi w swoim spektaklu Marcin Liber w ślad za Tymothy Snyderem,amerykańskim specjalistą od dziejów Europy Środkowej i Wschodniej. Ze skrawków historii, inspiracji literackich, ale też z uważnego obserwowania otaczającej nas rzeczywistości, powstaje teatralny pejzaż współczesnych przemilczeń. Za murem przyzwalającego milczenia rozkwita antyutopia, kraina która miała być niemal rajem na ziemi, a stała się piekłem, w tej historii szczególnie dla kobiet… Spektakl już w piątek o godz. 19 i w sobotę o godz. 19:15 na Dużej Scenie, a dla czytelników newslettera bilety na spektakl kosztują tylko 15 zł!

W piątek w Alchemii wystąpi jeden z najciekawszych wokalistów na polskiej scenie, czyli Patrick The Pan. Piotr Madej, bo to on kryje się pod pseudonimem,  skomponował, zagrał, zaśpiewał i nagrał swój debiutancki album w zaciszu swojego krakowskiego pokoju, ale to wystarczyło, by zachwycić najpierw internetowych poławiaczy muzycznych skarbów, a w dalszej kolejności media i publiczność najważniejszych festiwali, od Open’era po OFF. Należący również do stałego zespołu muzycznego Dawida Podsiadły artysta promuje obecnie swój najnowszy album „trzy.zero” będącego albumem koncepcyjnym poświęconym wkroczeniu w wiek trzydziestoletni. Początek koncertu o godz. 20.

Krakowskie kina świętują Europejski Dzień Kina Artystycznego, który w tym roku przypada w niedzielę, 13 października. W Kice zobaczymy przedpremierowo jeden z hitów tegorocznego festiwalu w Cannes, czyli „Portret kobiety w ogniu”. Podsycany przez tajemnicę, płomień zakazanej miłości wybucha ze zdwojoną siłą. Subtelny, a przy tym ognisty melodramat francuskiej reżyserki to pochwała kobiecego spojrzenia i jego imponujący manifest. Seans o godz. 16:30. Z kolei pod Baranami o godz. 18:15, również przedpremierowo, zobaczymy film „Van Gogh. U bram wieczności” ze świetną tytułową rolą Willema Defoe. Jest to zmysłowa opowieść o najbardziej owocnym i zarazem najbardziej dramatycznym okresie życia Vincenta Van Gogha. W Kinie Mikro z kolei przedpremierowo zobaczymy film „Ikar. Legenda Mietka Kosza” o tragicznie zmarłym, niewidomym pianiście jazzowym. Nie możemy się doczekać, aż zobaczymy Dawida Ogrodnika w roli tytułowej! Seans o godz. 18:30.