Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

„Zwierzyniec zaprasza Garbary” to tytuł nowej wystawy w Domu Zwierzynieckim – oddziale Muzeum Krakowa. Wernisaż odbędzie się już w piątek, 20 września, o godz. 17.00 na ul. Królowej Jadwigi 41.

„Zwierzyniec zaprasza Garbary”
Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe

Kolejna wystawa z cyklu „Zwierzyniec zaprasza…” prezentuje historię terenu leżącego po północno-zachodniej stronie murów Krakowa przed bramą Szewską, a noszącego dawniej nazwę Garbary. Była to najliczniej zamieszkała i najlepiej rozwinięta pod względem gospodarczym podkrakowska jurydyka. Jej mieszkańców charakteryzował wysoki stopień specjalizacji zawodowej - swoją nazwę przedmieście zawdzięczało osiedlającym się tam garbarzom mającym liczne, choć nieduże warsztaty zajmujące się produkcją skór.

W drugiej połowie XIX w. obszar ten przekształcił się w nowoczesną dzielnicę Krakowa, zmienił się także przekrój społeczny jego mieszkańców. To tam znajdowały się popularne salony artystyczne (m.in. Żeleńskich, Estreicherów i Przybyszewskich), tam rozwijały swoją działalność teatry. Mieszkały tam i tworzyły osoby związane z życiem artystycznym i naukowym miasta.

Muzeum Krakowa zaprasza do odkrywania znanych i nieznanych wątków z historii Garbar. Przybliżą nam je eksponaty ze zbiorów Muzeum Krakowa oraz innych muzeów, archiwów i kolekcji kościelnych, a także filmowa rekonstrukcja cyfrowa i wywiady z mieszkańcami współczesnych Garbar.

Wystawę będzie można oglądać w Domu Zwierzynieckim do 17 maja przyszłego roku.

Zwierzyniec zaprasza Garbary