W sobotę, 31 sierpnia Sieć Solidarności organizuje uroczystości Dnia Wolności i Solidarności w Krakowie w 30. rocznicę wyborów 1989 roku oraz 39. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i powstania Solidarności. Tego dnia zostaną wręczone medale „Dziękujemy za wolność”.

Święto Wolności i Solidarności w Krakowie
Fot. sss.net.pl

31 sierpnia budynki urzędów i budynki użyteczności publicznej oraz miejskie place będą udekorowane flagami państwowymi. Z tej też okazji TAURON Arena Kraków, estakada tramwajowa Lipska-Wielicka oraz kładka o. Bernatka będą podświetlone w barwach biało-czerwonych. Pojazdy komunikacji miejskiej wyjadą na ulice ozdobione biało-czerwonymi chorągiewkami.

O godz. 17.00 na scenie letniej przed budynkiem Nowohuckiego Centrum Kultury odbędzie się uroczystość wręczenia medali „Dziękujemy za wolność” XIX edycji. Kapituła  przyznała medale działaczom Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” oraz osobom wyróżniającym się aktywnością podczas kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu w czerwcu 1989 roku.

Wcześniej, o godz. 11.00 złożone zostaną kwiaty pod tablicą Solidarności na bramie głównej huty ArcelorMittal, o godz. 12.00 - na Rynku Głównym przy tablicy „Nie oddamy Sierpnia”, a następnie o godz. 16.00 - pod pomnikiem Solidarności na placu Centralnym.

Natomiast w czwartek, 12 września – w 30. rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego – w Polskiej Akademii Umiejętności odbędzie się debata naukowa o działalności rządu oraz jego genezie.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej sss.net.pl oraz na Facebooku.

Organizatorem krakowskich obchodów 30. rocznicy wyborów do Sejmu i Senatu RP w 1989 roku jest Stowarzyszenie Sieć Solidarności. Patronat honorowy nad obchodami objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.