UM Kraków: Wrzesień 1939 r. w polskiej kinematografii
Centrum Kultury Żydowskiej zaprasza na przegląd filmowy pt. Wrzesień 1993 r. w polskiej kinematografii”. Zobaczymy filmy m.in. Leonarda Buczkowskiego, Stanisława Różewicza, Andrzeja Wajdy.
Fot. domena publiczna
Program rozpocznie wykład prof. Tadeusza Lubelskiego pt. Filmowy wizerunek września 1939 r.” oraz pokaz filmuNa drodze” noweli z filmu fabularnego Świadectwo urodzenia” w reżyserii Stanisława Różewicza. Spotkanie to odbędzie się we wtorek, 3 września, o godz. 18.00.
W środę, 4 września, zaprezentowane zostaną filmy: Uwaga tu Gliwice” film dokumentalny w reżyserii Teresy Kudyby, a także Wieluń bombardowanie 1 września 1939 r.” film dokumentalny w reżyserii Michała Nekandy-Trepki.
W piątek, 6 września, obejrzymy film fabularnyWolne miasto” w reżyserii Stanisława Różewicza. Natomiast we wtorek, 10 września, zaprezentowany zostanie film fabularnyLotna” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
W środę, 11 września, wyświetlony zostanie film fabularny Orzeł” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego, a dzień później Don Gabriel” w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich. W piątek, 13 września, będzie można obejrzeć film fabularnyWesterplatte” w reżyserii Stanisława Różewicza.
Kolejny filmowy tydzień rozpocznie się w poniedziałek, 16 września. Wówczas zaprezentowany zostanie film dokumentalny pt. Spojrzenie na wrzesień” w reżyserii Macieja Sieńskiego. Natomiast w środę, 18 września, wyświetlony zostanie film pt.Hubal” w reżyserii Bohdana Poręby. Dzień później obejrzymy Ptaki ptakom” film fabularny w reżyserii Pawła Komorowskiego.
W poniedziałek, 23 września, w CKŻ zaprezentowany zostanie film fabularny pt.…gdziekolwiek jesteś, Panie Prezydencie” w reżyserii Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego. W środę, 25 września, zaprezentwowana zostanieGwiazda piołun” film fabularny w reżyserii Henryka Kluby, a na koniec przeglądu w czwartek, 26 września, film fabularny Jutro idziemy do kina” w reżyserii Michała Kwiecińskiego.
Wszystkie projekcje rozpoczynają w siedzibie CKŻ przy ul. Meiselsa 17 o godz. 18.00.
Muzycznym prologiem będzie koncert jazzowy na rzecz pokoju i porozumienia w wykonaniu Adama Makowicza. Odbędzie się on w niedzielę, 1 września, o godz. 18.00
Pełen program na stronie internetowej judaica.pl.
Autor: krystian