Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Samozamykające się drzwi

Drzwi, które same się zatrzymują i zamykają w odpowiedniej pozycji mogą być wybawieniem dla niektórych firm usługowych. W takim przypadku sprawdzi się doskonale domykacz do drzwi. Jego konstrukcja umożliwia automatyczne domknięcie drzwi.

Oznacza to koniec z problemami otwartych drzwi – przeciągi, niepowołani goście i zwierzęta odejdą w zapomnienie. Domykacz drzwi będzie doskonałym rozwiązaniem. W większości tego typu rozwiązań mechanizm umożliwia łatwe i komfortowe otworzenie drzwi bez użycia specjalnie dużej siły, a następnie drzwi samoczynnie, powoli się zamkną. Widok domykających się drzwi z pewnością uraduje niejedno serce. Szczególnie jeśli będzie to użyte w luksusowej restauracji lub sklepie prestiżowych marek. Elegancja tego systemu doskonale wkomponuje się w taki luksus.

Samozamykacz będzie również świetnie spełniał swoją rolę w mniej prestiżowych miejscach, właściwie może on pasować wszędzie i z pewnością zrobi on niezwykłą furorę. Warto wspomnieć, że jednym z ciekawszych samozamykaczy do drzwi jest samozamykacz z blokadą. Jeśli nie potrzebujesz przywierać drzwi, a chcesz je zostawić uchylone na dłuższy czas to taki system będzie odpowiednim wyborem. Przy zastosowaniu odpowiedniej blokady drzwi pozostaną w tym samym miejscu, niezależnie od podmuchów wiatru. Ciekawym połączeniem samozamykaczy z blokadą w wersji z elektronicznym sterowaniem jest połączenie systemu z czujnikiem dymu. W przypadku sygnału alarmu o pożarze lub braku zasilania drzwi są odblokowane i natychmiast automatycznie domykane, co uniemożliwi rozprzestrzenianie się pożaru. Oczywiście w przypadku drzwi przeciwpożarowych można zastosować odwrotny mechanizm, który utrzyma te drzwi w pozycji otwartej, umożliwiając ewakuację.

Gdzie można kupić samozamykacze? Z pewnością w sklepie specjalizującym się w tego typu przedmiotach. Samozamykacze w sklepie różnią się od siebie takimi parametrami jak na przykład siła zamykania, maksymalny ciężar jaki mogą obsłużyć, systemem tłumienia otwierania, prędkością zamykania i innymi. Można również dobrać tak prozaiczną rzecz jaką jest kolor. W tym aspekcie najczęściej wybierane są kolory, które wkomponowują się w koloryt drzwi, a więc srebrny, biały, czarny lub brązowy. Ciekawym parametrem o którym warto wspomnieć jest opóźnienie zamykania. Może okazać się to przydane w momencie w którym do lokalu wjeżdża osoba na wózku, a chwilę przed tym ktoś uchyla jej drzwi umożliwiając dostanie się do środka. Eliminuje to problem zawarcia się drzwi zbyt wcześnie. Przydatne to też może być w hotelach, gdzie problemem może być wniesienie sporego bagażu lub w szpitalach gdzie umożliwi to lepszy dostęp do przewożenia chorych na łóżkach.

Większość samozamykaczy, ale nie wszystkie, dysponuje technologią łagodnego dobicia końcowego. W ostatniej fazie zamykania istnieje ryzyko trzaśnięcia drzwiami, co może okazać się głośne i niekomfortowe. System taki spowalnia proces zamykania tuż przed ostatecznym zamknięciem, zwiększając dodatkowo siłę docisku, tak, aby drzwi zostały prawidłowo umieszczone w zamku. Co jest szczególnie istotne w przypadku konstrukcji drzwi z zamkiem zatrzaskowym. Objawia się to tym, że zapadka zamka zatrzaskowego zmienia położenie na zaryglowane.

Przy montażu domykacza do drzwi warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanej ekipy zajmującej się profesjonalnie montażem drzwi i okien. Technologia, pomimo tego, że może wydawać się prosta, wcale taka nie jest i konieczny jest odpowiedni montaż, aby urządzenie spełniało swoją funkcję we właściwy sposób.