Bóle kręgosłupa obecnie dotykają wielu osób. Czy w takich przypadkach potrzebna dobrym wyborem jest rehabilitacja kręgosłupa?

Na bóle kręgosłupa narzeka wielu z nas. Dotyczą one przede wszystkim osób, które pracują w pozycji siedzącej i stojącej, a także tych, które nie uprawiają sportów, ale przyczyn może być znacznie więcej. Teraz istnieje wiele sposobów na to, aby radzić sobie z bólami pleców – jednym z nich jest rehabilitacja kręgosłupa. Czy to dobry wybór?

 

Kiedy boli kręgosłup?

Bolący kręgosłup nie jest niczym przyjemnym. Może nawet uniemożliwiać podejmowanie codziennych aktywności i znacząco obniżać jakość życia.

Do bólu kręgosłupa może dojść w wielu przypadkach. Niestety, często sami jesteśmy odpowiedzialny za jego pojawienie się, na przykład przez pracę w nieodpowiedniej pozycji czy też przez brak ruchu. Istnieje jednak także szereg innych przyczyn bólu kręgosłupa, które wymagają odpowiedniego postępowania.

 

Ból kręgosłupa mogą powodować:

 • nadmierne przeciążenie mięśni i powięzi
 • dyskopatia
 • osteoporoza
 • wady rozwojowe
 • urazy – wypadki komunikacyjne, skoki na główkę do wody
 • podrażnienie korzeni nerwowych
 • zwężenie kanału kręgowego
 • schorzenia – złamania, choroby narządów wewnętrznych, na przykład uroginekologiczne, nowotwory

 

Wobec tego bolący kręgosłup może mieć szereg różnych przyczyn. Znalezienie powodu dolegliwości jest bardzo ważne – dzięki temu można zapobiegać bólowi, a także skutecznie z nim walczyć, na przykład z wykorzystaniem takiej metody jak rehabilitacja kręgosłupa.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Znane powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Ma ono również zastosowanie w przypadku bólów kręgosłupa, za które często jesteśmy odpowiedzialni sami.

Przyjmowanie prawidłowej pozycji przy pracy przy komputerze, częsty ruch, odpowiednio dopasowany materac i poduszka – już dzięki tym prostym zmianom można odczuć znaczną różnicę w codziennym komforcie.

Zdarza się jednak, że konieczne jest podjęcie szerzej zakrojonych działań, które mają na celu zniwelowanie dolegliwości bólowych. Co stosuje się wtedy najczęściej?

 

Jak walczy z bólem kręgosłupa?

Zasadniczo, ból kręgosłupa można tłumić z wykorzystaniem ogólnodostępnych środków przeciwbólowych. Warto jednak wskazać, że farmaceutyki tego rodzaju tylko maskują problem i nie powodują jego rozwiązania.

Wiele dolegliwości można znacząco zmniejszyć lub nawet wyeliminować przez podjęcie odpowiedniego leczenia – w rezultacie pacjent nie musi już tak często sięgać po leki przeciwbólowe.

Bardzo dobre rezultaty daje przede wszystkim rehabilitacja kręgosłupa, czyli różne procedury, które pozwalają na zmniejszenie dolegliwości bólowych pleców. Przeprowadzona przez profesjonalnego rehabilitanta pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów!

 

Rehabilitacja kręgosłupa najczęściej obejmuje:

 • ćwiczenia na bolący kręgosłup
 • zabiegi, między innymi krioterapia, hydroterapia, kąpiele solankowe
 • masaże kręgosłupa i inne metody terapii manualnej

 

Rodzaj i zakres procedur, które obejmuje rehabilitacja kręgosłupa, dobierany jest indywidualnie w zależności od tego, z jakiego rodzaju bólem oraz jego umiejscowieniem mamy do czynienia.

Doświadczony rehabilitant jest w stanie rozpisać taką procedurę rehabilitacji, która pozwoli pacjentowi na uzyskanie najlepszych efektów.

 

Gdzie można skorzystać z rehabilitacji kręgosłupa?

Aktualnie z usług takich jak rehabilitacja kręgosłupa można skorzystać w wielu różnych placówkach medycznych – zarówno w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na NFZ, jak również w placówkach prywatnych.

Rehabilitacja oferowana na NFZ nie jest związana z dodatkowymi kosztami dla osób ubezpieczonych, ale dostanie się na zajęcia może być bardzo trudne ze względu na ograniczoną liczbę miejsc i długie kolejki.

Właśnie dlatego te osoby, którym zależy na uzyskaniu najlepszych rezultatów przy dolegliwościach dotykających kręgosłupa, decydują się na korzystanie z usług prywatnych. Prowadzona w prywatnych placówkach rehabilitacja kręgosłupa jest dostępna niemalże od ręki – bez potrzeby czekania w długich kolejkach.

Do skorzystania z usług w zakresie rehabilitacji kręgosłupa zaprasza Centrum Rehabilitacji i Medycyny Estetycznej Fizjoter z Krakowa.