Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Trening EMS jest jednym z hitów ostatnich miesięcy. Na czym dokładnie polega trening tego rodzaju i kiedy warto się na niego zdecydować?

Nowoczesne technologie pozwalają na uzyskanie jeszcze lepszych rezultatów treningów. Doskonałym przykładem jest tak zwany trening EMS, dzięki któremu możliwa jest elektrostymulacja mięśni. To skuteczny sposób na poprawę kondycji, zbudowanie siły, a także działa jako intensywny spalacz tłuszczu.

 

Czym jest trening EMS?

Trening EMS, czyli z języka angielskiego Electrical Muscle Stimulation, to trening, z którym łączona jest elektrostymulacja mięśni. Do osoby ćwiczącej podłączane są wtedy specjalne elektrody, które umożliwiają jeszcze lepszą symulację mięśni i tym samym sam trening jest jeszcze skuteczniejszy.

Z zalet treningów tego rodzaju od lat korzystają znani sportowcy na całym świecie, między innymi piłkarze Bayernu Monachium, Realu Madryt, kierowcy F1, koszykarze NBA, zawodnicy sportów walki.

Dzisiaj trening EMS zyskuje na popularności także w Polsce, między innymi w siłowniach, salonach odnowy biologicznej, a także w gabinetach rehabilitacyjnych. Można skorzystać z niego również w Krakowie w studiu In Time. Na czym dokładnie polega i kiedy warto się na niego zdecydować?

 

Przebieg treningu EMS – elektrostymulacji mięśni

Przed rozpoczęciem treningu EMS przeprowadza się specjalną analizę składu ciała. Trener dobiera wtedy także optymalne ćwiczenia, które dopasowane są do kondycji, możliwości trenującego oraz jego celów, które chce uzyskać.

Po wywiadzie i badaniach trenująca osoba zakłada na siebie specjalny strój, do którego przyczepiane są elektrody. W takim ubraniu wykonuje się następnie zalecone przez trenera ćwiczenia. Impulsy elektryczne przewodzone przez elektrody dostają się wtedy do mięśni i wspomagają ich aktywność. Dzięki temu elektrostymulacja mięśni sprawia, że nawet proste ćwiczenia stają się jeszcze efektywniejsze!

Szacuje się, że nawet 20-minutowy trening EMS jest w stanie zastąpić aż 3 godziny trenowania na siłowni. Właśnie dlatego to kapitalny wybór dla tych osób, którym zależy na jak najlepszych rezultatach, a przy tym nie mają zbyt dużo czasu na to, aby spędzać go na treningach.

 

Wskazania do treningu EMS:

  • redukcja tkanki tłuszczowej – EMS doskonale działa jako spalacz tłuszczu, pozwalając na spalenie nawet 1300 kalorii podczas jednej sesji treningowej, dochodzi także do poprawy jędrności skóry oraz zmniejszenia cellulitu
  • wzmocnienie mięśni – trening pozwala na wzmocnienie całego aparatu mięśniowego, w tym także umożliwia skupienie się na poszczególnych partiach ciała
  • bóle pleców – już kilka sesji treningowych pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa i pleców, na przykład u osób mających pracę siedzącą
  • poprawa kondycji – trening EMS doskonale sprawdza się również u osób, które chcą polepszyć swoją kondycję i skuteczniej stawiać czoła różnym wyzwaniom

 

Jak widać, trening EMS jest doskonały wyborem dla wielu osób, którym zależy na skutecznej poprawie swojej kondycji, zrzuceniu nadmiaru kilogramów i wymodelowaniu sylwetki, wzmocnieniu różnych partii ciała. Dzięki temu, że wystarczy tylko 20 minut tego rodzaju treningu, oczekiwane efekty można uzyskać wtedy jeszcze łatwiej!

 

Czy treningi EMS są bezpieczne?

Wiele osób zainteresowanych treningami tego rodzaju zastanawia się, czy elektrostymulacja mięśni rzeczywiście jest bezpieczną alternatywą dla innych typów treningów.

Podczas sesji treningowych wykorzystuje się specjalne urządzenia przeznaczone do tego rodzaju aktywności, które emitują niskie parametry impulsów, co przekłada się na całkowite bezpieczeństwo tej metody ćwiczeń. Prąd przy niskich wartościach nie dociera wtedy do narządów wewnętrznych, ale stymuluje tylko mięśnie głębokie i powierzchowne.

Trening EMS sprawdzi się u większości osób, którym zależy na uzyskaniu jeszcze lepszych wyników. Ma on jednak określone przeciwwskazania. Kiedy nie można z niego skorzystać?

 

Główne przeciwwskazania do treningów EMS:

  • ciąża
  • wszczepiony rozrusznik serca
  • nadciśnienie
  • miażdżyca
  • epilepsja
  • cukrzyca

Podsumowując, trening EMS, dzięki któremu możliwa jest elektrostymulacja mięśni, to bardzo dobry wybór dla każdego, komu zależy na jeszcze lepszych efektach treningów.