Kilka dni temu rozpoczął się 46. sezon akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. W ten weekend można wybierać aż trzy propozycje spacerów. W sobotę, 11 listopada odbędzie się spacer pt. „Drogi do wolności Polski”, a w niedzielę, 12 listopada – „Spacer po wzgórzu wawelskim – miejsca znane i nieznane” oraz „Stary i nowy cmentarz Podgórski”.

Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa - zapraszamy na kolejne spacery
Fot. fot. Bogusław Świerzowski

W sobotę, 11 listopada Oddział Krakowski PTTK – Koło Grodzkie zaprasza na spacer pt. „Drogi do wolności Polski”. Rozpocznie się on o godz. 10:00 przed gmachem głównym Muzeum Narodowego w Krakowie przy al. 3 Maja 1.

Wczesnym rankiem 31 października 1918 r. grupa pod dowództwem porucznika Antoniego Stawarza rozbroiła żołnierzy w koszarach w Podgórzu, a następnie przemaszerowała na Rynek Główny i przejęła wartę od Austriaków przy odwachu wieży ratuszowej. Kraków jako pierwsze z dużych miast zrzuciło obce panowanie. Spotkamy się na miejscu wymarszu I Kompanii Kadrowej, przejdziemy ul. Józefa Piłsudskiego do Rynku i dalej Via Regia na Wawel.

Natomiast w niedzielę, o godz. 9:00 rozpocznie się trasa pt. „Spacer po wzgórzu wawelskim – miejsca znane i nieznane”. Zbiórka w Domu Turysty PTTK na ul. Westerplatte 15/16.

Wawel wznosi się pośrodku miasta z zespołem budowli: psałterią, kościołami św. Gereona, Jerzego, Michała i pięcioma innymi, domem kanonika Jana Borka, szpitalem i wozownią. Przez wieki odgrywał rolę władzy politycznej, świeckiej i kościelnej. Przetrwał trzy okupacje. Od 1 maja 2015 r. na zamku na stałe powiewa biało-czerwona flaga.

„Stary i nowy cmentarz Podgórski” – to z nazwa spaceru, który rozpocznie się o godz. 9:45 przy bramie starego cmentarza Podgórskiego.

Cmentarz Podgórski - stary położony na stoku Krzemionek, został zamknięty w 1900 r., po utworzeniu nowego cmentarza. Zatrzymamy się nad mogiłą Wojciecha Bednarskiego - twórcy parku, burmistrzów Podgórza oraz malarzy Wojciecha Eliasza, jego syna Władysława i Aleksandra Kotsisa. Często odwiedzanym miejscem jest grób Edwarda Dembowskiego, przywódcy powstania krakowskiego.

Nowy cmentarz Podgórski założony został u stóp kopca Krakusa w 1900 r. Spotkamy tam pochowanych austriackich żołnierzy, legionistów polskich, harcerzy, którzy stracili życie w czasie okupacji niemieckiej. Zatrzymamy się również nad mogiłą najsłynniejszego futbolisty Polski - Józefa Kałuży, piłkarza Cracovii oraz  wielu innych zmarłych, których nazwiska związane są z historią Krakowa.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej Koła Grodzkiego PTTK.