„Na Kleparzu i nad Rudawą” – to hasło kolejnego weekendu w ramach akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”, organizowanej przez Koło Grodzkie PTTK.

Zdobądź Odznakę Przyjaciela Krakowa na Kleparzu i nad Rudawą
Fot. Agencja Fotograficzna „Światowid” / MHK

Sobota, 25 listopada – miasto Kleparz i jego zabytki

Zdobywających srebrną odznakę organizatorzy zapraszają na spotkanie w hotelu „Wyspiański” o godz. 9.00, by stamtąd wyruszyć na poznawanie tej części Krakowa, która przez wieki (od XIV do końca XVIII) była samodzielnym królewskim miastem. Dlatego trzeba sprawdzić czy ślady dawnego kleparskiego rynku są jeszcze zachowane i dowiedzieć się, jak przez wieki zmienił się charakter tego miasta i co dziś jest charakterystyczne dla tej części Dzielnicy I miasta Krakowa.

Niedziela, 26 listopada – zabytki gotyckie Krakowa

Zdobywców brązowej odznaki organizatorzy zapraszają o godz. 9.00 na spotkanie koło hotelu Wyspiański, by w trakcie około dwugodzinnego spaceru poznać średniowieczny (gotycki) Kraków. A właśnie Kraków ma zachowany średniowieczny plan miasta i jego głównymi zabytkami zarówno świeckimi jak i kościelnymi są zabytki z okresu gotyku. Jakie one są wyjaśni spacer, więc serdecznie zapraszamy.

Niedziela, 26 listopada – dolina rzeki Rudawy

W tym samym dniu jeszcze jeden spacer dostępny, tym razem dla zdobywców odznaki złotej, spacer doliną rzeki Rudawy. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.30 na pętli tramwajowej na Salwatorze.

Zacznie się on od ujścia rzeki Rudawy do Wisły i w trakcie spaceru mieszkańcy Krakowa dowiedzą się, że to Rudawa przez wieki – rzeka nieujarzmiona- odgrywała ważną rolę w obronności miasta (jej wody zasilały fosy miasta), gospodarce (doprowadzając wodę do krakowskich młynów) i służyła, jako rzeka graniczna dla najpierw gmin a potem dzielnic Wielkiego Krakowa i dla mieszkańców jej brzegi stanowiły plażę i miejsce odpoczynku, ale niejednokrotnie stanowiły też zagrożenie, gdyż Rudawa to była rzeka niebezpieczna i dlatego została ona uregulowana i częściowo zasklepiona.

Programy miesięczne oraz regulamin zdobywania odznaki dostępne są na stronie internetowej Koła Grodzkiego.