UM Kraków: W Kantorowicach powstaje pasywny klub kultury

4 min czytania

Przy ul. Zakole w Nowej Hucie powstaje klub kultury Kantorowice”. To inwestycja realizowana przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie w ramach programu budowy osiedlowych domów kultury. Budynek wykonywany jest w tzw. technologii pasywnej i został tak zaprojektowany, by nie kolidował z rosnącymi na działce drzewami. Z oferty kulturalnej i edukacyjnej klubu kultury mieszkańcy będą mogli korzystać już w II połowie tego roku.

Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Mimo srogiej końcówki zimy, na os. Kantorowice trwa budowa klubu kultury. Korzystając z wcześniejszej łagodnej aury wykonawca - firma Murkrak - zdążył wykonać zasadnicze prace zewnętrzne, dlatego obecnie skupia się na robotach wewnątrz nowego budynku. Stan zaawansowania prac dla całego projektu można ocenić na 60 proc. Budynek został zadaszony, wstawione zostały okna i drzwi. Obecnie wykonawca montuje instalacje wewnętrzne, kładzione są tynki. Jak tylko pozwoli temperatura, rozpocznie się też wykańczanie elewacji zewnętrznych - mówi Mariusz Kiszka, z Zarządu Inwestycji Miejskich. Zgodnie z kontraktem, prace zakończą się w lipcu 2018 roku.

Co istotne, klub kultury w Kantorowicach powstaje w tzw. technologii pasywnej. Będzie więc to obiekt o najwyższym komforcie termicznym i wyjątkowo niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną wynoszącym maksimum 15 kWh/m2/rok. Dla porównania, w przypadku budynku energooszczędnego to zapotrzebowanie wynosi ok. 60 kWh/m2/rok. Oznacza to, że ośrodek w Kantorowicach będzie nie tylko tani w utrzymaniu, ale też jego funkcjonowanie będzie miało znikomy wpływ na środowisko.

Klub Kultury Kantorowice” powstaje według koncepcji architektonicznej biura Perspektywa Pracownia Projektowa sp. z o.o. W oparciu o ten dokument, pracujący na zlecenie Miasta projektanci z biura ARCHITEKTURA PASYWNA PYSZCZEK I STELMACH SP.J. zadbali nie tylko o atrakcyjną i nowoczesną bryłę budynku. Obiekt został tak zlokalizowany na działce, by nie było konieczności wycinek, czy przesadzenia drzew i krzewów tworzących ogród społeczny, założony przez mieszkańców w ramach projektu Ogrody Nowej Huty”.

Budynek dzieli się na dwie części przestrzenne - wyższa bryła o dachu skośnym dwuspadowym, która pomieści salę wielofunkcyjną oraz bryła niższa, prostopadłościenna, w której znajdą się wszystkie pomieszczenia niezbędne dla prawidłowego działania domu kultury a więc dwie małe salki, zaplecze administracyjne, sanitarne, magazynowe i techniczne wraz z korytarzem łączącym wszystkie pomieszczenia. Wyższa część budynku posiada duże przeszklenia na południową stronę, płd.-wsch. i płd.-zach., aby pozyskać energię słoneczną. Jest to zgodne z technologią budynków pasywnych, która zakłada akumulację energii słonecznej.

Wejście główne zlokalizowane od strony ul. Zakole na elewacji frontowej, podkreślone cofnięciem na elewacji. Z przeszklonego wiatrołapu wejście prowadzi do korytarza, do którego przylega otwarta szatnia. Z korytarza jest dostęp do wszystkich pomieszczeń ogólnodostępnych. Największe z nich to sala wielofunkcyjna o pow. użytkowej 148,55m2 z możliwością wydzielenia na dwie mniejsze sale funkcjonujące jednocześnie z odrębnymi wejściami również na taras zewnętrzny. Wydzielanie za pomocą ściany przesuwnej. Do sali wielofunkcyjnej przylega pomieszczenie kuchenne przeznaczone na warsztaty kulinarne. W budynku są też dwie sale mniejsze o pow. użytkowej ok. 25m2, pomieszczenie biurowe, węzeł sanitariatów, aneks socjalny, pomieszczenie porządkowe, magazyn.

Budynek klubu kultury Kantorowice” będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych. Wejście główne jest dostępne z podestu za pomocą chodnika zewnętrznego z poziomu terenu. Co więcej, wszystkie drzwi zewnętrzne i wewnętrzne są o szerokości co najmniej 90 cm, wewnątrz bez progów, a drzwi wejściowe o progu max. 2cm.

Klub kultury Kantorowice” będzie zarządzany przez Ośrodek Kultury Kraków Nowa Huta. Oferta placówki powinna obejmować zarówno propozycje autorskie osób prowadzących placówkę jak i odpowiadać na potrzeby społeczności lokalnej. - Dlatego już na etapie projektowania klubu, w 2015 roku, zapytaliśmy mieszkańców, jak wyobrażają sobie to nowe miejsce spotkań mówi Małgorzata Jezutek, dyrektor Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta. We wrześniu 2015 r. na etapie uzgadniania wstępnego projektu architektonicznego budynku klubu, odbyły się konsultacje społeczne z mieszkańcami Kantorowic. Rozmawiano nie tylko o założeniach architektonicznych, ale również o potrzebach mieszkańców w zakresie działalności Klubu. Współorganizatorem spotkania było Towarzystwo Nasze Kantorowice.

Za kilka miesięcy zostaną przeprowadzone dodatkowe konsultacje w formie tzw. pogłębionej diagnozy potrzeb lokalnej społeczności. Wszystko po to, by doprecyzować oczekiwania mieszkańców i na ich podstawie zbudować ostateczną ofertę klubu wyjaśnia Małgorzata Jezutek. Warto podkreślić, że diagnoza potrzeb nie będzie jednorazowym działaniem przeprowadzonym na potrzeby uruchomienia placówki. - Planujemy bowiem systematycznie spotykać się z mieszkańcami by rozmawiać o ich potrzebach w zakresie kultury oraz by te potrzeby kreować. W taki sposób pracujemy w innych klubach zaznacza dyrektor Ośrodka Kultury Kraków - Nowa Huta.

Warto wiedzieć, że inwestycja realizowana przez ZIM Kraków w Kantorowicach powstaje w ramach programu budowy osiedlowych domów kultury. W planach na najbliższe lata jest budowa Centrum Ruczaj przy ul. Przyzby oraz domu kultury przy ul. Koszykarskiej w Płaszowie.

Parametry techniczne budynku klubu kultury Kantorowice”:

  • Powierzchnia zabudowy budynku: 448,73 m2
  • Kubatura brutto budynku: 2 537,70 m3
  • Powierzchnia netto budynku: 370,90 m2
    • w tym powierzchnia użytkowa 296,90 m2
    • w tym powierzchnia usługowa 7,50 m2
    • w tym powierzchnia ruchu 66,50 m2
  • Wysokość budynku

(do określenia warunków technicznych): 8,85 m

  • Długość / szerokość budynku 17,84 m / 30,67 m
  • Liczba kondygnacji 1
    • w tym kondygnacje nadziemne 1
    • w tym kondygnacje podziemne 0

Autor: krystian