UM Kraków: Środa w Krakowie sprawdź, co dziś słychać w kulturze

4 min czytania

Weekend majowy zbliża się wielkimi krokami, ale zanim oddamy się leniuchowaniu, nie zaszkodzi spróbować też i rozrywek kulturalnych. W naszym dzisiejszym rozkładzie jazdy, jak zawsze, tylko inspirujące adresy! Sprawdźcie!

Fot. materiały prasowe / Łaźnia Nowa

Polecamy Wam również****nasz newsletter! To garść najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

W Kinie Pod Baranami dziś wieczorem będzie kolejne spotkanie z cyklu Premier psychologicznych” pokazów filmowych, prowokujących do dyskusji o kondycji psychicznej człowieka. W programie nominowany do sześciu nagród Duńskiej Akademii Filmowej dramat Znikasz” Petera Schønau Foga. Na ekranie Trine Dyrholm, Nikolaj Lie Kaas oraz w jednej z ostatnich ról Michael Nyqvist, gwiazda szwedzkich ekranizacji serii książek Millennium” Stiega Larssona. Film rozpocznie się o godz. 18.00.

Kijów.Centrum zaprasza na Chasing the Breath” film o człowieku, który chce wygrać jeden z najtrudniejszych maratonów na świecie. Dokument ukazuje treningi oraz mentalne przygotowania Roberta Celińskiego do startu w Tenzing Hillary Everest Marathon. Prawdziwość oraz emocje wciągają widzów we wspólne treningi z bohaterem, proces aklimatyzacji, a także w sferę prywatną, która ujawnia się podczas najtrudniejszych momentów. To obowiązkowa pozycja nie tylko dla sportowców, ale również dla osób, które marzą o zdobyciu swojego własnego Everestu. W filmie znajdziecie garść pozytywnych emocji oraz motywacji. Projekcja rozpocznie się o 20.00 , a po niej będzie spotkanie z bohaterem filmu Robertem Celińskim i Adrianem Dmochem reżyserem.

W ZetPeTe macie okazję zobaczyć jedyny w swoim rodzaju spektakl bez słów. Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać” to sztuka Teatru KTO; powstała według życia i twórczości Bohumila Hrabala. Za scenariusz, reżyserię i opracowanie muzyczne odpowiada Jerzy Zoń, scenografię przygotowała Joanna Jaśko-Sroka a kostiumy Zofia de Ines. Aktorzy anektują wszystkie możliwe przestrzenie budynku teatru, ich etiudy wprowadzają widza w magiczny świat Hrabalowskich postaci. Bez użycia słów pięciu aktorów odważnie używa swojej fizykalności do oddania tego, co chcą powiedzieć w tej historii. Wielkie metalowe kufry stanowią podstawę ich scenografii, tworząc kilka wizualnie zachwycających obrazów”. To rodzaj błazeńskiego widowiska z nieodzownym patosem i śmiesznością. Początek tego widowiska o godz. 19.00, ul. Dolnych Młynów 10.

Przedstawienie łotewskiej reżyserki Yany Ross z główną i jedyną! rolą Danuty Stenki , aktorki Teatru Narodowego, zobaczycie wieczorem w Łaźni Nowej. Spektakl Yany Ross oparty jest na tekście niemieckiego dramatopisarza Franza Xaviera Kroetza Koncert życzeń”. W odróżnieniu od klasycznie skonstruowanego dramatu, składa się jedynie z rozbudowanych didaskaliów, które stanowić mają partyturę i komentarz do scenicznych działań. Bohaterką jest tutaj około pięćdziesięcioletnia kobieta, stenotypistka. Urządzenie i umeblowanie jej mieszkania odpowiada stylowi współczesnej cywilizacji mieszczańskiej”. Otoczona barwnością efektownych reklam i opakowań, szalenie pedantyczna i zorganizowana, nie potrafi przezwyciężyć swej samotności. Społeczeństwo, w którym żyje, także nie pomaga jej w rozwiązaniu problemów, skazując na wykluczenie i izolację. Kroetz tworzy obraz świata, w którym jednostka jest zdana na samotność, a jej pojedynczy los ginie gdzieś w wielkomiejskim tempie życia. Dramatopisarz bierze również pod lupę zachowania i moralność klasy średniej, która w obliczu zmian społecznych i kulturowych, musi na nowo wypracować i określić swoją tożsamość. Początek spektaklu o 19.00, Teatr Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25.

Po wydaniu wielu kaset w swojej karierze, ambicje Seana Nicholasa Savage sięgają poza konwencjonalne realia branży muzycznej i są związane z potrzebami serca i duchowością. Życie wewnątrz piosenki, na jawie i w snach. Sean Nicholas Savage podpora Arbutus Records. W rodzinnym Quebecu oraz w Berlinie, gdzie obecnie zamieszkuje, ma status legendy. Człowiek, który napisze dwanaście piosenek zanim wstaniesz z łóżka i zaśpiewa je głosem chorego kanarka. Piszą o nim różnie: wariat, geniusz, filozof, pop-prorok. Grimes, Mac DeMarco, Doldrums, Blue Hawaii czy Shlohmo wszyscy mianują się jego uczniami, czemu swego czasu dali wyraz na kompilacji coverów jego piosenek. Artysta przyjedzie do Polski promować nową płytę Yummycoma. W Krakowie macie jedyną okazję go spotkać o godz. 20.00 w Klubie RE, ul. św. Krzyża 4!

O 20.00 w Alchemii na Estery freejazzowe trio: Arashi , na którego czele stoi legendarny japoński saksofonista i klarnecista Akira Sakata , a razem z nim Johan Berthling na kontrabasie i Paal Nilssen-Love na perkusji i bębnach. Polecamy!

Autor: krystian