Kraków po raz pierwszy żadna stacja nie wykazała przekroczeń benzo(a)pirenu

Rok 2024 przyniósł przełom: wszystkie krakowskie stacje pomiarowe zmieściły się w normie dla benzo(a)pirenu — efekt kilkuletniej polityki antysmogowej i zakazu palenia węglem i drewnem.
- Zobacz jak Kraków poprawia jakość powietrza
- Sprawdź stan powietrza w Małopolsce poza Krakowem
Zobacz jak Kraków poprawia jakość powietrza
W 2024 roku żadna ze stacji monitorujących w Krakowie nie odnotowała przekroczenia dopuszczalnego stężenia benzo(a)pirenu — związku z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych uznanego za silnie rakotwórczy. To pierwszy taki wynik w historii pomiarów w mieście i wymierny efekt wdrożonych od lat działań: dotacji na wymianę pieców, programów osłonowych oraz zakazu palenia węglem i drewnem obowiązującego od 2019 roku.
Spadek jest szczególnie widoczny na stacji przy ul. Bulwarowej, gdzie rok do roku odnotowano zmniejszenie średniego rocznego stężenia benzo(a)pirenu o 49 proc. Miasto wskazuje te dane jako dowód, że konsekwentna polityka miejska i monitoring przynoszą rezultat.
Mówiąc o zanieczyszczeniu powietrza często wskazujemy na pyły zawieszone, ale doprowadzenie z perspektywy lat do dużego ograniczenia bardzo szkodliwego dla zdrowia benzo(a)pirenu w Krakowie to bardzo dobra wiadomość – podsumowuje Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.
Sprawdź stan powietrza w Małopolsce poza Krakowem
Mimo dobrych wiadomości z Krakowa problem nadal dotyka innych miejsc w regionie. W 2024 roku w Nowym Targu i w Suchej Beskidzkiej średnie roczne stężenia benzo(a)pirenu wyniosły 5 ng/m³, co oznacza pięciokrotne przekroczenie dopuszczalnej normy. To sygnał, że działania antysmogowe muszą być kontynuowane i skoordynowane na poziomie regionalnym.
Dane miejskiego monitoringu i raporty wojewódzkie pokazują, że zmiany wymagają czasu i wsparcia finansowego — zarówno na wymianę źródeł ciepła, jak i na edukację oraz kontrole. Kraków stał się przykładem, że polityka miejska może obniżyć emisje najbardziej niebezpiecznych związków, ale jednocześnie przypomina, że walka o czyste powietrze w Małopolsce wciąż trwa.
na podstawie: Urząd Miasta Krakowa.
![]()
Ostatnie Artykuły

Działki przy lotnisku w Balicach przekazane PAŻP. Chodzi o bezpieczeństwo lotów

Ostatni tydzień wakacji z Akcją Lato - SCKM zaprasza na „Jeszcze chwilę zabawy”

Sześć łodzi, drony i quady dla ratowników. Małopolska wzmacnia bezpieczeństwo nad wodą

Zamiast zwykłej pogadanki - dzieci tworzyły plakaty w Krakowie

Włoscy policjanci patrolowali Kraków. Tak wyglądała wspólna służba

Małopolski Festiwal Komiksu szuka ludzi do zadań specjalnych

Drony nad akcją ratunkową. Strażacy z Krakowa omawiają procedury

Impreza przy pętli Grabie Kościół zmieni trasę linii 264

Kajaki, deski SUP i olimpijska medalistka. KOLNA rozpoczęła nowy cykl

Nowy punkt informacji turystycznej przy Rynku łączy zwiedzanie z kulturą

Wakacje tysięcy dzieci pod nadzorem. Małopolska sprawdza wypoczynek

Tour de Pologne zmieni trasy autobusów. Utrudnienia w Krakowie i Wieliczce

Pomarańcza jako narzędzie zbrodni. Krakowska sprawa skończyła się ucieczką

Remont kładki nad Rudawą może zakończyć wielomiesięczne utrudnienia
Przydatne dane teleadresowe
- Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie - kontakt, JRG, sprawy prewencyjne
- Parafia św. Karola Boromeusza w Krakowie - kontakt, kancelaria, nabożeństwa
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie - kontakt, badania i usługi
- Parafia św. Marii Magdaleny w Krakowie - msze, kancelaria, sakramenty
- Parafia św. Stanisława Kostki w Krakowie - msze, kancelaria, sakramenty
- Parafia Najświętszego Salwatora w Krakowie - msze, kancelaria, sakramenty
