Zapraszamy do udziału w konkursie, który towarzyszy wystawie „Zwierzyniec zaprasza Rakowice”. Żeby znaleźć odpowiedzi na pytania konkursowe, wystarczy odwiedzić ekspozycję, która prezentowana jest do 25 lutego w Domu Zwierzynieckim, przy ul. Królowej Jadwigi 41, albo… uważnie przeczytać folder przygotowany z okazji wystawy. Odpowiedzi można udzielać do 10 lutego, na autorów najtrafniejszych czekają dyplomy i nagrody!

Rakowice w pytaniach konkursowych
Fot. MHK / materiały prasowe

Konkurs przygotowały wspólnie Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102.

Odpowiedzi można udzielać do 10 lutego pisemnie lub mailowo, posługując się wydrukowanym arkuszem zamieszczonym poniżej http://www.mhk.pl/aktualnosci/wielki-konkurs-wiedzy-o-rakowicach oraz na stronach Rady Dzielnicy III – www.dzielnica3.krakow.pl. Można też w mailu wypisać odpowiedzi w sposób: 1a, 2b, 3c itd.

Odpowiedzi należy przesłać na adres mailowy Rady Dzielnicy III –  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pocztą na adres Rady Dzielnicy III – ul. Naczelna 12, 31-421 Kraków.

Na autorów najtrafniejszych odpowiedzi czekają dyplomy i nagrody przygotowane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, MDK przy al. 29 Listopada 102 oraz Radę Dzielnicy III Prądnik Czerwony. O wynikach decydować będzie liczba punktów, w przypadku równej ich liczby rozstrzygnie data dostarczenia odpowiedzi.

Wręczenie dyplomów i nagród nastąpi w niedzielę 25 lutego podczas finisażu wystawy. O dokładnej godzinie laureaci zostaną poinformowani mailowo lub telefonicznie wraz z zaproszeniem na przybycie.

Zapraszamy do zabawy!

O wystawie:

„Zwierzyniec zaprasza Rakowice” – to opowieść, która próbuje przywrócić zacierającą się obecnie lokalną tożsamość, utrwalić właściwe Rakowice w historii, świadomości, ale i przestrzeni Krakowa.

Wystawa została podzielona na trzy części. W pierwszej części zatytułowanej „Wieś” zwiedzanie rozpoczynamy od informacji dotyczących nazwy i położenia Rakowic. Następnie poznajemy dzieje Rakowic od czasów najdawniejszych do połowy XIX wieku oraz ich społeczeństwo. Szczególnie dokładnie pokazujemy tu mieszkańców w I połowie XVIII wieku. Zamieszczone są również informacje o folwarku i młynie. 

Dwie pozostałe części, czyli „Przedmieście” i „Osiedle”, przenikają się ze względu na swoją tematykę. Jedna z sal została poświęcona wojsku w Rakowicach, czyli ułanom, lotnikom i „Czerwonym Beretom”. Tu też znalazły swoje miejsce informacje o lotnisku, zarówno cywilnym, jak i wojskowym. W kolejnej sali rozpoczyna się opowieść o XX Pijarach oraz zmianach, jakie zaszły we wsi od połowy XIX wieku do II wojny światowej.

Ostatnia część wystawy poświęcona jest współczesnym Rakowicom i powstałym na jego terenach blokom. Fragment wystawy został zaaranżowany na mieszkanie z lat 70., 80. XX w. W tej części zobaczymy przedmioty, które przekazali na wystawę Rakowiczanie. Stworzyliśmy tu miejsce, gdzie będzie można usiąść i podziwiać stare zdjęcia z Rakowic, obejrzeć i wysłuchać nagranych wspomnień mieszkańców…