Dłuższy dzień i coraz bardziej widoczna wiosna budzą w nas ochotę na różne rodzaje aktywności. Warto więc wpisać w kalendarzu także kulturę! Okazji naprawdę nie brakuje, przejrzyjcie choćby nasz poniedziałkowy rozkład.

Poniedziałek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!
Fot. materiały prasowe

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygranie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Od dzisiaj aż do następnego – wielkanocnego – poniedziałku 2 kwietnia, czeka na nas aż trzynaście koncertów, polskie akcenty, trzy premiery światowe i siedem kreacji przygotowanych specjalnie na tę szczególną okazję, czyli Festiwal Misteria Paschalia. To święto muzyki dawnej nie ma sobie równych! Ubiegłoroczne odświeżenie formuły okazało się wielkim sukcesem, więc i w tym roku festiwal będzie prezentacją muzyki jednego kręgu kulturowego – zanurzymy się w niezwykły, barwny świat renesansowych i barokowych dźwięków z Wysp Brytyjskich. Pełen program znajdziecie na stronie festiwalu, a dzisiaj, na początek, usłyszycie „Mesjasza” George’a Fredericka Handla (wersja londyńska 1743). Kościół św. Katarzyny, ul. Augustiańska 7, godz. 20.00.

Tuż za rogiem, na ul. Paulińskiej 28 Teatr Barakah o godz. 21.00 pokaże jubileuszowy 10. odcinek „Nocy Waniliowych Myszy”. Poznacie dziesięć przykazań dla wiernych ojczyźnie, czyli „Elementarz polskiego patrioty”. Twórcy spektaklu rozwieją wszelkie wątpliwości i udzielą jedynie słusznej odpowiedzi na pytanie, czym tak naprawdę jest patriotyzm. A wszystko to w charakterystycznym dla siebie stylu: z komediowym zacięciem, fabularnym rozmachem i pełną energii muzyką na żywo autorstwa Renaty Przemyk.

Na godz. 18.30 zaprasza Cricoteka. Przy ul. Nadwiślańskiej 2 prowadzi cykl spotkań, poświęcony prezentacji dorobku wybitnych zagranicznych reżyserów, którzy przyznają się do inspiracji Tadeuszem Kantorem. W programie dzisiejszym: „House/Lights”, reż. Elizabeth LeCompte, Wooster Group. Każdy pokaz tłumaczony na język polski będzie poprzedzony krótką prelekcją dr Anny Róży Burzyńskiej o związkach prezentowanych nagrań i twórców z Tadeuszem Kantorem. Wstęp jest wolny, wejściówkę można pobrać w kasie przed pokazem.

Grupa Trzymająca Mikrofon to projekt trzech najlepszych (nie licząc kilku) komików w kraju. Rafał Pacześ, Łukasz Lotek Lodkowski i Kacper Ruciński napisali program „Bang!” specjalnie z myślą o tym projekcie. Teraz ruszają w Polskę, by rozwalić wszystkie sceny i wszystkich widzów (chociaż może być różnie). Kto przegapi, ten flep. Zapraszamy więc punktualnie na godz. 20.00 do klubu Studio, ul. Budryka 4!

Natomiast o godz. 21.00 w Kinie Paradox, przy ul. Krupniczej 38, rozpocznie się Festiwal Grand OFF – wrota do magicznego świata filmu niezależnego. Zobaczycie najlepsze niezależne krótkometrażowe filmy świata. Na początek trzy produkcje: „Bus Story”, reż. Jorge Yudice – najlepsza fabuła; „Nie sądzić”, reż. Pawlina Carlucci Sforza, Magdalena Lubańska – najlepszy dokument; „Ja i mój Tata”, reż. Aleksander Pietrzak – najlepszy film polski.