Weszliśmy na ostatnią prostą przedświątecznych przygotowań, już za kilka dni rozpoczną się najbardziej magiczne święta w roku. Początek przedświątecznego tygodnia proponujemy jednak spędzić – choć przez chwilę – w oderwaniu od gorączki sprzątania, gotowania czy szukania prezentów. Ot, na przykład w kinie albo w teatrze. W naszym kalendarzu kulturalnym znajdziecie kilka ciekawych wydarzeń.

Poniedziałek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!
Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o weekendowych wydarzeniach i co tydzień mieć szansę na wygrywanie książek oraz biletów do teatru, filharmonii i na festiwale? Zapisz się do naszego newslettera! Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Na godz. 19.00 zapraszamy na barkę C.C. Stefan Batory przy bulwarze Czerwieńskim. Zobaczycie prywatne życie aktorów. On i Ona, mąż i żona w sypialni. Trzy potyczki, trzy ważne rozmowy, trzy przełomowe momenty w życiu pewnej pary aktorów. A wszystko pod jedną kołdrą! Gdyby pokusić się o stworzenie rankingu mebli, które odgrywają najważniejszą rolę w życiu człowieka, bez wątpienia łóżko znalazłoby się w ścisłej czołówce. Nic dziwnego zatem, że i małżeństwo ze sztuki Jana Jakuba Należytego rozgrywa swoje namiętności, wątpliwości, ważne decyzje i słabości właśnie w pościelowych dekoracjach. Trzy odsłony, trzy noce, trzy momenty z ich życia, trzy punkty zwrotne – okazuje się, że tyle wystarczy, by opowiedzieć zabawną historię o pewnej parze aktorów. W łóżku On i Ona gubią się i odnajdują do siebie drogę, rozgrywają namiętny dramat i zwykłą, lekko znudzoną codzienność. To małżeńska komedia, która łączy lekkość stylu i żartu z pytaniami w tonie serio, przeplatając – jak w życiu – śmiech z powagą.

Teatr Variété tej zimy już po raz piąty wraca z charytatywnym musicalem! Pracownicy UBS wspólnie z Fundacją Jaśka Meli Poza Horyzonty zaprezentują niesamowite widowisko, które usatysfakcjonuje i rozśmieszy nawet najbardziej wybrednego widza. Wszystko po to, aby dać podopiecznym fundacji szansę na nowe życie. Wystawiany na deskach Variété „Kasting” w dwóch słowach opisać trudno. Rąbka tajemnicy może uchylić tylko reżyser spektaklu – Michał Drozd, prowokując pytaniami: mieć czy być, a jak mieć, to ile? A jeśli być, to kim? Hedonizm czy duchowe wartości? Ludzie wydmuszki, pięknie malowani na zewnątrz. Mainstreamowe media, Internet, portale społecznościowe, cyberprzestrzeń i coraz mniej rzeczywistości. Życie przeniosło się do smartfonowej próżni, wykrzywiając odcinek szyjny do granic możliwości. Po której stronie jesteście, z kim trzymacie, w co wierzycie, jaki macie cel, dokąd zmierzacie, co kochacie, na czym Wam zależy? Przyjdźcie na „Kasting” koniecznie! Zastanowicie się nad odpowiedziami, a przy tym każdy kupiony przez Was bilet ma ogromne znaczenie. Kupując go, pomagacie budować czyjeś szczęście, wywołacie uśmiech na twarzy jednego z podopiecznych Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. Niech to będzie Wasz mały, bożonarodzeniowy prezent. Początek o godz. 19.00!

Alessandro Safina jako jedyny zrewolucjonizował operę, wplatając do tradycyjnych utworów zupełnie inne gatunki muzyczne, takie jak pop czy rock. Ten niezwykle utalentowany tenor, dzisiaj wieczorem zaprezentuje widzom swoje muzyczne pasje i niezwykle romantyczną duszę. Jego twórczość opiera się na obszernej kolekcji pochłaniających serce utworów. Safina występuje w duecie z największymi gwiazdami, tej miary, co m.in. Andrea Bocelli, Jose Carreras, Elton John, Rod Steward czy Sarah Brightman. Usłyszycie więc światowe przeboje: „Luna”, „Incanto”, „Somewhere Over the Rainbow”, „Memory”, „Le Temps Des Cathedrales”, „Canzone Per Te”, „Besame Mucho”, „Parla Piu Piano” czy „Vincero”. Polecamy! Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. Konopnickiej 17, godz. 19.00.

Kino Pod Baranami zaprasza z kolei na premierowy pokaz nagrodzonego na festiwalu Cottbus dramatu „Dzikie róże” w reżyserii Anny Jadowskiej. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami filmu. „Dzikie róże” to opowieść o mieszkającej na prowincji osamotnionej matce dwójki dzieci, która zmaga się z ogromnym poczuciem samotności. Życie Ewy (Marta Nieradkiewicz) wypełnia zajmowanie się domem i dwójką dzieci, a także czekanie na męża (Michał Żurawski), który pracując w Norwegii rzadko przyjeżdża do domu. Jej sytuację dodatkowo komplikuje to, że żyje w małym, prowincjonalnym miasteczku, w którym bardzo trudno jest coś ukryć, a bardzo łatwo zostać osądzonym. Reżyserka w przejmujący sposób przedstawia konsekwencje wyborów głównej bohaterki, ukazując przy tym rolę kobiety w społeczeństwie i rodzinie. W rolach głównych wystąpili Marta Nieradkiewicz i Michał Żurawski, którym partnerują m.in. Halina Rasiakówna i Konrad Skolimowski. Pokaz premierowy rozpocznie się o godz. 18.30.

Przed świątecznym ucztowaniem po polsku, może poszukacie także inspiracji w kuchni włoskiej? O godz. 19.00 w Lokatorze, na Mostowej możecie się spotkać z Bartkiem Kieżunem, autorem książki „Italia do zjedzenia”, która ukazała się nakładem Wydawnictwo Buchmann.„Italia do zjedzenia” jest wyjątkowym połączeniem książki kulinarnej i subiektywnego przewodnika po Włoszech. W środku znajdziecie historię kuchni i sztuki opatrzoną zdjęciami z licznych podróży autora do Italii. Bartek Kieżun (Krakowski Makaroniarz) to dziennikarz kulinarny i bloger związany z magazynem „Kukbuk”. Z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania kucharz. Absolwent krakowskiej Szkoły Sommelierów, pierwszy polski zdobywca Barilla Cup. Miłośnik książek, nie tylko kulinarnych. Stale współpracuje z Radiem Kraków i portalem Wirtualna Polska. W przerwach w pisaniu i gotowaniu prowadzi miejsce.sklep.pl – galerię z polskim dizajnem lat 60. Jako kucharz gotuje i karmi, prowadzi warsztaty, organizuje wyjątkowe kolacje degustacyjne oraz sędziuje na konkursach kulinarnych. Dzisiaj niezwykle smakowity wieczór przygotował specjalnie dla Was!