Długi weekend majowy to czas bliższych i dalszych podróży. Ten, kto zostanie na majówkę w Krakowie, nie powinien jednak żałować! Magnesem dla kinomanów, również tych spoza naszego miasta, będzie festiwal filmowy Netia Off Camera. Koncertomaniaków nie zawiedzie towarzysząca festiwalowi Off Scena. A to dopiero początek długiej listy atrakcji kulturalnych w najbliższych dniach. Szczegóły, jak zwykle, znamy my – i dzielimy się nimi w naszym kulturalnym rozkładzie jazdy.

Kulturalny rozkład jazdy na majówkę
Fot. materiały prasowe / Teatr Bagatela

Najważniejszy festiwal filmowy w Krakowie powraca już po raz jedenasty! Netia Off Camera rozpocznie się dzisiaj i potrwa aż do końca majówki, czyli do niedzieli 6 maja. A co się tam będzie działo? Musielibyśmy napisać esej o samych najciekawszych punktach programu! Polską premierę będzie miał ostatni film Romana Polańskiego „Prawdziwa historia”, a sam reżyser będzie gościem festiwalu. Poza tym tradycyjne konkursy – główny i polskich filmów fabularnych. Poza dobrze znanymi i lubianymi sekcjami, takimi jak Amerykańscy niezależni, obejrzycie filmy z kategorii sportowych, o zemście czy nastolatkach i problemach dojrzewania. Nie zabraknie oczywiście pokazów plenerowych nad Wisłą i na placu Szczepańskim. Szczegółów szukajcie na stronie Off Camery. I wpisujcie seanse w swój kalendarz!

Netia Off Camera to nie tylko filmy, ale i muzyka! Off Scena stała się już tradycją – polscy i zagraniczni niezależni artyści będą koncertować tym razem w ZetPeTe w Tytano. A kto zagra? Off Scenę otworzy Reni Jusis, czyli weteranka polskiej elektroniki. Wśród polskich artystów, którzy wystąpią na Offie, pojawią się mroczny Baasch, soulowe So Flow, songwriter występujący pod pseudonimem Runforrest, czy wschodzące gwiazdy z Sonbird. Z zagranicy przyjadą do nas. m.in. łotewscy przedstawiciele indie sceny, czyli Carnival Youth, a także Roo Panes, znany z charakterystycznej barwy głosu i pięknych melodii. Off Scena od soboty do czwartku w ZetPeTe!

Zupełnie inne muzyczne wydarzenie rozpocznie się dzisiaj w Radiu Kraków. Już po raz 24. możecie wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu „Starzy i młodzi, czyli Jazz w Krakowie”. Co w programie? Pianista Piotr Wyleżoł zaprezentuje swój album „Human Things”, m.in. z udziałem Agi Zaryan i amerykańskiego saksofonisty Andy’ego Middletona. Wystąpi również austriacko-polsko-ukraiński zespół accepDance, łączący etno jazz z muzyką współczesną. W koncercie specjalnym „Czar polskiej piosenki jazzowej”, usłyszymy wokalistów młodego pokolenia. A w poniedziałek w Muzeum Manggha wystąpi polsko-norweski Maciej Obara Quartet z projektem „Unloved”. Uczta muzyczna już od dziś!

Teatr Ludowy na majówkę ma prezent dla kobiet – „Wszystko o mężczyznach”! Ten spektakl zebrał już wiele pochlebnych recenzji od widzów, przede wszystkim wywołuje salwy śmiechu na widowni! Męski świat, wykreowany ze strzępów rozmów podsłuchanych w siłowni, deklaracji składanych przy kieliszku, buńczucznych gróźb mafiosów z półświatka, nie do końca twardych męskich rozmów, w sytuacjach, kiedy staje się wobec utraty najbliższych… Trzech aktorów wciela się w kilkanaście postaci i daje popis męskości w każdym wymiarze. Już w niedzielę o godz. 18.00 na Scenie pod Ratuszem.

Męskość odmieniana przez wszystkie przypadki to temat „Testosteronu”, spektaklu, który na majówkę proponuje nam Teatr Bagatela. Błyskotliwa komedia o współczesnych mężczyznach. Ślub jednego z nich, a właściwie sakramentalne „nie” usłyszane od wybranki, jest pretekstem do męskich analiz własnej natury. Sztuka to pierwowzór znanego filmu o tym samym tytule, który już przeszedł do klasyki polskich komedii. Porównajcie, co śmieszy bardziej – film czy spektakl? Ten drugi w Bagateli w sobotę i niedzielę o godz. 16.00 i 19.15. Z kolei na drugą część majówki Bagatela zaplanowała „Pomoc domową”, czyli kontynuację brawurowego „Boeinga, boeinga – Odlotowych narzeczonych". Dla rezolutnej pokojówki Nadii nowa praca oznacza nowe kłopoty, choć entuzjastycznie oddający się romansom chlebodawcy pozwalają jej drenować swoje portfele i barek. W spektaklu publiczność odnajdzie wszystkie chwyty klasycznej farsy. Spektakl do obejrzenia od 1 do 3 maja o godz. 19.15.

Już w niedzielę Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji Kino KIKA zaprasza na specjalny pokaz filmu Walerija Todorowskiego, „Bolszoj”. Film opowiada historię niezwykle utalentowanej tancerki baletowej Julii Olszańskiej, która pochodzi z małego górniczego miasta. Los podsuwa jej szczęśliwy bilet: jej talent zostaje zauważony przez byłego artystę baletu, który postanawia pomóc dziewczynce w drodze na główną scenę Rosji – Teatr Bolszoj. Droga ta wiedzie przez szkołę baletową, w której młodą niepokorną prowincjuszkę otacza swoją opieką jeszcze bardziej niepokorna nauczycielka. Świat baletu nie jest jednak usłany różami… Uwaga! W obsadzie dawno niewidziany Aleksandr Domagarow! A seans w niedzielę o godz. 17.00.

Alchemia dzisiaj zaprasza na koncert jednej z najbardziej krakowskich grup w Krakowie – chodzi o Świetliki! Pojawią się na scenie Alchemii dokładnie o godz. 20.00. Któż nie słyszał charakterystycznej melorecytacji lidera grupy i poety, Marcina Świetlickiego? Zespół zasłynął też utworem „Filandia” z udziałem Bogusława Lindy. Obecnie grupa przygotowuje kolejny album pod roboczym tytułem „Gehenna”. Gehenną zdecydowanie jednak nie będzie dzisiejszy koncert, wręcz przeciwnie – dobre melodie i inteligentne teksty będą iść w parze!

Wyspy Owcze to wciąż dla nas egzotyczny i obcy kierunek podróży. A to stamtąd pochodzi Eivør, która już w niedzielę o godz. 20.00 wystąpi w Żaczku. Wokalistka i songwriterka jest obdarzona niespotykanym głosem. Gra przede wszystkim folk, ale również jazz, country, klasykę i trip-hopowy rock. Jej podejście do muzyki zdeterminowało też miejsce urodzenia: wychowywała się w małej wiosce Gřta, zamieszkałej przez około 500 osób. Tam dorastała w otoczeniu jedynej w swoim rodzaju natury, a także niezwykłej tradycji i kultury farerskiej. Jej rodzice i dziadkowie zaszczepili w niej miłość do starodawnych pieśni i ludowych ballad. Poczujcie ten klimat w Żaczku!

Na ten moment czekało wielu krakowian i wreszcie się doczekali! W czwartek oficjalne otwarto Muzeum Podgórza, czyli nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa! Nowe muzeum zaprasza na swój weekend otwarcia – od dzisiaj do niedzieli. Przez cały ten czas będzie można zwiedzać nowy obiekt bezpłatnie. W sobotę i niedzielę między 11.00 a 15.00 możecie wybrać się na przejazd zabytkowym tramwajem, w którym posłuchacie ciekawych podgórskich historii, anegdot oraz krakowsko-podgórskich opowieści. Poza tym czekają nas oprowadzania kuratorskie, koncerty, spacery miejskie i wiele innych atrakcji. Weekend w Podgórzu? Czemu nie!

Bardzo krakowską tradycją są Lekcje śpiewania. W świąteczny czwartek 3 maja, o godz. 17.00, na Małym Rynku odbędzie się 68. edycja tego wydarzenia. Na koncert, którego głównymi wykonawcami są krakowianie, tradycyjnie zapraszają: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, kabaret Loch Camelot i Biblioteka Polskiej Piosenki. Zachęcamy wszystkich, którzy planują spędzić w Krakowie święto Konstytucji 3 Maja, do udziału! Tematem lekcji z udziałem artystów kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności będą pieśni tematycznie związane ze świętem Konstytucji 3 Maja, ale nie tylko. Na tę szczególną okazję przygotowano 4 tys. bezpłatnych śpiewników.

Jeszcze tylko do 6 maja w krakowskiej Galerii Bonarka można zobaczyć cieszącą się dużym zainteresowaniem wystawę, która prezentuje tajemnice ludzkiego ciała: Body Worlds. Może więc krótki wypad majówkowy przeznaczyć właśnie na obejrzenie wystawy? Tej, albo innej, ale równie spektakularnej – w dawnym hotelu Forum wejdziecie bowiem na pokład Titanica!

W tym roku długi majowy weekend można rozciągnąć na cały tydzień. Nowohuckie Centrum Kultury tradycyjnie zarezerwowało ten czas dla miłośników tańca. Przed nami więc siedem dni Festiwalu Tańca Współczesnego „Spacer”, a dodatkowo na zakończenie weekendu, w niedzielę 6 maja „Koncert dla Wojtka Bellona”. Od poniedziałku 30 kwietnia do niedzieli 6 maja, w ramach festiwalu prezentowane są więc różne formy tańca współczesnego, ze szczególną preferencją jego teatralnych form, poszerzonych o elementy improwizacyjne. Festiwal skierowany jest do entuzjastów, teoretyków i praktyków tańca, ale przede wszystkim do szerokiej publiczności. Będą spektakle, warsztaty dla tancerzy i wydarzenia towarzyszące. A w niedzielę 6 maja o godz. 18.00 na Scenie NCK będzie „Koncert dla Wojtka Bellona”. W wydarzeniu, poświęconym pieśniarzowi, poecie, kompozytorowi, liderowi Wolnej Grupy Bukowina, udział wezmą: Lidia Jazgar i Ryszard Brączek z Zespołem Galicja, Adam Ziemianin, Tomek Wachnowski, Ryszard Styła Spectrum Session, Marcin Skrzypczak, a także Wołosatki – harcerski zespół wokalno-instrumentalny, oraz Ryszard Pomorski. Wieczór poprowadzi znany słuchaczom programu radiowej Trójki „Gitarą i piórem” Janusz Deblessem.