To już niestety końcówka ferii, ale można ją maksymalnie wykorzystać! Okazji do rozrywki, zwłaszcza kulturalnej, nie brakuje. Wspomóc się też możecie naszymi sugestiami z dzisiejszego rozkładu. Zachęcamy do lektury.

Czwartek w Krakowie – sprawdź, co dziś słychać w kulturze!
Fot. materiały prasowe / Kino Pod Baranami

Polecamy Wam również nasz newsletter! Za nami już ponad 200 numerów najświeższych informacji o weekendowych wydarzeniach! Każdy z Was, kto się zapisze, co tydzień ma szansę wygrania książki, biletów do teatru, filharmonii i na festiwale. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Któż z nas nie kojarzy takich broadwayowskich hitów, jak „Cell Block Tango”, „Roxie” czy „All That Jazz”? W teatrze Variété można zobaczyć legendarny musical „Chicago” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, jednego z najciekawszych polskich reżyserów spektakli muzycznych. Rolę Roxie – gospodyni domowej, która w afekcie zabiła kochanka – zobaczymy Barbarę Kurdej-Szatan i Alicję Kalinowską, a w postać Velmy – artystki wodewilowej oskarżonej o zabójstwo męża i siostry – wcielą się Sabina Karwala i Katarzyna Osipuk. Chicago rok 1929. Gospodyni domowa Roxie Hart wierzy, że jej życie odmieni się za pomocą śpiewu i tańca. Jej jedynym pragnieniem jest podążyć w ślady gwiazdy kabaretu – Velmy Kelly. Gdy obie lądują w więzieniu oskarżone o popełnienie morderstw, Roxie otrzymuje niepowtarzalną szansę, by spełnić swoje marzenia, zwłaszcza, że z pomocą przychodzi jej znany adwokat Billy Flynn. Blok więzienny zarządzany jest przez skorumpowaną naczelniczkę Morton „Mama”, która za pieniądze załatwia wszystko. Na scenie zobaczymy 19 aktorów, którym towarzyszy zespół 14 muzyków. Taki tytuł na scenie Variété gwarantuje sukces! Początek o godz. 19.00, Krakowski Teatr Variété, ul. Grzegórzecka 71.

Czwartkowe noce w Kinie Pod Baranami to najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru. To filmy prowokujące do całonocnej dyskusji prowadzonej w studenckim gronie. Przed burzliwą wymianą zdań wzmocnicie się kanapkami, kawą i herbatą. W repertuarze na dziś znalazł się obraz Urszuli Antoniak, „Pomiędzy słowami”. Michael jest Polakiem, prawnikiem, który biegle mówi po niemiecku, mieszka i pracuje w Berlinie. Berlin oferuje mu różnorodność, przyszłość, sukces. Michael świadomie staje się częścią wielokulturowej metropolii, a zerwanie więzów z Polską postrzega jako szansę na to, by odnaleźć i ukształtować samego siebie. Pewnego dnia poznaje swojego ojca, którego nigdy wcześniej nie widział i spędza z nim weekend. Te kilka dni stanie się dla Michaela podróżą w poszukiwaniu siebie. Polecamy! Start o godz. 23.15.

Zobacz zwiastun:

Zima trwa... Goethe-Institut stara się temu zaradzić i pomóc przetrwać ten zimny i ciemny czas – przy niemieckim kinie. O godz. 19.00 na Rynku Głównym 20 zobaczycie więc „Auf der anderen Seite”, film w reż. Fatih Akin. Fatih Akin to w tej chwili jeden z najbardziej uznanych niemieckich reżyserów. Podczas ostatniej gali rozdania Złotych Globów Akin zdobył statuetkę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny za swoje najnowsze działo „Aus dem nichts”. Goethe-Institut pokaże jego wcześniejszy film „Auf der anderen Seite”. Jest to historia sześciu ludzkich losów, które przeplatają się na osi Hamburg–Istambuł. Reżyser opowiada historie swoich bohaterów w wolnym rytmie. Jest w tym filmie filozoficzna głębia i trudne tematy: emigracji, prawa do azylu, prostytucji, śmierci. Warto przyglądać się twórczości Akina, bo w niej ukryte są bolączki współczesnych Niemiec. Pokaz będzie w wersji oryginalnej (po niemiecku) i z niemieckimi napisami.

Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na Rajskiej prowadzi Krakowskie Czwartki Kryminalne. Gościem dzisiejszego spotkanie będzie Robert Nowakowski – mieszkający w Krakowie prawnik, miłośnik literatury, podróży i wspinaczki skałkowej; napisał kilka opowiadań i powieści o zróżnicowanej tematyce, w tym kryminał „Człowiek z sową”. To pełna ironicznego humoru i metafizycznego tła historia czwórki lwowian, w przeszłości blisko związanych z Urszulą, piękną dziewczyną, która ginie w czasach okupacji. Ich losy, rozdzielone przez wojnę splotą się na powrót w skomunizowanym Krakowie w dramatycznych okolicznościach. Czy morderstwo Uli sprzed lat może mieć związek z niewyjaśnionymi zabójstwami esbeckich funkcjonariuszy? Obserwatorem wydarzeń jest Michał – obdarzony pewnym specyficznym fizycznym mankamentem, z uporem odmawia włączenia się życie w świecie socjalizmu. Z natury niezaangażowany, z pozoru bez poglądów, nie uniknie jednak starcia z rzeczywistością… Czy Michał będzie w stanie stawić czoło zbrodni sprzed lat i odzyskać dawną miłość? Dowiecie się już dziś o godz. 18.00.

Jej debiutancki krążek „Our Version of Events” stał się brytyjską sensacją roku 2012, rozchodząc się na samych Wyspach w ponad 2 milionach egzemplarzy. Na płycie znalazły się takie hity, jak „Heaven”, „Next To Me” czy „Read All About It”. Emeli Sandé pisała piosenki od 11. roku życia, szybko też zaczęła brać udział we wszelkiego rodzaju muzycznych konkursach. Swój drugi album, „Long Live The Angels”, wydała niemal pięć lat po debiucie. W tym czasie zdążyła dokończyć studia medyczne z zakresu neurologii oraz się rozwieść. Trudno więc się dziwić, że singlem promującym jej drugie wydawnictwo był utwór „Hurts”. Piosenka dotyka problemów serca i duszy, bólu po stracie, ale i radości odkupienia. Muzycznie to w dużej mierze powrót Emeli Sandé do korzeni – soulu i R&B – ale w centrum jest, jak zawsze, jej niesamowity głos. I właśnie dzisiaj możecie ją zobaczyć i usłyszeć! To będzie pierwszy występ 30-letniej szkockiej piosenkarki w Polsce. Początek o 19.00, Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. Konopnickiej 17.