Ponad 50 punktów i trzy kroki do bezpieczeństwa w Małopolsce

Na krakowskim Rynku uczestnicy sprawdzali, co zrobić po usłyszeniu syreny alarmowej i gdzie szukać wiarygodnych informacji. Krajowy Trening Reagowania objął ponad 50 lokalizacji w całej Małopolsce. Mieszkańcy i turyści poznawali także zasady ewakuacji, schronienia oraz przygotowania plecaka na sytuację kryzysową.
- Na Rynku ćwiczono reakcję na alarm i ewakuację
- Strażacy i służby prowadziły zajęcia w całym województwie
- Akademia OLiOC rozwija edukację mieszkańców
Na Rynku ćwiczono reakcję na alarm i ewakuację
Główne wydarzenie odbyło się przy pomniku Adama Mickiewicza. Uczestnicy spotkali się tam z przedstawicielami służb i zdobywali wiedzę, która ma pomóc w pierwszych chwilach zagrożenia. Wśród osób obecnych na miejscu byli senator RP Monika Piątkowska, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, sekretarz miasta Krakowa Antoni Fryczek oraz Justyna Czopek, II zastępczyni dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
Organizatorzy skupili się na trzech podstawowych czynnościach:
- rozpoznaniu sygnału alarmowego,
- sprawdzeniu komunikatu w oficjalnym źródle,
- ustaleniu sposobu działania, w tym sprawdzeniu najbliższego miejsca schronienia.
Rozmawiano również o tym, jak postępować podczas ewakuacji i co powinien zawierać plecak ewakuacyjny. Jego wyposażenie powinno odpowiadać potrzebom konkretnych osób, dlatego przy przygotowaniu zapasów warto uwzględnić między innymi wiek, stan zdrowia i potrzeby członków rodziny. To jedna z praktycznych informacji, które uczestnicy mogli od razu odnieść do własnego gospodarstwa domowego.
Bezpieczeństwo zaczyna się od wiedzy i właściwej reakcji. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas wiedział, co zrobić, kiedy usłyszy sygnał alarmowy, gdzie szukać wiarygodnych informacji i jak postępować w sytuacji zagrożenia.
Tak mówił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Jak podkreślał, odporność państwa zależy nie tylko od służb i infrastruktury, lecz także od przygotowania obywateli.
Strażacy i służby prowadziły zajęcia w całym województwie
Krajowy Trening Reagowania nie ograniczył się do Krakowa. Punkty edukacyjne działały w ponad 50 miejscach na terenie województwa. Mieszkańcy spotykali się tam między innymi ze strażakami i uczyli się, jak reagować po usłyszeniu syren alarmowych.
Chcemy, żeby zasady reagowania w sytuacji zagrożenia były proste i zrozumiałe. Trzy kroki do bezpieczeństwa – rozpoznaj sygnał, sprawdź oficjalny komunikat, działaj – to wiedza, która może okazać się niezwykle cenna.
Wojewoda zaznaczył, że podobne treningi pozwalają przećwiczyć konkretne zachowania jeszcze przed wystąpieniem sytuacji kryzysowej. Dla mieszkańców oznacza to przede wszystkim możliwość uporządkowania podstawowych informacji: które komunikaty uznawać za wiarygodne, jak zaplanować ewakuację i gdzie szukać schronienia.
Akademia OLiOC rozwija edukację mieszkańców
Wydarzenie było częścią Akademii OLiOC, ogólnopolskiego programu edukacji powszechnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Program ma systematycznie rozwijać odporność społeczną poprzez przekazywanie praktycznej wiedzy i ćwiczenie umiejętności potrzebnych podczas zagrożeń.
Krajowy Trening Reagowania to kolejna inicjatywa Akademii OLiOC w Małopolsce. Wcześniej jej zajęcia odbyły się w Tarnowie. Wojewoda poinformował również, że podczas Krajowego Treningu Pierwszej Pomocy, organizowanego w regionie 20 czerwca, uczestniczyło ponad 10 tysięcy mieszkańców.
na podstawie: Urząd Wojewódzki Kraków.
![]()
Ostatnie Artykuły

W Gromniku świętowali plony. Dożynki zakończył koncert Zenona Martyniuka

Młodzi strażacy z Małopolski sprawdzili się pod presją czasu

Polska wygrała ze Słowenią w Krakowie. Tłumy kibiców na trybunach

Prawie 70 drużyn spotkało się w Krzeszowicach. Młodzi ćwiczyli bezpieczeństwo

32 osoby z medalami „Dziękujemy za wolność”. Wyróżnienie ma nowohucki znak

Ponad 50 punktów i trzy kroki do bezpieczeństwa w Małopolsce

Samorządowcy z Polski i Słowacji spotkali się na XXX Złazie

Kładka w koronach drzew połączyła trzy woliery w krakowskim zoo

Dwa miejsca pamięci podczas obchodów 87. rocznicy wybuchu wojny

Jan Babiarz rusza po mistrzostwo we Włoszech. W Modenie już wygrał o 0,006 sekundy

Ostatni weekend wakacji z dodatkowymi kursami. Nie wszystkie linie wyjadą

Ponad 40 tysięcy kibiców i dziesiątki wydarzeń na koniec wakacji

Bezpłatny piknik na Wesołej potrwa do wieczora. W programie także kino

Polska wygrała po pięciu setach. Tysiące kibiców na Memoriale Wagnera w Krakowie
Przydatne dane teleadresowe
- I Komisariat Policji w Krakowie - kontakt, dzielnicowi, zgłaszanie spraw
- Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków "Zachód" - kontakt, zajęcia i zapisy
- Parafia św. Wojciecha w Krakowie - kontakt, kancelaria, historia
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1 im. Jana Matejki w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 4 w Krakowie - kontakt, oferta, zapisy
- Specjalistyczna Poradnia Wczesnej Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Krakowie - kontakt, godziny, zapis dziecka
