Ponad 40 tysięcy kibiców i dziesiątki wydarzeń na koniec wakacji

Ponad 40 tysięcy kibiców i dziesiątki wydarzeń na koniec wakacji

FOT. Urząd Miasta Krakowa

Koncerty, plenerowe kino, rodzinne pikniki, zabytkowe tramwaje i sportowe emocje – ostatni weekend wakacji w Krakowie zapowiada się wyjątkowo intensywnie. W TAURON Arenie Kraków tysiące kibiców obejrzą turniej z udziałem czterech silnych reprezentacji siatkarskich. W tym samym czasie w parkach, muzeach, kościołach i na dziedzińcach odbędą się wydarzenia dla rodzin, melomanów i miłośników historii. Chętni na spokojniejsze pożegnanie lata również znajdą coś dla siebie.

  • Sobotnie pikniki, rolki i muzyka w różnych częściach Krakowa
  • Siatkówka, teatr i słowiańskie warsztaty
  • Niedziela z historią lotnictwa i zabytkową komunikacją

Sobotnie pikniki, rolki i muzyka w różnych częściach Krakowa

W sobotę, 29 sierpnia, miejskie wydarzenia rozpoczną się już po południu. Na terenach zielonych TAURON Areny Kraków o godz. 14.00 rozpocznie się „Lato na okrągło”, czyli świętowanie 35-lecia Dzielnic Miasta Krakowa. W programie znalazły się prezentacje aktywności mieszkańców wszystkich 18 dzielnic, występy i wspólna zabawa.

Rodzinny charakter będzie miał także Piknik na Wesołej. Organizatorzy przygotowali między innymi:

  • warsztaty makramy i dekorowanie toreb,
  • zajęcia z lawendą,
  • jogę i grę w bule,
  • rozmowy o zdrowiu, diecie i przyrodzie,
  • wymianę ubrań oraz książek,
  • spacery z behawiorystką,
  • warsztaty kreatywne,
  • dostępne kino plenerowe.

W Prokocimiu spotkają się natomiast miłośnicy rolek. W Parku im. Anny i Erazma Jerzmanowskich odbędzie się trzecia edycja zawodów Ligi Inline Slalom, połączona z trzecią edycją Pucharu Polski.

Na mieszkańców, szczególnie rodziny z dziećmi, czeka również piknik w Parku przy Fabrycznej. Od godz. 12.00 do 15.00 zaplanowano przedstawienia, warsztaty, muzykę i koncert na żywo. Program przygotował Teatr Niewielki.

Wieczorem warto zwrócić uwagę na propozycje muzyczne. O godz. 19.45 w Bazylice Mariackiej wystąpi prof. Tomasz Adam Nowak. Koncert „Ave Maria – kompozycje i improwizacje organowe na tematy maryjne” obejmie utwory Josquina des Prés, Maxa Regera i Sigfrida Karg-Elerta, a także improwizacje organowe.

W Kościele Ewangelickim św. Marcina przy ul. Grodzkiej 58 odbędzie się z kolei wydarzenie „Filippo Sorcinelli. Zapach muzyki”. Program łączy muzykę, zapach i osobistą opowieść o pamięci.

Siatkówka, teatr i słowiańskie warsztaty

Od 28 do 30 sierpnia w TAURON Arenie Kraków trwa Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. W turnieju uczestniczą reprezentacje Polski, Francji, Słowenii i Stanów Zjednoczonych. To jedenasty raz, gdy Kraków jest gospodarzem zawodów. Przez trzy dni halę może odwiedzić ponad 40 tysięcy kibiców.

W programie weekendu znalazły się także wydarzenia teatralne. Na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego przy ul. Senackiej 3 trwa Lato Teatralne Mumerus. Spektakle i wydarzenia rozpoczynają się o godz. 19.00, a ich wspólnym mianownikiem jest połączenie teatru z muzyką.

W okolicy Parku Duchackiego przez trzy dni odbywa się natomiast Słowiańska Gromada. Uczestnicy mogą wziąć udział w koncertach, warsztatach i wykładach. Przygotowano również jarmark rękodzieła i literatury oraz atrakcje dla dzieci i młodzieży.

Miłośnicy regularnych wydarzeń kulturalnych mogą wybrać Letnie Koncerty Promenadowe. W piątkowe wieczory na Plantach, na Skwerze Zbigniewa Wodeckiego, organizowane są potańcówki. Sobotnie przedpołudnia przeznaczono dla najmłodszych, dla których przygotowano koncerty, przedstawienia i zabawy. Niedzielne popołudnia należą do wielopokoleniowej artystycznej rodziny Piwnicy pod Baranami. Tegoroczna edycja trwa do 30 sierpnia i obchodzi dziesiąte urodziny.

Na plenerowe seanse zaprasza Centrum Kultury Podgórza. W programie kin znalazły się nagradzane dramaty, filmy familijne, kultowe animacje oraz produkcje przeznaczone dla widzów szukających wzruszeń i rozrywki.

Niedziela z historią lotnictwa i zabytkową komunikacją

W niedzielę, 30 sierpnia, Muzeum Lotnictwa Polskiego organizuje Święto Lotnictwa Polskiego. Wydarzenie będzie połączone z setną rocznicą lotu Bolesława Orlińskiego i Leonarda Kubiaka na trasie Warszawa–Tokio–Warszawa. Piloci pokonali wówczas ponad 22 tysiące kilometrów. Podczas święta zaplanowano opowieści o historii lotnictwa, atrakcje rodzinne i wydarzenia związane z tym przełomowym rajdem.

Tego samego dnia na ulice wyjadą zabytkowe pojazdy Krakowskiej Linii Muzealnej. Tramwajowa linia nr 0 oraz specjalna linia autobusowa nr 402 pozwolą odbyć przejazd historycznym taborem komunikacji miejskiej.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie organizuje ostatnie przed finisażem oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Batikara. Fantastyczna Józefa Kogut”. W Willi Decjusza odbędzie się natomiast pierwsza odsłona tegorocznych „Odwiedzin u Marceliny”, inspirowanych postacią Marceliny Czartoryskiej. W programie są:

  • warsztaty dla dzieci i dorosłych,
  • zwiedzanie Willi,
  • wystawa,
  • recital fortepianowy.

Udział w wydarzeniach w Willi Decjusza jest bezpłatny.

Muzyka zabrzmi także w Tyńcu. O godz. 16.00 w Opactwie Benedyktynów zaplanowano finał III Tynieckich Recitali Kameralnych z udziałem DUO Świgut. Wstęp na koncert jest wolny. O tej samej porze rozpocznie się koncert „Muzyka na Małej Chorwacji”, podczas którego wystąpi Carduelis Piano Quartet, reprezentujący Sinfoniettę Cracovię.

Na Placu Omłotowym o godz. 15.00 rozpocznie się rodzinny piknik z atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Z kolei w Kantorowicach mieszkańcy Wzgórz Krzesławickich spotkają się na Święcie Plonów. Wydarzenie obejmie występy zespołów dożynkowych, konkursy, atrakcje dla dzieci, koncert i zabawę taneczną.

Weekend zamknie również kolejna odsłona Gastro Miasto Kraków. Bulwar Czerwieński pod Wawelem zostanie wykorzystany jako plener dla festiwalu kulinarnego, który w sezonie 2026 odbywa się tam po raz ostatni. Przy tak dużej liczbie wydarzeń warto wcześniej sprawdzić godziny i odległości między miejscami – część niedzielnych koncertów rozpoczyna się o tej samej porze, więc wybór jednej lokalizacji może oznaczać rezygnację z drugiej.

na podstawie: UM Kraków.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta Krakowa). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji