Pod Tauron Areną rusza rodzinne święto. Program obejmie ponad sto punktów

FOT. Rada i Zarząd Dzielnicy I
W Krakowie szykuje się weekend, w którym rodzinne spotkania dostaną zupełnie szeroki wymiar. Obok zabawy pojawią się badania, konsultacje, sport, działania edukacyjne i rozmowy o tym, co dziś najbardziej spina domowe relacje. To wydarzenie nie zamyka się w jednym miejscu – rozchodzi się po całym mieście, od instytucji kultury po poradnie i kluby dla rodziców. Kulminacja przyjdzie pod koniec tego rodzinnego maratonu, a już wcześniej można wyłowić z programu rzeczy naprawdę przydatne.
- Święto rozpisane na całe miasto
- Zdrowie i cyfrowy hałas pod lupą organizatorów
- Finał przy arenie połączy zabawę z badaniami i pomocą
Święto rozpisane na całe miasto
Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Rodzina to drużyna – w relacjach nasza siła!” i dobrze oddaje charakter całego przedsięwzięcia. Miasto Kraków, razem z instytucjami kultury, sportu, edukacji oraz organizacjami społecznymi, przygotowało ponad sto propozycji na trzy dni. To nie będzie tylko festyn z animacjami. W programie znalazły się także spotkania, warsztaty i działania, które mają dać rodzinom coś więcej niż chwilę rozrywki.
Wśród miejsc, które włączają się w świętowanie, są między innymi Muzeum Krakowa, Zamek Królewski na Wawelu, Wydział ds. Turystyki, a także liczne miejskie jednostki kultury. Zapowiedziano rodzinne gry, dni otwarte, wystawy i zajęcia w różnych częściach Krakowa. Dla wielu osób to wygodny układ – można wybrać wydarzenie blisko domu albo połączyć kilka punktów programu w jeden dzień.
Na liście atrakcji znalazły się między innymi:
- rodzinna gra harcerska w Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego,
- dni otwarte Ekospalarni,
- wystawa immersyjna „Bezgłos” w Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”,
- warsztaty międzypokoleniowe SIEMACHA,
- spotkania dla rodziców z małymi dziećmi w Klubach dla Rodziców prowadzonych przez Fundację KDM.
Dodatkowo przewidziano zniżki na wybrane miejskie atrakcje, w tym Muzeum Narodowe, Ogród Zoologiczny i pokoje zagadek Gamescape. To ważna informacja dla rodzin, które chcą spędzić czas aktywnie, ale bez nadwyrężania domowego budżetu.
Zdrowie i cyfrowy hałas pod lupą organizatorów
W tegorocznym programie mocno wybrzmiewa profilaktyka. Obok zabawy pojawiają się badania, konsultacje farmaceutyczne i spotkania z ekspertami. To sygnał, że święto ma nie tylko integrować, ale też podpowiadać, gdzie szukać wsparcia, zanim drobny problem przerodzi się w poważniejszy.
Sporo miejsca poświęcono wyzwaniom związanym z cyfrowym światem. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na higienę cyfrową, relacje w domu i kompetencje rodzicielskie. W programie znalazły się warsztaty w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4, spotkania w „Krakowskim Ośrodku Terapii” oraz szkolenia online przygotowane przez Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika. To temat, który brzmi bardzo współcześnie i dotyka wielu domów: ekranów jest dziś za dużo, a rozmów o ich wpływie – wciąż za mało.
„Rodzina to drużyna” – to hasło tegorocznej edycji, wokół którego zbudowano większość działań.
W części zdrowotnej pojawią się też propozycje od Okręgowej Izby Aptekarskiej, a także działania służb ratowniczych. W praktyce oznacza to możliwość rozmowy ze specjalistami i zobaczenia z bliska tego, co zwykle pozostaje w tle miejskich wydarzeń: profilaktyki, pierwszej pomocy i codziennej troski o zdrowie.
Finał przy arenie połączy zabawę z badaniami i pomocą
Najwięcej będzie się działo w niedzielę, gdy finał święta przeniesie się na tereny zielone wokół TAURON Areny Kraków. W godzinach 11.00–19.00 pojawią się tam strefy aktywności, scena z występami młodych wykonawców oraz liczne punkty przygotowane przez miejskie instytucje, organizacje społeczne i partnerów prywatnych. To dzień, w którym rodziny będą mogły przejść od warsztatów do koncertu, od ruchu do rozmowy, od zabawy do badań.
Program finału obejmie między innymi:
- strefę zdrowia z bezpłatnymi badaniami i konsultacjami,
- pokazy pierwszej pomocy i prezentacje sprzętu służb miejskich,
- spotkanie z psami ratowniczymi,
- możliwość bezpiecznego poznania zasad gaszenia pożaru,
- strefę sportową przygotowaną przez Zarząd Infrastruktury Sportowej,
- warsztaty plastyczne, gry planszowe i animacje dla najmłodszych,
- działania ekologiczne i obywatelskie, prowadzone przez miejskie wydziały i centra doradcze.
W strefie zdrowia pojawią się między innymi Centrum Medyczne iMed24, Narodowy Fundusz Zdrowia, PZU Zdrowie, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna oraz Okręgowa Izba Aptekarska. Centrum Medyczne Maszachaba zaplanowało badania mammograficzne, stoisko samobadania piersi i badanie wzroku, a Fundacja Ziko dla Zdrowia przeprowadzi pomiary ciśnienia i EKG w ramach akcji „Polska pod Ciśnieniem”.
W godzinach 10.00–14.00 będzie działał mobilny punkt pobierania krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. To jedna z tych informacji, które warto zapamiętać wcześniej, bo konkretne godziny bywają ważniejsze niż sam program na scenie.
Wydarzenie ma też wyraźny wymiar społeczny. Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2, Stowarzyszenie SIEMACHA, Stowarzyszenie UNICORN i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przygotują własne punkty, a MOPS poprowadzi rodzinną grę terenową „Ścieżki wyboru”. Z kolei w przestrzeni finału pojawią się klauni i szczudlarze jako „Strażnicy Dobrych Słów”, promujący życzliwą komunikację.
Na osobne wskazanie zasługuje strefa profilaktyki uzależnień. Tam uczestnicy znajdą rozmowy z ekspertami o uzależnieniach chemicznych i behawioralnych, komunikacji bez przemocy oraz o tym, jak natura i aktywność mogą wspierać odporność psychiczną. W mobilnych gabinetach psychologicznych, działających w godzinach 11.00–17.00, będzie można porozmawiać o współczesnym rodzicielstwie, hazardzie, uzależnieniach cyfrowych i problemach osób starszych.
Po finałowym weekendzie organizatorzy nie zamykają tematu. Od 25 do 30 maja w TAURON Arenie Kraków będą dostępne bezpłatne, indywidualne konsultacje psychologiczne – bez zapisów. To już bardziej cicha, kameralna część całego przedsięwzięcia, ale dla wielu osób może okazać się najważniejsza. Organizatorem XIV Święta Rodziny Krakowskiej jest Fundacja Arena Kraków.
na podstawie: Rada i Zarząd Dzielnicy I.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Rada i Zarząd Dzielnicy I). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Bezpłatne czujniki dymu i czadu trafią do krakowian po szkoleniu

Pod Tauron Areną rusza rodzinne święto. Program obejmie ponad sto punktów

Hobbit w krakowskich filiach bibliotecznych - rodzinna gra z przygodą

Obrazy wchodzą w dialog w krakowskiej bibliotece - i robią to z rozmachem

Tunel w Zabierzowie przebity. Teraz widać kształt obwodnicy

Więcej patroli i nocny nadzór w Krakowie przed sezonem turystycznym

Asfalt jeszcze schnie, ale al. Krasińskiego wraca do ruchu na trzech pasach

Milion złotych dla krakowskich twórców. 40 osób z miejskim stypendium

Młodzi koszykarze wracają do Areny. 2500 uczestników na parkiecie

Sparta i Hutnik weszły wyżej. Dwa awanse i mocny sygnał z krakowskiej siatkówki

Woda wróciła na Krasińskiego. Po awarii zostały już tylko prace drogowe

W starostwie padło ważne słowo. Doceniono lata cichej samorządowej pracy

Młodzi o zdrowiu walczyli do końca. Znamy najlepszych w „Trzymaj Formę!”

Krakowianin przesunął granicę niemożliwego. Padł rekord 20-krotnego Ironmana
Przydatne dane teleadresowe
- Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie - kontakt, porady prawne, zgłaszanie wypadek
- Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 1 w Krakowie - kontakt, zapisy, godziny
- TVP3 Kraków - kontakt, godziny, informacje
- Małopolski Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny im. prof. Bogusława Frańczuka w Krakowie - kontakt, oddziały, rejestracja
- Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN w Krakowie - kontakt, laboratoria, badania
