Lwowska katedra pojechała do Iwano-Frankiwska na miejskie święto

FOT. MCK Kraków
📍 W Pałacu Potockich w Iwano-Frankiwsku podczas obchodów Dnia Miasta otwarto planszową wystawę o katedrze ormiańskiej we Lwowie. 7 maja o 14.30 ekspozycja weszła do miejskiego programu jako pierwszy akcent Festiwalu CITY-STAR i od razu zaczęła łączyć opowieść o zabytku z szerszą historią wielokulturowego miasta.
- W Pałacu Potockich historia Ormian weszła w środek miejskiego święta
- „Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy” pokazuje, jak konserwacja staje się opowieścią
W Pałacu Potockich historia Ormian weszła w środek miejskiego święta
Na wernisażu pojawiły się Agata Wąsowska-Pawlik i dr Żanna Komar z Instytutu Dziedzictwa Europejskiego MCK, a obok nich także mer miasta Rusłan Martsinkiw oraz przedstawiciele społeczności polskiej, ormiańskiej i żydowskiej. Taki skład nie był przypadkowy - wystawa mówi właśnie o dziedzictwie, które najpełniej wybrzmiewa wtedy, gdy spotykają się różne pamięci i różne perspektywy.
Ekspozycja została pokazana jako pierwsze wydarzenie festiwalu w ramach projektu „Świadomość międzykulturowa miast wielonarodowych: Tolerancja nowych pokoleń”. Za jego realizacją stoją Komitet Wykonawczy Rady Miasta Iwano-Frankiwska, Muzeum Maramureș z Rumunii oraz Przedsiębiorstwo Miejskie „PAŁAC - Przestrzeń Innowacyjnych Twórczości”. Całość współfinansuje Unia Europejska w programie Interreg NEXT Węgry-Słowacja-Rumunia-Ukraina na lata 2021-2027 🌍
„Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy” pokazuje, jak konserwacja staje się opowieścią
🖼️ Sama wystawa wyrasta z pracy, którą krakowskie MCK rozwija od lat wokół ochrony polskiego dziedzictwa za granicą. Jej źródłem była działalność Stowarzyszenia Absolwentów Akademii Dziedzictwa, powołanego w 2005 roku, a jednym z ważniejszych etapów tej historii - konserwacja malowideł ściennych Jana Henryka Rosena w lwowskiej katedrze ormiańskiej.
Po zakończeniu prac konserwatorskich w 2015 roku zespół MCK postanowił przełożyć efekt tej pracy na formę wystawy, którą można pokazywać w różnych miejscach i w różnych kontekstach. Koncepcję przygotowali dr Michał Wiśniewski i Ewa Wojtoń, a do współpracy zaproszono dr Joannę Wolańską, dr Żannę Komar oraz Pawła Baranowskiego. Dzięki temu ekspozycja łączy plansze, przestrzenne rekonstrukcje i materiały multimedialne z opowieścią o historii lwowskich Ormian i o samym Lwowie jako mieście wielu kultur.
To właśnie ten wielowarstwowy charakter sprawia, że wystawa nie jest tylko muzealnym skrótem. Pokazuje, jak konserwacja, badania i praca nad detalem mogą zamienić się w żywą opowieść o miejscu, które przez wieki budowały różne wspólnoty.
Po marcowej prezentacji w Soborze Sofijskim w Kijowie, w Galerii „Chilibnia”, ekspozycja znów trafiła do publicznego obiegu, tym razem w Iwano-Frankiwsku. I chyba w tym tkwi jej siła - przypomina, że zabytki nie są wyłącznie częścią przeszłości, ale nadal potrafią zbierać ludzi wokół wspólnej historii.
na podstawie: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (MCK Kraków). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Jan Babiarz rusza po mistrzostwo we Włoszech. W Modenie już wygrał o 0,006 sekundy

Ostatni weekend wakacji z dodatkowymi kursami. Nie wszystkie linie wyjadą

Ponad 40 tysięcy kibiców i dziesiątki wydarzeń na koniec wakacji

Bezpłatny piknik na Wesołej potrwa do wieczora. W programie także kino

Polska wygrała po pięciu setach. Tysiące kibiców na Memoriale Wagnera w Krakowie

Polacy wygrali z wymagającą Słowenią. Tie-break rozstrzygnął mecz w Krakowie

Ponad kilometr drogi po remoncie. Zakończyły się prace w Nielepicach

Siedem dni folkloru i finałowe ciupagi. Festiwal w Zakopanem dobiegł końca

A73 do Krakowa i A74 pod Tarnów. Małopolskie Linie Dowozowe rozszerzają trasy

Gdzie szukać najlepszych tras motocyklowych w Małopolsce na weekendowy wypad pełen zakrętów i widoków?

Gdzie w Polsce działa dostawa diety z cateringiem wygodnadieta.pl i jak szybko posiłki trafią pod Twoje drzwi?

Cała murawa wymieniona po koncercie sanah. Stadion gotowy na mecz

Szable na czołgi? W Krakowie pokażą prawdę o polskiej armii z 1939 roku

Młodzi siatkarze trenowali z legendami. Wyjątkowe spotkanie w TAURON Arenie
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia św. Maksymiliana Kolbego w Krakowie (Opatkowice) - msze, kancelaria, sakramenty
- ZUS Inspektorat Kraków-Nowa Huta - kontakt, godziny, zasięg i e-usługi
- Prokuratura Okręgowa w Krakowie - kontakt, godziny, zawiadomienie o przestępstwie
- Młodzieżowy Dom Kultury "Dom Harcerza" w Krakowie - zajęcia, zapisy, godziny
- Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. ks. kard. Adama Stefana Sapiehy w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie - kontakt, bilety, oferta edukacyjna
