Jedna sekunda na pasach może zaważyć na wszystkim - policja weszła do szkoły

FOT. KMP Kraków
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie spotkali się 31 marca 2026 roku z uczniami Szkoły Podstawowej nr 25 na os. Podwawelskim. Rozmowa dotyczyła bezpieczeństwa na drogach, a szczególnie drogi do szkoły, powrotu do domu i zachowania przy przejściach dla pieszych.
Funkcjonariusze przypomnieli dzieciom najważniejsze zasady poruszania się po ulicach. Zwrócili uwagę na prawidłowe przechodzenie przez jezdnię, korzystanie z pasów i ostrożność w pobliżu ruchliwych ulic. Mocno wybrzmiał też temat pieszego jako niechronionego uczestnika ruchu. Policjanci tłumaczyli, że pieszy nie ma karoserii ani systemów ochrony, dlatego jeden błąd może mieć bardzo poważne skutki.
W trakcie spotkania dużo miejsca poświęcono również odblaskom. Jak podaje Policja, nawet niewielki odblask znacząco poprawia widoczność po zmroku i w gorszej pogodzie. Uczniowie usłyszeli też, gdzie najlepiej je umieszczać i dlaczego warto korzystać z nich nie tylko poza terenem zabudowanym, ale także w mieście.
Ponieważ zbliżał się okres świąteczny, policjanci przekazali dzieciom także krótkie wskazówki dotyczące bezpiecznych podróży. Przypomnieli o ostrożności na drogach, przestrzeganiu przepisów i odpowiednim przygotowaniu się do wyjazdu w roli pasażera. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w rozmowie, zadawali pytania i dzielili się własnymi doświadczeniami.
Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze, a na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcie. Takie działania nie robią takiego wrażenia jak policyjne pościgi czy groźne zdarzenia na ulicach Krakowa, ale właśnie one potrafią zatrzymać najgorszy scenariusz, zanim dziecko wejdzie na pasy bez namysłu.
na podstawie: KMP Kraków.
Ostatnie Artykuły

Dlaczego Twój sklep nie rośnie mimo ruchu i kampanii?

Zaczynali z 13 autami i 38 radiostacjami - Kraków świętuje 35 lat straży

Kraków rozciąga sieć wsparcia od szkoły po mieszkanie dla osób w spektrum

Kraków wraca do mrocznego XIX wieku z Bernardem Gromkiem i Revolterium

Audyt KAS odsłonił miliardy w nieprawidłowościach przy publicznych pieniądzach

Orka z nowymi śmigłami - krakowskie muzeum pokazuje, jak 3D ratuje zabytki

Park Stacja Wisła zmienia się w miejsce zabawy, ruchu i odpoczynku

Wielki Piątek skróci pracę COM, a pogotowie wodociągowe nie zrobi przerwy

Przystanek Fabryczna 05 na chwilę zniknie z dotychczasowego miejsca

Asfalt na rondzie w Goszczy wymusi skrócenie kursów linii 232

Muzyka kolekcji wraca z urodzinowym hołdem dla Izabeli Czartoryskiej

Darmowe drzewka znów trafią do ogrodów powiatu krakowskiego w siódmej edycji akcji

Jedna sekunda na pasach może zaważyć na wszystkim - policja weszła do szkoły

Krakowski ferment w nagrodzonej książce - spotkanie z Bernardem Gromkiem
Przydatne dane teleadresowe
- Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Teatr KTO w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Urząd Statystyczny w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya - Żeleńskiego w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Cracow International School - kontakt, godziny, informacje
- Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
