Wiosenne kiermasze na Małym Rynku – rzemiosło, palmy i drzewka emausowe

3 min czytania
Wiosenne kiermasze na Małym Rynku – rzemiosło, palmy i drzewka emausowe

FOT. Urząd Miasta w Krakowie

Mały Rynek znów tętnić będzie pracowniami i świątecznymi stoiskami – od rękodzieła po palmy wielkanocne. W sercu Starego Miasta zaplanowano serię wydarzeń łączących tradycję z żywymi pokazami rzemiosła, muzyką i warsztatami. To propozycja zarówno dla spacerowiczów szukających klimatu Krakowa, jak i dla tych, którzy chcą spróbować własnych sił przy warsztatowym stole.

  • Na Małym Rynku – kiermasz św. Józefa, potem Wielkanoc w jednym rytmie
  • Kraków między warsztatami a drzewkiem emausowym

Na Małym Rynku – kiermasz św. Józefa, potem Wielkanoc w jednym rytmie

W przestrzeni Małego Rynku odbędą się dwie następujące po sobie odsłony kiermaszów: najpierw Kiermasz św. Józefa, a bezpośrednio po nim Kiermasz Wielkanocny. Organizatorzy podkreślają, że każde z wydarzeń ma własną symbolikę i program, które razem odtwarzają historyczny rytm miejskich świąt handlowych i patronackich.

Na stoiskach dominować będą wyroby autorskie tworzone przez rzemieślników i twórców ludowych. W ofercie znajdą się między innymi:

  • biżuteria, ceramika, hafty i koronki,
  • tkaniny, wyroby z drewna oraz tradycyjne zabawki ludowe,
  • selektywnie dobrana gastronomia.

Program artystyczny uzupełnią koncerty i występy zespołów inspirowanych tradycją Małopolski. Na scenie pojawią się m.in. Teatr Złoty Róg z Kapelą Kasi Chodoń oraz Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”. Integralną częścią imprezy są warsztaty w formule „żywej pracowni”, gdzie twórcy pracują na oczach publiczności, a odwiedzający mogą spróbować prostych technik rękodzielniczych.

“Kiermasz św. Józefa to święto pracy rąk, wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie”
Michał Czerski, prezes IMAGO Centrum Sztuki Ludowej

Punkty informacyjne i scenografia inspirowana motywami sztuki ludowej mają podkreślić patronacki i wiosenny charakter obu kiermaszów.

Kraków między warsztatami a drzewkiem emausowym

W czasie wydarzenia w centralnej części Małego Rynku pojawią się tradycyjne drzewka emausowe – symbol wiosny i dawnych odpustowych jarmarków. Organizatorzy przypominają, że drzewka te nawiązują do dawnych „drzewek życia” i są jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów krakowskich zwyczajów wiosennych. IMAGO wspiera też konkurs drzewek emausowych organizowany przez Muzeum Krakowa, który ma na celu podtrzymanie tej tradycji.

Rzemiosło i wydarzenia na Małym Rynku realizowane są z poszanowaniem historycznego charakteru tego miejsca oraz obowiązujących standardów organizacji imprez w obrębie Starego Miasta. W praktyce oznacza to starannie zaplanowaną aranżację stoisk, scen i przestrzeni dla odwiedzających, by wydarzenie wpisywało się w miejski krajobraz, nie zaburzając go.

“Zależy nam, aby wydarzenie było tworzone nie tylko dla turystów, ale przede wszystkim dla mieszkańców”
Michał Czerski, prezes IMAGO Centrum Sztuki Ludowej

Organizatorzy udostępnili też ułatwienie dla osób mieszkających w mieście:

  • posiadacze Karty Krakowskiej otrzymają 30% zniżki na artykuły gastronomiczno-spożywcze dostępne podczas kiermaszu.

Wybrane informacje organizacyjne:

  • daty pierwszej odsłony: 19–29 marca (Kiermasz św. Józefa),
  • daty drugiej odsłony: 30 marca–6 kwietnia (Kiermasz Wielkanocny),
  • na miejscu: stoiska z rękodziełem, warsztaty, koncerty, dekoracje świąteczne i drzewka emausowe.

Dla mieszkańca: warto wybrać się wieczorem po pracy, kiedy rynek żyje koncertami i rozmowami przy stoiskach, albo w godzinach porannych, gdy łatwiej porozmawiać z twórcami i wziąć udział w warsztatach. Jeśli zależy na zakupie unikatowych wyrobów rękodzielniczych, najlepiej odwiedzić kiermasz w dni robocze wcześniej, zanim przypływ turystów zwiększy kolejki przy stoiskach. Organizatorzy akcentują aspekt międzypokoleniowy wydarzenia – to okazja, by zobaczyć proces powstawania przedmiotów i poznać twórców stojących za produktami.

na podstawie: Urząd Miasta Krakowa.

Autor: krystian