Maratony w mniej plastikowym wydaniu - krakowskie rozwiązania w projekcie MINEV

FOT. ZIS Kraków
Tłum biegaczy, stoiska bez papieru i koszulki z butelek PET ze Sri Lanki — tak wygląda powoli nowa oprawa dużych imprez sportowych organizowanych w Krakowie. W centrum zmian stoi Zarząd Infrastruktury Sportowej, którego praktyki zostały wybrane do europejskiej bazy MINEV jako przykład do naśladowania. To nie tylko estetyka wydarzeń, lecz także konkretne rozwiązania ograniczające odpady.
- Zarząd Infrastruktury Sportowej pokazuje rozwiązania - od koszulek po hydranty
- Królewska Triada Biegowa w Krakowie trafiła do katalogu MINEV
Zarząd Infrastruktury Sportowej pokazuje rozwiązania - od koszulek po hydranty
Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie wprowadził pakiet działań, które redukują ilość odpadów podczas masowych biegów. W praktyce oznacza to m.in.:
- koszulki biegowe szyte w 100% z materiałów z recyklingu, powstałe z przetworzonych butelek PET pochodzących ze Sri Lanki — dostarczane przez Sponsora Technicznego;
- zmiana modelu dystrybucji koszulek — rezygnacja z automatycznego zamawiania dla wszystkich uczestników na rzecz sprzedaży bezpośredniej zainteresowanym;
- ograniczenie jednorazowego plastiku na trasie i w strefach start/meta;
- punkty z wodą nalewaną bezpośrednio z hydrantów eksploatowanych przez Wodociągi Miasta Krakowa;
- cyfryzacja biura zawodów — elektroniczna rejestracja uczestników i zastąpienie papierowych ulotek reklamami na ekranach cyfrowych.
Te elementy powstały z myślą o wydarzeniach, które co roku generują znaczne ilości odpadów, i są stosowane podczas imprez należących do tzw. Królewskiej Triady Biegowej.
Królewska Triada Biegowa w Krakowie trafiła do katalogu MINEV
Działania ZIS zostały ocenione w ramach programu współfinansowanego przez Unię Europejską — Interreg Europe, w projekcie MINEV (Waste MINimization in Large EVents). Komisja projektu oceniała praktyki pod kątem replikowalności, udowodnionej skuteczności i wymiernych rezultatów. Z listy zatwierdzonych rozwiązań administracja regionalna i eksperci wybrali łącznie 22 dobrych praktyk, a do bazy wpisano ostatecznie 9 najbardziej skalowalnych przykładów, wśród nich rozwiązania stosowane przez ZIS przy organizacji m.in. Cracovia Maratonu, Cracovia Półmaratonu Królewskiego oraz Biegu Trzech Kopców.
Dokumentacja i szczegóły metodyczne znajdują się w katalogu dobrych praktyk MINEV, który zbiera opis wdrożeń ocenionych jako wartościowe i możliwe do powielenia w innych miastach.
Z perspektywy miasta to sygnał, że organizacja masowych imprez sportowych może iść w parze z odpowiedzialnymi wyborami logistycznymi — od materiałów promocyjnych po zaopatrzenie punktów odżywczych. Przejście na elektroniczną obsługę zawodów i wybór dostawców oferujących produkty z recyklingu wpływa nie tylko na zmniejszenie odpadów, lecz także na logistykę imprez i ich kosztowe kalkulacje. Dla mieszkańców i uczestników oznacza to zauważalne elementy: mniej papierowych ulotek, możliwość świadomego wyboru koszulki oraz korzystanie z punktów z wodą nalewaną na trasie. Informacje o praktykach i kryteriach oceny udostępniają zarówno Gmina Miejska Kraków, jak i partnerzy projektu MINEV.
na podstawie: ZIS Kraków.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (ZIS Kraków). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły
![[PIŁKA NOŻNA] Cracovia – Wieczysta Kraków 3:2. Cracovia odwróciła losy derbów Krakowa w PKO BP Ekstraklasie](/images/mecz/thumbnails/cracovia-wieczysta-krakow-21082026-32.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Cracovia – Wieczysta Kraków 3:2. Cracovia odwróciła losy derbów Krakowa w PKO BP Ekstraklasie

87 gmin z Małopolski otrzymało wsparcie na zbiorniki na deszczówkę

Nowy plan dla rodzin w Małopolsce. Samorząd podpisał porozumienie

Cztery warianty połączenia Żabińca z al. 29 Listopada. Jest umowa

Rubinowy Krzyż Zasługi dla wicemarszałka Małopolski

W Bukowie wyremontowano 780 metrów drogi. Koszt to 376,6 tys. zł

18 tysięcy miejsc zniknęło przed startem. Półmaraton pobiegnie po rekord

Kierowca wskazał przystanek. Policjanci z Krakowa uratowali 57-latka

Burze zniszczyły dachy i posesje. Najtrudniejsza sytuacja w Dobczycach

Wakacyjne ryzyko zaczyna się od jednej decyzji. Sanepid ostrzega

Rafał Brzoska rozpoczyna inicjatywę 150% i apeluje o zmianę zasad odpowiedzialności platform za fałszywe reklamy

Wielki finał sezonu na dwóch kołach. Białka Tatrzańska szykuje festiwal

Samotność nie musi oznaczać pustki. Rozmowa o teologii ciała w Krakowie

Gorlice pokażą firmom, jak zamienić naukowy pomysł w nowy produkt
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia św. Józefa w Krakowie-Bieńczycach - msze, kancelaria, sakramenty
- ZUS Oddział w Krakowie - kontakt, godziny, rezerwacja wizyt i zasięg terytorialny
- Instytut Książki w Krakowie - kontakt, programy i działania
- Centrum Giełdowe Balicka - kontakt, giełda kwiatowa i biuro obsługi klienta
- I Lokalna Komisja Etyczna w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- Instytut Biblioteka Polska w Paryżu w Krakowie - kontakt, zbiory, dostępność
