Wyspa po katastrofie i dyskusja o naszej rzeczywistości — „Solea Minor” w Klubie Książki

W sercu Krakowa klubowicze i ciekawi świata spotkają się, by zanurzyć się w literacką, groteskową wizję Evelin Márton. Klub Książki Środkowoeuropejskiej proponuje lekturę, która zamienia dystopijną wyspę w punkt wyjścia do rozmowy o klimacie, tożsamości i codziennych absurdach.
- Klub Książki Środkowoeuropejskiej zaprasza na „Solea Minor” — powieść, która miesza groteskę z pytaniami o nas samych
- Tłumacz Daniel Warmuz poprowadzi spotkanie i wprowadzi w środkowoeuropejskie konteksty
- Szczegóły i zapisy — jak dołączyć
Klub Książki Środkowoeuropejskiej zaprasza na „Solea Minor” — powieść, która miesza groteskę z pytaniami o nas samych
W centrum opowieści jest tytułowa wyspa — ostatni skrawek lądu po katastrofie, gdzie grupa ekscentryków toczy życie pełne dziwactw, goryczy i rytuałów. Autorka z Siedmiogrodu, Evelin Márton, prowadzi czytelnika przez świat, w którym długowieczność idzie w parze z bezpłodnością, a wiara w cuda miesza się z codziennym uporem. Motywy izolacji, zmian klimatycznych i konfliktów społecznych stają się tu pretekstem do rozmów o współczesnym świecie i kondycji małych wspólnot. 😊
Tłumacz Daniel Warmuz poprowadzi spotkanie i wprowadzi w środkowoeuropejskie konteksty
Spotkanie przeprowadzi tłumacz książki, Daniel Warmuz — hungarysta i polonista, znany z przekładów prozy i poezji oraz z pracy popularyzatorskiej nad literaturą węgierską. W jego dorobku są przekłady i eseje, a także nagrody branżowe. Jego obecność daje szansę na pogłębioną rozmowę o języku tekstu, odniesieniach kulturowych i miejscach, w których groteska spotyka realizm.
Szczegóły i zapisy — jak dołączyć
Spotkanie odbędzie się 18 listopada 2025, godz. 18.00 w przestrzeni Klubu Książki Środkowoeuropejskiej w Krakowie. Wstęp wolny. Wstęp wolny. Osoby chcące uzyskać więcej informacji lub potwierdzić udział proszone są o kontakt pod adresem: [email protected].
Na miejscu będzie okazja do dyskusji o książce, wymiany spostrzeżeń i odniesień do współczesnych problemów, które Márton umieściła w swojej powieści — od kryzysu klimatycznego po pytania o granice tożsamości i sens wiedzy. To propozycja dla tych, którzy lubią, gdy literatura prowokuje i zostawia pole do dalszej rozmowy.
na podstawie: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.
Ostatnie Artykuły

Losowanie rozstrzygnie remis w programie Mieszkanie za remont

Seniorzy przejęli Więckowice. Piknik połączył scenę, zdrowie i sport

Koniec ulg dla tanich paczek. Wchodzi stała opłata 3 EUR

Lajkonik na ulicach Krakowa. Tradycja, która wciąż przyciąga spojrzenia

Rozmowa przy kawie o dialogu i romskiej codzienności w Krakowie

W Poskwitowie nowa nawierzchnia. Remont drogi wchodzi w finał

Zanim ruszą w drogę, usłyszeli o błędach, które kosztują najwięcej

W krakowskich szkołach uczniowie biorą sprawy w swoje ręce. Efekty widać od razu

Setki uczestników i policjanci z Krakowa spotkali się w Korzkwi

Borówkowa wyprawa z SCKM - dzieci zbiorą owoce, zjedzą piknik i zajrzą do Dobczyc

„Sztuka dla przebodźcowanych” - książka, która daje szkołom chwilę oddechu

Ranking TOP 10 najlepszych agencji SEO w Krakowie 2026

Kraków uczy, jak rozmawiać ponad różnicami w szkoleniu dla edukatorów

Letnia Akademia Sztuk Walki w Krakowie - dzieci ruszą w sportową podróż
Przydatne dane teleadresowe
- Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego - kontakt, pożyczki, doradztwo i nieruchomości
- Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie - kontakt, sprawy cudzoziemców i godziny przyjęć
- Ośrodek Kuratorski przy Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie - kontakt, godziny, informacje
- ZUS Oddział w Krakowie - kontakt, godziny, rezerwacja wizyt i zasięg terytorialny
- Małopolski Ośrodek Medycyny Pracy w Krakowie - kontakt, badania, rejestracja
- Polska Akademia Nauk Oddział w Krakowie - kontakt, jednostki naukowe, adres
