Awaria podstacji przy pętli Czerwone Maki. Autobusy zastępcze już kursują

1 min czytania
Awaria podstacji przy pętli Czerwone Maki. Autobusy zastępcze już kursują

W rejonie pętli Czerwone Maki wystąpiły problemy z zasilaniem sieci trakcyjnej — sytuacja zmusiła służby do wyłączenia podstacji i uruchomienia autobusów zastępczych. W Krakowie technicy prowadzą diagnostykę razem z producentem urządzeń, a pasażerom skierowano dodatkowe kursy. Prace mają wyjaśnić przyczynę i przywrócić bezpieczeństwo instalacji.

  • Działania służb w Krakowie
  • Zastępcza komunikacja i trasy

Działania służb w Krakowie

Od 6 listopada 2025 na podstacji zasilającej sieć trakcyjną w okolicy pętli Czerwone Maki notowane są zwarcia i samoczynne zadziałania zabezpieczeń. Do czasu wyjaśnienia przyczyn i potwierdzenia bezpieczeństwa zasilanie pozostaje wyłączone, a na miejscu pracuje producent urządzeń wraz z zespołem serwisowym. Aktualizacje podane były o godz. 9.10 i 9.59 — w międzyczasie potwierdzono uruchomienie objazdów przez most Grunwaldzki.

Zastępcza komunikacja i trasy

W porozumieniu z zastępcą prezydenta Stanisławem Kracikiem uruchomiono dwie linie autobusowe zastępujące tramwaje; na trasach kursuje obecnie 11 autobusów, a ich liczba będzie zwiększana do zakończenia porannego szczytu. Autobusy kursują:

  • z Czerwonych Maków do pętli Łagiewniki;
  • z Czerwonych Maków przez ul. Kapelanka do ronda Grunwaldzkiego, a następnie do ronda Matecznego.

Dodatkowo tramwaj linii 52 skierowano przez ul. Kalwaryjską do Łagiewnik, a linie 18 i 77 kursują przez ul. Kalwaryjską i Trasę Łagiewnicką do pętli Kurdwanów P+R. Urzędowe służby zapowiadają kolejne komunikaty o postępach prac.

na podstawie: ZDM Kraków.

Autor: krystian