Kraków odda hołd ofiarom agresji niemieckiej 1 września 1939

2 min czytania
Kraków odda hołd ofiarom agresji niemieckiej 1 września 1939


1 września w Krakowie: msza na Wawelu i apel przy Rakowickim — przypomnijmy sobie, dlaczego ta data wciąż porusza mieszkańców miasta.

  • Kraków pamięta 1 września — weź udział w uroczystościach
  • Przyjdź na Wawel o 9:00 i na Rakowickie o 11:00 — szczegóły organizacyjne

Kraków pamięta 1 września — weź udział w uroczystościach

Wojewoda małopolski oraz krakowski Oddział IPN zapraszają na miejskie obchody poświęcone ofiarom niemieckiej agresji na Polskę z 1 września 1939 roku. W programie znalazły się dwa punkty dostępne dla mieszkańców: msza święta oraz uroczystości przy pomniku na cmentarzu Rakowickim.

Obchody odbywają się w 86. rocznicę wydarzeń z 1939 roku. Organizatorami są wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar oraz dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał.

Przyjdź na Wawel o 9:00 i na Rakowickie o 11:00 — szczegóły organizacyjne

Program obchodów 1 września w Krakowie:

  • Godzina 9.00 — msza święta w katedrze na Wawelu.

  • Godzina 11.00 — dalsza część uroczystości przy pomniku Żołnierzy Września i Armii „Kraków” na cmentarzu Rakowickim.

Warto przypomnieć najważniejsze fakty z tamtego poranka: to o godzinie 4:45 niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, co symbolicznie uznaje się za początek II wojny światowej. Siedmiodniowa obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej przez około 200 żołnierzy stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli oporu Polski w 1939 roku.

„– 1 września to data, która wyryta jest w naszej narodowej pamięci. Tego dnia 86 lat temu rozpoczęła się niemiecka agresja na Polskę. Ta brutalna napaść zapoczątkowała najtragiczniejszy w dziejach świata konflikt – II wojnę światową. 1 września to dzień, w którym wspominamy wszystkie ofiary okupacji i zbrodni. Zatrzymajmy się wtedy na moment, aby wspólnie oddać hołd bohaterom walczącym i poległym za wolność Ojczyzny. Zapraszam wszystkich do udziału w uroczystościach w Krakowie”

– mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Obchody są otwarte dla mieszkańców. To okazja, by w ciszy i z szacunkiem uczcić pamięć ofiar oraz przypomnieć sobie wydarzenia, które wstrząsnęły Europą i całym światem.

Na podstawie: MUW Kraków

Autor: krystian