Święto policji na krakowskim Rynku Głównym z pokazami i atrakcjami

Już 21 lipca Rynek Główny w Krakowie zamieni się w centrum bezpieczeństwa i edukacji! Policjanci z Małopolski zapraszają na wyjątkowe obchody swojego święta, które będą pełne atrakcji dla całych rodzin. To doskonała okazja, by poznać pracę służb mundurowych od kuchni i zadbać o swoje zdrowie oraz bezpieczeństwo.
- Święto policji w sercu Krakowa z pokazami i atrakcjami dla każdego
- Krakowskie wydarzenie pełne edukacji, zdrowia i regionalnych smaków
Święto policji w sercu Krakowa z pokazami i atrakcjami dla każdego
W poniedziałek 21 lipca Rynek Główny stanie się miejscem uroczystych obchodów Święta Policji organizowanych przez krakowskie jednostki: Komendę Miejską, Powiatową oraz Wojewódzką. Rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 11.00, kiedy to nowi funkcjonariusze złożą ślubowanie, a zasłużeni otrzymają awanse i odznaczenia. Wydarzenie uświetni ceremonia nadania sztandaru Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu Policjantów województwa małopolskiego oraz defilada pododdziałów z udziałem orkiestry policyjnej z Wrocławia.
Od rana do godziny 17.00 na Rynku i Małym Rynku czekać będzie mnóstwo atrakcji skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Piknik bezpieczeństwa zgromadzi liczne instytucje i służby, które przygotowały interaktywne stanowiska edukacyjne i pokazy ratownictwa.
Krakowskie wydarzenie pełne edukacji, zdrowia i regionalnych smaków
W strefie edukacyjnej uczestnicy dowiedzą się, jak działa numer alarmowy 112 oraz jak funkcjonują centra powiadamiania ratunkowego. Urząd Miasta Krakowa zaprezentuje program „Bezpieczny Kraków”, a najmłodsi będą mogli wziąć udział w konkursach i grach o tematyce bezpieczeństwa.
Nie zabraknie również porad dotyczących cyberbezpieczeństwa i ochrony polskich banknotów – Narodowy Bank Polski pokaże zabezpieczenia monet oraz przygotował konkursy z nagrodami. Pracownicy Banku PKO BP udzielą praktycznych wskazówek dotyczących bezpiecznej bankowości elektronicznej.
Służby mundurowe – straż pożarna, straż graniczna, GOPR, straż miejska, pogotowie ratunkowe oraz policja – zaprezentują sprzęt wykorzystywany na co dzień oraz przeprowadzą pokazy pierwszej pomocy i technik ratowniczych. Dla fanów motoryzacji przygotowano prezentację policyjnego motocykla i samochodu wraz z narko- i alkogoglami.
Dzieci i młodzież będą mogły sprawdzić się w miasteczku ruchu drogowego oraz na symulatorze dachowania, który pozwoli poczuć skutki wypadków drogowych w kontrolowanych warunkach. Na stoisku technika kryminalistyki każdy zainteresowany spróbuje swoich sił w ujawnianiu odcisków palców oraz poznawaniu metod zabezpieczania śladów.
Młodzież z klasy mundurowej XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego zaprosi na dynamiczne pokazy taktyki interwencji, a Grupa Rekonstrukcji Historycznej Posterunek Policji Państwowej z Oświęcimia przeniesie uczestników w atmosferę przedwojennej służby policyjnej.
Profilaktyka zdrowotna także znajdzie swoje miejsce – na Małym Rynku będzie można wykonać badanie mammograficzne w mobilnym gabinecie, zmierzyć skład masy ciała czy skorzystać z porad dietetycznych Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Regionalne Centrum Krwiodawstwa zachęca do oddawania krwi, co jest szczególnie ważne podczas wakacji.
Strefa relaksu i wellbeingu przygotowana przez Arenę Kraków SA zaoferuje warsztaty antystresowe prowadzone przez trenerki Centrum Dobrego Życia (godziny: 12.00–12.30, 13.30–14.00, 15.00–15.30) oraz możliwość odpoczynku na leżakach.
Dla najmłodszych przewidziano sportowe zabawy pełne energii, a także kreatywne zajęcia przy stoiskach Wodociągów Miasta Krakowa – tu będzie można napić się świeżej „kranowianki”, poznać specjalistyczny pojazd sieci wodociągowej oraz stworzyć własny magnes lub kolorowankę wodną.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zaprosi do licznych konkursów edukacyjnych związanych z wodą, a Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport zabierze uczestników w fascynującą podróż po świecie lotnictwa.
Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska i Limanowa wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych przygotują leśną przestrzeń edukacyjną z interaktywnymi warsztatami przyrodniczymi, gdzie będzie można poznać tajniki lasu, ksylotekę – leśną „bibliotekę drewna” – oraz wziąć udział w zabawie przy leśnym kole fortuny.
Na smakoszy czeka spotkanie z tradycją kulinarną powiatu krakowskiego – Koło Gospodyń ze Skały oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Liszek zaprezentują regionalne przysmaki na Małym Rynku.
Na podstawie: UM Kraków
Autor: krystian