Małopolskie miasta z nowym projektem na walkę ze skutkami zmian klimatu

2 min czytania
Małopolskie miasta z nowym projektem na walkę ze skutkami zmian klimatu


Małopolskie miasta stawiają czoła zmianom klimatu dzięki nowemu, unikalnemu projektowi. Inwestycja o wartości ponad 5 milionów euro ma szansę diametralnie poprawić jakość życia mieszkańców, wprowadzając innowacyjne rozwiązania ekologiczne i edukacyjne.

  • Kraków i inne miasta Małopolski angażują się w walkę z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi
  • Innowacje i edukacja zmienią oblicze małopolskich miast do 2030 roku

Kraków i inne miasta Małopolski angażują się w walkę z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi

W Krakowie oficjalnie rozpoczęto realizację projektu LIFE DREAM CITIES, który skupia się na przygotowaniu średniej wielkości miast województwa małopolskiego do skutecznej adaptacji wobec wyzwań związanych ze zmianą klimatu. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, samorząd województwa pozyskał na ten cel ponad 5 milionów euro.

Wicemarszałek Ryszard Pagacz podkreśla znaczenie przedsięwzięcia:

„Cieszy mnie, że Małopolska uruchamia już trzeci projekt LIFE – tym razem skoncentrowany na adaptacji miast średniej wielkości do skutków zmiany klimatu. Każdy z nas zna problem nagłych ulew, po których woda spływa ulicami i chodnikami czy rozgrzanych, betonowych placów bez cienia. Właśnie takim wyzwaniom chcemy stawić czoła dzięki LIFE DREAM CITIES, na który pozyskaliśmy ponad 5 milionów euro.”

Projekt obejmuje siedem miast: Bochnię, Gorlice, Nowy Targ, Olkusz, Oświęcim, Skawinę oraz Nowy Sącz. Ich zadaniem jest m.in. identyfikacja miejsc najbardziej narażonych na powodzie błyskawiczne, susze czy lokalne podtopienia oraz wdrożenie działań mających na celu zwiększenie terenów zielonych i retencję wody.

Innowacje i edukacja zmienią oblicze małopolskich miast do 2030 roku

W ramach projektu Małopolska przygotuje pierwszą w Polsce Regionalną Strategię Adaptacji oraz stworzy cyfrową platformę wspierającą wymianę wiedzy i doświadczeń między samorządami. Dodatkowo zaplanowano liczne szkolenia dla pracowników miejskich urzędów oraz realizację własnego projektu demonstracyjnego.

Firma Investeko S.A. opracuje rozwiązania oparte na naturze, które pomogą zarządzać zielenią miejską oraz systemem adaptacji do zmieniającego się klimatu. Natomiast Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” zajmie się komunikacją projektu i organizacją wydarzeń promujących dobre praktyki.

Dzięki tym działaniom mieszkańcy mogą spodziewać się nie tylko lepszej ochrony przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, ale także przyjemniejszych przestrzeni publicznych z większą ilością zieleni i udogodnień sprzyjających zdrowiu i bezpieczeństwu.

LIFE DREAM CITIES to kolejny krok Małopolski w kierunku nowoczesnych i skutecznych rozwiązań klimatycznych – po wcześniejszych inicjatywach takich jak „Małopolska w zdrowej atmosferze” czy LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA. Projekt potrwa do 2030 roku, a jego efekty mogą stać się wzorem dla innych regionów Polski.

Na podstawie: Urząd Marszałkowski Kraków

Autor: krystian