Wojewoda Klęczar o Strefie Czystego Transportu i zagrożeniach w Małopolsce

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zabiera głos w sprawie kontrowersyjnej Strefy Czystego Transportu w Krakowie. Jednocześnie komentuje sytuację pożarową w regionie oraz niepokojące zmiany na Wiśle, które mogą wpłynąć na życie mieszkańców. Co planuje i jakie decyzje zapadną? Sprawdź najnowsze informacje prosto z Małopolski!
- Kraków pod lupą wojewody – co dalej ze Strefą Czystego Transportu?
- Małopolskie pożary i Wisła pod obserwacją wojewody
Kraków pod lupą wojewody – co dalej ze Strefą Czystego Transportu?
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar aktywnie angażuje się w dyskusję dotyczącą uchwały Rady Miasta Krakowa o wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu (SCT). Po otrzymaniu ponad 200 pism od różnych grup i samorządów, które zgłaszają swoje uwagi i zastrzeżenia, zapowiada szerokie konsultacje.
„Chcę się spotkać ze wszystkimi grupami zainteresowanych, którzy zgłosili zastrzeżenia w sprawie Strefy Czystego Transportu. Jest masa niewiadomych i masa argumentów. Do tej pory wpłynęło ponad 200 pism dotyczących uchwały. Różne środowiska zwracają się z apelami. To przedstawiciele samorządów, także tych oddalonych od Krakowa, którzy zgłaszają postulaty. Mam świadomość złożoności tej sprawy. Strefa Czystego Transportu ma swoich zwolenników i przeciwników. Moja decyzja musi być najlepsza dla Małopolski i Krakowa. Dla mnie ważna jest zasada równości obywateli. Opcje są trzy: zaniechanie działań nadzorczych, stwierdzenie nieważności lub zaskarżenie uchwały w konkretnych elementach bądź całości. Raczej nie przejdę jednak obojętnie wobec tej uchwały” – podkreśla wojewoda Klęczar.
Jego stanowisko pokazuje, że decyzja nie będzie łatwa, a przyszłość SCT w Krakowie pozostaje otwarta. Warto śledzić dalszy rozwój wydarzeń, ponieważ od niej zależy komfort życia wielu mieszkańców miasta i okolic.
Małopolskie pożary i Wisła pod obserwacją wojewody
Oprócz tematu transportu, wojewoda odniósł się również do aktualnej sytuacji związanej z pożarami w regionie. W ostatnich tygodniach doszło do kilku poważnych zdarzeń – m.in. pożaru restauracji w powiecie tarnowskim oraz hotelu w powiecie proszowickim, a także licznych pożarów leśnych.
„Śledzimy wnikliwie też pożary w Małopolsce. Był pożar restauracji w powiecie tarnowskim, w powiecie proszowickim pożar hotelu, są także pożary w lasach. Widzimy, że jest susza. Analizujemy to, meldujemy, ale na razie to standardowe działania służb” – informuje Klęczar.
Równocześnie wojewoda zwraca uwagę na stan Wisły, która obecnie cechuje się niskim poziomem wód oraz podwyższonym zasoleniem – choć sytuacja nie jest jeszcze krytyczna.
„W Małopolsce mamy niskie stany wód i wysokie zasolenie, ale nie jest ono katastrofalne. Problemem jest wysoka temperatura wody. Dobrze, że nieco się ochłodziło i będą opady. W rejonach górskich rzeka Soła ma temperaturę 10-12 stopni niższą niż Wisła. Jak dopłynie chłodniejsza woda, to będzie lepiej. Są braki w zbiornikach retencyjnych. Oby opady były spokojne, one wtedy pozwolą uzupełnić braki. Zwykle problemem Małopolski nie są klasyczne powodzie, ale powodzie błyskawiczne. Obyśmy ich uniknęli” – dodaje wojewoda.
Te informacje są szczególnie istotne dla mieszkańców żyjących nad Wisłą oraz wszystkich osób korzystających z jej zasobów – zarówno rekreacyjnie, jak i gospodarczo.
Na podst. MUW Kraków
Autor: krystian