Kładka o. Bernatka rozbłyśnie na niebiesko dla polskiego astronauty Sławosza

2 min czytania
Kładka o. Bernatka rozbłyśnie na niebiesko dla polskiego astronauty Sławosza


Kraków rozbłyśnie na niebiesko, by uczcić wyjątkowy lot polskiego astronauty. To symboliczne wsparcie dla Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, który obecnie przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  • Wyjątkowa iluminacja kładki o. Bernatka w Krakowie
  • Kraków świętuje historyczny moment polskiej astronautyki

Wyjątkowa iluminacja kładki o. Bernatka w Krakowie

W nocy z 9 na 10 lipca mieszkańcy Krakowa będą mogli podziwiać niezwykłe widowisko – kładka o. Bernatka zostanie podświetlona na niebiesko. Ten gest to wyraz solidarności i dumy z osiągnięcia polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, który od kilku tygodni znajduje się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Kładka ta, łącząca dwa brzegi Wisły i stanowiąca popularne miejsce spacerów, stanie się tymczasowo symbolem jedności i odwagi.

Kolor niebieski, wybrany osobiście przez samego astronautę, ma przypominać o naukowym duchu oraz wspólnym dążeniu do odkrywania kosmosu. Kraków dołącza w ten sposób do ogólnopolskiej inicjatywy, w której wiele miast podświetla swoje charakterystyczne obiekty, by uhonorować drugiego Polaka w historii, który odbył lot poza naszą planetę.

Kraków świętuje historyczny moment polskiej astronautyki

25 czerwca 2025 roku doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski rozpoczął swoją misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – wydarzenie bez precedensu dla Polski. Jego pobyt w przestrzeni kosmicznej to nie tylko osobisty sukces, ale także ważny krok dla całej polskiej nauki i technologii. Warto przypomnieć, że przed nim w kosmosie był jedynie Mirosław Hermaszewski, co czyni tę misję jeszcze bardziej wyjątkową.

Akcja podświetlania budynków została zainicjowana przez Polaków pracujących przy Europejskiej Agencji Kosmicznej i szybko zyskała poparcie wielu miast w kraju. W Krakowie iluminacja kładki o. Bernatka będzie trwała do planowanego powrotu astronauty – 9 lipca. To doskonała okazja, aby mieszkańcy poczuli więź z tym niezwykłym przedsięwzięciem i docenili wkład naszego rodaka w rozwój światowej eksploracji kosmosu.

Na podstawie: Urząd Miasta w Krakowie

Autor: krystian